Przejdź do treści

Sangwinik – jak żyć z tym typem osobowości?

Sangwinik - jak żyć z tym typem osobowości?
Sangwinik - jak żyć z tym typem osobowości? Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
„Panuje ogólna panika”. W Hiszpanii coraz więcej kobiet doświadcza tajemniczych ukłuć w klubach
W Iranie zakazano kobietom udziału w reklamach. Powodem oburzenie mężczyzn promocją lodów na patyku
Paulina Młynarska wprost o słowach Bogusława Lindy: „Rzygnąłeś pan gadką z lat 90.”
„Ściska mnie w gardle”, „Boję się powiedzieć, że mnie boli”. O prawo głosu w sprawach własnego ciała wciąż toczy się walka
„Para jednopłciowa w polskim 'Tańcu z gwiazdami’? I spoko”. Martyna F. Zachorska o tym, że żadna to rewolucja

Sangwinik to ktoś, kogo nie sposób nie zapamiętać. Zawsze go widać, słuchać i czuć jego pewność siebie, czasem na granicy arogancji. Jak żyć z sangwinikiem? Jak dbać o siebie w relacji z tym typem osobowości? Psycholog Urszula Struzikowska-Marynicz rozwiewa wątpliwości.

Sangwinik – cechy

Rozróżnienie na typy osobowości: sangwinik, choleryk, flegmatyk, melancholik – to dzieło Hipokratesa. Choć żył na przełomie V i IV wieku p.n.e., jego ustalenia do dziś znajdują uznanie. Zarówno psychologowie, jak i zwykli ludzie zauważają wiele prawdy w podawanych cechach poszczególnych typów.

Sangwinik to barwna postać, której nie sposób nie zauważyć – wyjaśnia psycholog Urszula Struzikowska – Marynicz. – Sangwinika „wszędzie pełno”, śmieje się głośno, zwraca uwagę na siebie strojem. Taka osoba wydaje się zadowolona, pewna siebie, niekiedy arogancka. Cechuje ją między innymi duża otwartość na doświadczenia, kreatywność oraz stabilność emocjonalna, czyli brak labilnych wahań nastroju – specjalistka zwraca uwagę na cechy sangwinika.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Smutna kobieta siedzi w domu na kanapie i przytula koc

Test osobowości – sangwinik

Nie wiesz, którym typem osobowości jesteś? Podejrzewasz, że ktoś z twoich bliskich to sangwinik? Można rozwiązywać testy, sugerujące, czy jesteś sangwinikiem, melancholikiem, a może cholerykiem lub flegmatykiem. Miej jednak na uwadze, że nie ma dwóch identycznych temperamentów, nawet w przypadku bliźniąt. Każdy z nas jest osobowością, której testy mogą odpowiadać tylko w zarysie.

Odczytaj zdania poniżej. Za każdym razem, gdy zgadzasz się z podanym stwierdzeniem, dolicz sobie jeden punkt. Im więcej punktów, tym więcej cech sangwinika.

 1. Kontakt z ludźmi to twoja mocna strona. Lubisz przebywać w licznym towarzystwie. Niezależnie od liczebności, nie giniesz w tłumie.
 2. Lubisz rozmawiać. Chcesz dzielić się tym, co masz do powiedzenia.
 3. Wolisz mówić niż słuchać.
 4. Jesteś optymistą.
 5. Zdarza ci się podbarwianie historii, aby zyskać uznanie słuchaczy.
 6. Masz naturalne cechy przywódcze, choć nie dążysz do władzy za wszelką cenę.
 7. Wierzysz, że nie ma takiego wyzwania, z którym sobie nie poradzisz.
 8. Lubisz, gdy dużo się dzieje.
 9. Jeśli mało się dzieje (lub w twoim odczuciu za mało), inicjujesz wydarzenia lub przenosisz się w świat fantazji.
 10. Niezależnie od tego, co się dzieje, zachowujesz pogodę ducha i spokój.
 11. Jeśli masz podjąć decyzję, nie boisz się wyzwań.
 12. Stawiasz sobie cele i do nich dążysz, nawet jeśli inni uważają je za szalone, niemożliwe do osiągnięcia, odległe lub abstrakcyjne.
 13. Nawet jeśli dzień zacznie się źle, wierzysz, że to chwilowe zachwianie.
 14. Nowości i niespodzianki dodają ci jeszcze więcej energii.
 15. Nigdy się nie nudzisz.
 16. Nigdy nie czujesz wypalenia czy znużenia. Jeśli jakieś zajęcie ci nie odpowiada, po prostu je porzucasz.
 17. Nie wyobrażasz sobie podejmowania pracy, która cię nie interesuje.
 18. Możesz mieć problemy z dyscypliną. Nie dlatego, że świadomie chcesz łamać zasady. Po prostu twoja energia i pomysłowość nie pozwolą ci usiedzieć w miejscu.
 19. Wymarzone wakacje to pełna przygód podróż w nieznane lub szalone wakacje w licznym gronie przyjaciół.
 20. Spotkania towarzyskie to twój żywioł.

Jak każdy test, tak i ten test osobowości traktuj z przymrużeniem oka. Nawet mając wiele cech sangwinika, możesz mieć też nutkę melacholika. Niejeden z pozoru bardzo towarzyski sangwinik czasem potrzebuje chwili samotności.

Uważa się, że dwa najczęściej spotykane typy osobowości to sangwinik i flegmatyk. Są również, choć przeciwstawne, stabilne emocjonalnie. Choleryk i melancholik z kolei należą do typów targanych emocjami, którym trudno znaleźć wewnętrzny spokój.

Odbicie mężczyzny w lustrze

Życie z sangwinikiem

Sangwinik może wydawać się interesującym partnerem, ale nie zawsze życie z nim jest łatwe i przyjemne. Wieczny optymizm – aż do beztroski, entuzjazm – aż do lekkomyślności i towarzyskie usposobienie sangwinika może być dla niektórych uciążliwe, jeśli sami mają inny typ osobowości.

To, co postrzegamy jako zaletę, czy też wadę zależy przede wszystkim od nas samych, od naszych predyspozycji, naszego temperamentu – przyznaje psycholog Urszula Struzikowska -Marynicz.

Jak rokują związki sangwinika z innymi typami osobowości?

 • sangwinik z flegmatykiem

To związek trudny, bo sangwinik jest ekstrawertykiem, a flegmatyk – introwertykiem. Z jednej strony daje to komfort: jedno mówi, drugie słucha. Gorzej, że to drugie, choć nie mówi, też chce być czasem usłyszane. Jednocześnie może tym bardziej, zamiast mówić, milczeć (aby druga strona się domyślała) i wycofywać się, gdy jest źle.

Relatywnie nie jest to związek źle rokujący, o ile flegmatyk znajdzie w sobie dość cierpliwości, by przy swoim zamiłowaniu do porządku i przewidywalności, żyć z wulkanem energii, który co chwilę chwyta wiatr w żagle.

 • Sangwinik i choleryk

Pod kątem energii, otwartości i dynamiki relacji choleryk i sangwinik stanowić mogą głośną, dynamiczną mieszankę. To swoiste perpetum mobile w kłótniach. Za to mogą razem podejmować wspólne wyzwania, różne aktywności. To typy ekstrawertyków. Poszukują bodźców i przestrzeni kanalizowania emocji i napięcia – wyjaśnia psycholog Urszula Struzikowska – Marynicz.

 • Sangwinik i melancholik

W przypadku tego duetu psycholog Urszula Struzikowska – Marynicz nie pozostawia złudzeń:

Najtrudniejszą relacją wydaje się relacja sangwinika z melancholikiem. Stanowią oni swoje przeciwieństwa: głośny sangwinik przytłacza swoim witalizmem i potrzebą bodźców melancholika. Ekstrawertyczna osobowość, będąca wielokrotnie w centrum uwagi, barwna i głośna, będzie irytująca i męcząca dla introwertycznego, spokojnego melancholika, który woli pozostać z boku niezauważony. Sangwinik będzie dążył do sytuacji, które dla melancholika mogą być nie do zniesienia. 

Cechy, które mogą być interesujące i kuszące dla potencjalnych partnerów, to jego energiczny charakter. Z sangwinikiem nie będziesz się nudzić.

Związek z taką osobą może być dla nas ekscytujący, romantyczny, szalony, pełen niespodzianek – przyznaje psycholog. – Osoby te sprawiają wrażenie cieszących się życiem na pełnej petardzie, a związek z nimi jest pełen zwrotów akcji.

Na jakie jeszcze cechy sangwinika zwraca uwagę psycholog? Urszula Struzikowska- Marynicz wymienia:

 • osoby o tym typie osobowości są spontaniczne
 • „idą na żywioł” nie pozostawiając sobie wiele czasu do namysłu
 • wolą działać
 • są zorientowane zadaniowo, jednak najczęściej działania te są spontaniczne, impulsywne, zatem niosą ze sobą konsekwencje, na które nie każdy z nas jest gotowy.

Taka relacja dla nas jest ekscytująca, gdy potrzebujemy przygody, zmian, spontaniczności, oderwania od rutyny. Wybierając się z sangwinikiem na wakacje, możemy być pewni przygód, spontaniczności. Sangwinik nie będzie dbał o „szczegóły” jak zarezerwowanie noclegu, zaplanowanie podróży, zabranie ze sobą dodatkowych ubrań, lekarstw dla dzieci.

Sangwinik będzie żył perspektywą przygody i to dla niego będzie miało większą wartość niż rutynowe sprawdzenie bagażu, czy trzymanie się planu, skoro wokół tyle atrakcji i możliwości. Sangwinik może nie dbać przykładowo o miejsce noclegowe, bo „coś się znajdzie”, podczas gdy dla melancholika dokładne zaplanowanie takich punktów wyprawy daje poczucie bezpieczeństwa, równowagi i stanowi o jakości tej wycieczki – wyjaśnia Urszula Struzikowska – Marynicz.

Co jeszcze jest minusem w relacji z sangwinikiem?

– Dla sangwinika trudnością może być pamiętanie o ważnych datach, rocznicach itp., co może w perspektywie czasu być nieprzyjemnie odczuwane i interpretowane jako przejaw braku zaangażowania, bagatelizowania potrzeb – dodaje psycholog.

Sangwinik bywa impulsywny, powierzchowny, czasem targają nim silne emocje – wymienia Urszula Struzikowska- Marynicz. – Sangwinik szybko się nudzi w warunkach statycznych, nieprzeplatanych zwrotami akcji, wycieczkami, wyzwaniami, przestrzeniami towarzyskimi. Niekiedy „duszenie się” w rutynie bywa powodem nawiązywania przez sangwinika relacji partnerskich równoległych, pełniących funkcję kompensacyjną, dostarczającą ekscytacji – ostrzega psycholożka.

depresja smutna dziewczyna

Praca dla sangwinika

Sangwinik umie i lubi być w centrum uwagi oraz w naturalny sposób gromadzi wokół siebie ludzi, nie zawsze będzie dobrym kierownikiem. Uważa się, że to urodzony sprzedawca, ale zdaniem psychologa, nie zawsze tak się dzieje.

Współpraca z sangwinikiem może być tak fascynująca, jak i irytująca. Sangwinik jest pracownikiem, który świetnie pasuje do pracy związanej z kontaktem z ludźmi. Z uwagi na fakt, że sangwinik częściej mówi, niż słucha, a jego opowieści są często koloryzowane i wyolbrzymiane, kontakt klienta z sangwinicznym pracownikiem może wydawać się niekiedy przytłaczający i owocować we frustrację.

Psycholog zwraca uwagę na kolejne wady współpracy z sangwinikiem:

Jako pracownik sangwinik często ucieka w wyobraźnię, fantazjowanie, przecenia on nierzadko swoje możliwości i przysłowiowo „trzyma kilka srok za ogon”, co sprawia, że często nie kończy rozpoczętych czynności, stąd nie sprawdzi się raczej w pracy biurowej ani rutynowej, polegającej na pracy w magazynie, bibliotece itp. – wymienia Urszula Struzikowska – Marynicz.

Zbytnia impulsywność i chaotyczność sangwinika może powodować, że będzie miał poważne problemy z dotrzymywaniem ustaleń, zasad i terminów. Choć sangwinik może wydawać się osobą wielozadaniową, zarazem ma problem, by być osobą sumienną. Jednocześnie wrodzona pewność siebie oraz optymizm sprawiają, że nawet w sytuacjach podbramkowych sangwinik nie będzie się należycie przejmować czy motywować do działania.

W jakich zawodach sangwinik będzie się realizować i sprawdzi się oraz wykorzysta swój potencjał?

– Sangwinik będzie sprawdzał się w pracy, w której będzie mógł wykazać się kreatywnością, pofantazjować, której warunki będą zmienne oraz w której będzie miał on kontakt z innymi ludźmi.

Praca optymalna dla sangwinika, to taka, którą on sam uzna za interesującą i dynamiczną.

Sprawdzi się w zawodzie dziennikarza, polityka, artysty, instruktora tańca, celebryty, aktora czy charyzmatycznego nauczyciela humanisty, podróżnika (o ile nie będzie organizował wielkiej wyprawy dla innych osób, gdyż miałby on trudność w odpowiedzialności za zadbanie o szczegóły i zagwarantowanie bezpieczeństwa oraz komfortu dla całości grupy, nie przewidując wielu konsekwencji i okoliczności, jaki planowanie podróży może wymagać) – mówi Urszula Struzikowska – Marynicz.

Zobacz także

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Urszula Struzikowska-Marynicz
psycholog

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Efekt horoskopowy w psychologii / istock

„Co mówi o tobie wynik psychotestu?”. Psycholożka zdradza, jakie niebezpieczeństwa mogą się kryć za efektem horoskopowym

Dlaczego warto nauczyć się wdzięczności? / istock

„Niektórym wdzięczność przychodzi zdecydowanie trudniej”. Dlaczego warto nauczyć się wdzięczności, mówi psycholożka Milena Wojnarowska

„Słowami nazywamy to, co już wiemy, natomiast ciało ma dostęp do treści, które są w nas tajemnicą”. O mocy terapii tańcem mówi Katarzyna Dańska

Hayden Panettiere / gettyimages

Hayden Panettiere ujawniła przyczyny swojego odejścia z show-biznesu. „Byłam w cyklu samozniszczenia, w moim życiu nie było żadnych barw poza szarością”

Festiwal Wibracje / fot. mat. prasowe

„Pozytywne Wibracje na wakacje”. Festiwal Wibracje już po raz szósty!

Nie stawiaj siebie na szarym końcu! / pexels

Nie stawiaj siebie na szarym końcu! Dlaczego tak trudno o siebie zadbać?

Słyszałaś, że jesteś dojrzała jak na swój wiek? To może być trauma / istock

Często słyszała, że jest dojrzała jak na swój wiek. „To nie do końca dojrzałość, a wynik przeżytych traum”

„Kundalini była jogą dla uprzywilejowanych, tylko wybrani mogli ją praktykować”. Dlaczego mówi się, że modna odmiana jogi zmienia życie, wyjaśnia Monika Wypych

Barbara Filipczyńska /fot. archiwum prywatne

„Kiedy dusza ustala kierunek działania, a umysł je realizuje, zaczynamy żyć tak, jak chcemy”. Czym jest Soul Coaching® mówi Barbara Filipczyńska

„Nie idziemy do lasu zwiedzać, tylko wziąć w nim udział”. O wielkiej mocy lasoterapii mówi psychiatra i ekoterapeutka Katarzyna Simonienko

„Ich współpracownicy często opisują to jako obcowanie z czystym – niejako nieludzkim – intelektem”. Jak rozpoznać psychopatę, tłumaczy ekspertka

Szorty - kto powinien je nosić? / pexels

Zastanawiasz się, czy masz odpowiednie nogi do założenia szortów? Psycholożka Agata Głyda wymienia, kto powinien je nosić

„3 minuty śmiechu odpowiadają 15 minutom joggingu. Kiedy się śmiejemy, pracuje 240 naszych mięśni” – mówi Henryka Radziejowska-Semków, specjalistka nauki o śmiechu

Kobieta stoi na łące. Ręce trzyma w górze

Zachwyć się tym, co jest teraz. Potrafisz to zrobić? Kasia Bem uważa, że to proste

6 nawyków szczęśliwych ludzi. Na liście nie znajdziesz spełniania swoich zachcianek!

„Od nas zależy, czy media społecznościowe będą nas wzmacniać, czy niszczyć”. Jak zrobić porządki na Instagramie, mówi psycholożka Zuzanna Butryn

Paulina Danielak / archiwum prywatne

Paulina Danielak: Kobiety często nie mają dostępu do złości. Pojawia się płacz, bo nikt nie uczył ich wcześniej, jak wyrażać złość

dr Ewa Jarcewska-Gerc /fot. archiwum prywatne

„Poczucie winy, które towarzyszy prokrastynacji, może albo nas pogrążyć w dalszym odkładaniu, albo w końcu zmotywować do zmiany” – mówi Ewa Jarczewska-Gerc

„W domach, w których oszukiwanie jest mechanizmem obronnym, wychowujemy patologicznych kłamców”. O psychologii kłamstwa mówi Natalia Hofman

„Matczyna rana przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Ale można ją uzdrowić” – mówi Aneta Gajda-Boryczko, terapeutka

kobieta w kapeluszu

Szukanie zewnętrznej aprobaty stało się tak naturalne, że często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż to robimy. Ale płacimy za to ogromną cenę

Karolina Tuchalska-Siermińska

„Mówienie, że będzie dobrze, zazwyczaj przynosi odwrotny efekt od zamierzonego. To unieważnianie trudnej sytuacji” – o bezradności mówi psycholożka Karolina Tuchalska-Siermińska

„Skutki braku więzi z ojcem wychodzą daleko poza okres dzieciństwa i dorastania ich córek” – mówi Iga Stanek, psycholożka i psychoterapeutka

Kiedy spokój budzi niepokój. „Osoba z traumą więzi przyciąga partnerów, którzy nie dostrzegają jej potrzeb” – mówi psychotraumatolog Katarzyna Tutko

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

5 rozmów, które warto abyś przeprowadziła ze swoim partnerem lub partnerką

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Co twoje mieszkanie zdradza o tobie i o twoim zdrowiu?

Twój kręgosłup potrzebuje rozluźnienia? Oto kilka pomocnych ćwiczeń, skorzystaj

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

×