Ruszyły zapisy na Bieg z Twarzami Depresji! „Pokażmy wspólnie, że prawidłowo leczona depresja, także ta lekooporna, nie jest przeszkodą dla aktywności fizycznej”
Ruszyły zapisy na 3. Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji. Trasa biegu – zlokalizowana w sercu lasów chojnowskich – liczy 5 kilometrów. Można ją przebiec lub przemaszerować, również z dziećmi. W biegu wystartuje m.in. para wybitnych olimpijczyków: Justyna Święty-Ersetic i Paweł Korzeniowski. – Oboje chorują na depresję. Chcemy w ten sposób pokazać, że prawidłowo leczona depresja, również ta lekooporna, nie stoi na przeszkodzie do podjęcia aktywności fizycznej, ale także do odnoszenia światowej klasy sukcesów sportowych – mówi Anna Morawska-Borowiec, prezeska Fundacji Twarze Depresji.
„Ruch powinien być obowiązkowym elementem terapii depresji”
Już 5 października w Zimnych Dołach koło Warszawy (Nadleśnictwo Chojnów) z okazji Europejskiego Dnia Walki z Depresją odbędzie się 3. Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji. Ambasadorami tegorocznej edycji biegu są wybitni sportowcy z doświadczeniem depresji: Justyna Święty-Ersetic (multimedalistka olimpijska w biegu na 400 m) i Paweł Korzeniowski (olimpijczyk, mistrz świata w pływaniu na dystansie 200 m stylem motylkowym).
– Tegoroczna edycja biegu z udziałem mistrzów olimpijskich ma inspirować osoby chorujące na depresję do podejmowania aktywności fizycznej. Jako Fundacja stoimy na stanowisku, że ruch nie tylko odgrywa bardzo ważną rolę w profilaktyce zdrowia psychicznego, ale też powinien być obowiązkowym elementem terapii depresji – podkreśla Anna Morawska-Borowiec, prezeska Fundacji Twarze Depresji.
Justyna Święty-Ersetic – mistrzyni i wicemistrzyni olimpijska, multimedalistka mistrzostw świata, „królowa polskiej sztafety” w wywiadzie promującym kampanię „Twarze Depresji. Nie oceniam. Akceptuję” powiedziała, że biorąc leki antydepresyjne i korzystając z psychoterapii, wystartuje w lipcu na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.
– Uważamy, że Justyna ma ogromną szansę wrócić z tych igrzysk z medalem. Trzymamy mocno kciuki, aby to było ponownie złoto – mówi Anna Morawska-Borowiec. – Byłaby kolejną naszą ambasadorką, która wróciłaby z igrzysk olimpijskich z medalem. Wcześniej, w Tokio srebrny medal olimpijski zdobyła Agnieszka Kobus-Zawojska, udowadniając, że prawidłowo leczona depresja nie stoi na przeszkodzie do odnoszenia światowej klasy sukcesów sportowych – dodaje.
Trasa 3. Charytatywnego Biegu z Twarzami Depresji przebiega w przepięknych okolicznościach przyrody: w Nadleśnictwie Chojnów.
– Współorganizatorem naszego wydarzenia są Lasy Państwowe. To nieprzypadkowa współpraca. Chcieliśmy, by aktywność fizyczna związana z biegiem odbywała się w najbardziej sprzyjających warunkach dla naszego dobrostanu psychicznego, czyli w lesie. Badania pokazują, że 30 minut spaceru na terenach zielonych 5 razy w tygodniu obniża o 30 proc. ryzyko zachorowania na depresję – wyjaśnia prezeska Fundacji Twarze Depresji.
„Prawidłowo leczona depresja nie jest przeszkodą dla aktywności fizycznej”
Anna Morawska-Borowiec podkreśla, że taką aktywność fizyczną powinien rozważyć każdy i każda z nas. – Cierpimy na problem zasiedzenia za biurkiem. Nie tylko my, dorośli, ale też dzieci i młodzież. Co skutkuje rozwojem chorób psychicznych. Naukowcy z University College w Londynie dowiedli, że uczniowie, którzy w wieku 12-16 lat byli najmniej aktywni fizycznie, po osiągnięciu pełnoletności częściej chorowali na depresję. Każda dodatkowa godzina spędzona w pozycji siedzącej przybliża nas do wzrostu ryzyka zachorowania na depresję. W przypadku 14-latków ten wzrost sięgał 11 proc. – tłumaczy prezeska Fundacji Twarze Depresji.
Jak przypomina Anna Morawska-Borowiec, w wyniku aktywności fizycznej nasz organizm wytwarza endorfiny, tzw. „hormony szczęścia”.
– One poprawiają w sposób istotny nasz nastrój, samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, abyśmy jak najczęściej sięgali po tę naturalną, biologiczną, dostępną od ręki formę profilaktyki zdrowia psychicznego. I planowali ją również w popołudniowych porach, bo aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy nie tylko kondycji fizycznej i psychicznej, ale również przekłada się na jakość naszego snu – tłumaczy.
Trasę 3. Charytatywnego Biegu z Twarzami Depresji, liczącą 5 km, można przebiec lub przespacerować. Samemu albo w towarzystwie, również dzieci. Bo w tym biegu każdy krok stawiany jest na miarę własnych możliwości, a każdy uczestnik jest zwycięzcą, wracającym do domu z medalem. Dodatkowo dla pierwszych pięciu osób na mecie przewidziane są nagrody.
– Pokażmy wspólnie, że prawidłowo leczona depresja, także ta lekooporna, nie jest przeszkodą dla aktywności fizycznej – zachęca Anna Morawska-Borowiec.
Zapisy na bieg odbywają się na stronie: https://twarzedepresji.pl/bieg/. Maksymalna liczba uczestników biegu w lesie – 500 (decyduje kolejność zgłoszeń). Jak co roku cały dochód ze sprzedaży pakietów startowych Fundacja Twarze Depresji przeznacza na konsultacje psychologiczne i psychiatryczne dla dzieci i młodzieży.
RozwińOsoby, które z jakiegoś powodu nie są w stanie dołączyć osobiście, mogą to zrobić „wirtualnie”. Co to oznacza? Wystarczy, że wybiorą dowolną aplikację biegową i pokonają dystans 5 kilometrów, a także zrobią sobie zdjęcie w koszulce z logo 3. Biegu z Twarzami Depresji i opublikują je na swoich social mediach w dniu biegu.
Przepiękne logo tegorocznej edycji biegu to skan obrazu „Biegacze” z kolekcji 10 obrazów przygotowanych przez Wojciecha Brewkę na wystawę podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu.
Zobacz także
„Depresja to choroba, której nie widać. Można się z niej pośmiać, podważyć ją i bezkarnie uznać, że ludzie o niej mówią pod publikę” – mówią Małgorzata Serafin i Marek Sekielski
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”
„W sądzie nikt nie wrzeszczy, nikt nie wyzywa. To mobbing w białych rękawiczkach”. O tym, dlaczego depresja to choroba zawodowa kuratorów sądowych, mówi Aleksandra Szewera-Nalewajek
Polecamy
„Sprzątanie to wierzchołek góry lodowej. Prawdziwe wyzwania leżą gdzieś głębiej, w samotności, braku wsparcia, kryzysach psychicznych”
Pszczoły pomogły odmienić jej życie, teraz działa na ich rzecz. „Wyciągnęły mnie z depresji”
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
Córka Anny Dereszowskiej zmagała się z depresją. System je zawiódł. „Zderzyłam się ze ścianą”
się ten artykuł?