Przejdź do treści

Rusza pierwszy w Polsce punkt pomocy dla kobiet po gwałcie. Rząd nie dołożył do niego ani złotówki

Fundacja Feminoteka uruchomiła pierwsze w Polsce Centrum Pomocy kobietom po gwałtach źródło: Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Fundacja Feminoteka otworzyła pierwszy w Polsce punkt pomocy dla kobiet po gwałcie. Ułatwi to pokrzywdzonym uzyskanie wsparcia na różnych szczeblach w jednym miejscu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie prywatni darczyńcy. W tym samym czasie rząd wypuszcza spot zapewniający, że wspiera Polki.

Cała pomoc w jednym miejscu

24 maja w Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana przez Fundację Feminoteka, poświęcona otwarciu punktu pomocyO szczegółach tej inicjatywy jej twórczynie poinformowały także na swoim Instagramowym profilu. Jak czytamy w poście, punkt pomocy mieści się w Warszawie i zapewnia pokrzywdzonym kompleksowe wsparcie. Dla ich bezpieczeństwa Fundacja Feminoteka nie podaje adresu do wiadomości publicznej. Znają go pracownice, wolontariuszki i oczywiście kobiety potrzebujące wsparcia. Kobiety mające ukończone 18 lat będą mogły skorzystać z usług psychologicznych, terapeutycznych, prawnych oraz medycznych. Punkt zapewnia również wsparcie asystenckie dla pokrzywdzonych.

Po pomoc mogą zwrócić się ofiary gwałtu lub innej formy przemocy seksualnej, która nastąpiła w dowolnym momencie ich życia. Oczywiście nie ma znaczenia orientacja seksualna kobiet, a punkt zapewnia także pomoc osobom transseksualnym.

„Przygotowania do otwarcia punktu trwały od wielu miesięcy. Pracuje z nami doświadczony zespół ekspertek, po specjalistycznych szkoleniach, przygotowanych do udzielania pomocy już od pierwszego kontaktu. Stosujemy podejście skoncentrowane na osobie pokrzywdzonej, ponieważ uważamy, że każde doświadczenie jest inne i proces powrotu do równowagi jest sprawą indywidualną” – wyjaśnia Katarzyna Nowakowska, psycholożka, psychotraumatolożka, która odpowiadała za przygotowania do uruchomienia punktu pomocowego, cytowana w poście.

Z kolei Joanna Piotrowska z Fundacja Feminoteka, w rozmowie z TVN24 podkreśla, że marzeniem działaczek było, aby kobieta w jednym miejscu mogła dostać różnorodną pomoc, zamiast samej chodzić po wielu instytucjach.

Ale…

Jest to oddolna inicjatywa, możliwa tylko i wyłącznie dzięki zaangażowaniu prywatnych osób i darczyńców. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby opieka nad ofiarami przemocy seksualnej była włączona w system opieki zdrowotnej. Aktywistki marzą np. o współpracy z policją.

„Prowadzimy rozmowy, ale utknęły na razie” – mówi Joanna Piotrowska dla fakty.tvn24.pl.

Tymczasem od kilku dni możemy oglądać spot opublikowany przez kancelarię premiera: „Polski rząd dba o zdrowie i bezpieczeństwo kobiet”.

Ja bym chciała bardzo, żeby rząd nie puszczał tylko pięknych obrazków, tylko w końcu wyciągnął z zamrażarki zmianę ustawy o definicji gwałtu” – komentuje Joanna Piotrowska  w rozmowie z „Faktami” TVN.

istockphoto.com

„Tylko tak znaczy tak”

Od dwóch lat ustawa w sprawie zmiany definicji gwałtu leży w Sejmie. W polskim prawie karnym obowiązuje definicja z art. 197 K.k., która zakłada, że sprawca musi pokonywać sprzeciwu bądź opór ofiary. Ofiara, żeby móc udowodnić gwałt, musi wykazać, że broniła się na różne sposoby.

Tymczasem jak czytamy w interpelacji, wiele kobiet jest „mimowolnie sparaliżowanych” w momencie ataku. Powołują się tutaj na szwedzkie badania, które dowiodły, że wśród 298 kobiet, które doświadczyły gwałtu, aż 70 proc. doznało zamrożenia. Wciąż o gwałt obwinia się ofiary. Kobiety słyszą: „Dlaczego pani nie krzyczała?”, „Dlaczego pani się nie broniła?”. Słyszą też, że prowokowały strojem.

Przemoc seksualna to każda przemoc związana z przekroczeniem granic w sferze seksualnej: gwałt, molestowanie seksualne, wykorzystywanie seksualne, odmowa użycia antykoncepcji, zmuszanie do aborcji, a także do prostytucji. Według statystyk zebranych przez Amnesty International 1 na 20 kobiet w Polsce została zgwałcona, zaś 1 na 3 była molestowana seksualnie, a tylko jednej na 100 kobiet, które doświadczyły zgwałcenia, udało się doprowadzić do skazania sprawcy.

W innych europejskich krajach kobieta, która doznała przemocy seksualnej, może skorzystać z instytucji pomocowych, które wesprą ją w tym trudnym czasie. Tylko w samej Irlandii jest ich szesnaście.

„85 proc. finansowania otrzymujemy od rządu. Przez lata pozyskałyśmy finansowanie od Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Zdrowia. Irlandzki rząd rozumie, jak wielką szkodę wyrządza przemoc seksualn”” – mówi Shirley Scott z Kryzysowego Centrum Pomocy Ofiarom Gwałtów w Dublinie, której słowa cytują fakty.tvn24.pl.

Fundacja Feminoteka przypomina, że każda kobieta doznająca przemocy seksualnej znajdzie pomoc pod numerem telefonu 888 88 33 88. Także ona utrzymywana jest ze środków prywatnych.

fakty.tvn24.pl, www.sejm.gov.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Walczą z kulturą gwałtu i patriarchatem, oklejając miasta plakatami. „Jesteśmy rozczarowane Polską” – mówią Plakaciary

„Powiedział, że musi zobaczyć, jak wyglądają moje orgazmy”. Jane Fonda o molestowaniu przez uznanego reżysera

84 proc. Polek doświadczyło molestowania w przestrzeni publicznej. „To paradoksalne i dość częste, że osoba molestowana bierze wstyd na siebie”

Halle Berry

Halle Berry odpowiada na krytykę jej nagiego zdjęcia. „Wygrałaś dzisiaj internet” – komentują jej wpis gwiazdy

Przemoc ekonomiczna to też przemoc domowa. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

„O, jakie cycuszki”, „Jutro ci włożę”. Raport Instytutu Zamenhofa dotyczący molestowania dziennikarek przedstawia szokujące dane i historie

Grace Van Dien zawiesza karierę aktorską po tym, jak dostawała propozycje seksualne od swojego szefa

Michelle Yeoh

Michelle Yeoh z inspirującą mową na gali Oscarów: „Nie pozwólcie, by ktokolwiek wmówił wam, że wasz wiek świetności już minął”

Mąż nie pozwalał jej pracować. Teraz musi jej zapłacić prawie milion złotych za 25 lat małżeństwa

„Jeśli wchodzimy do towarzystwa i nasz wzrok skupia jedna osoba, możemy mieć podejrzenie, że to wampir, osoba uzależniająca” – mówi Anna Jera, współautorka książki „Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku”

Joanna Koroniewska

„Brzydki kościotrup a te nogi jak bagietki, wstydu nie ma”. Joanna Koroniewska mierzy się z hejtem w sieci i ostrzega

Kobieta wsiada do taksówki

Rekordowa liczba napaści seksualnych w taksówkach. „Zatrważające dane” – pisze posłanka i pokazuje dokument

"Jestem ofiarą stealthingu. Zabił we mnie zaufanie i podczas każdego kolejnego stosunku boję się, że znów zdarzy się ta sama sytuacja" - wyznaje Rienka Kasperowicz

„Jestem ofiarą stealthingu. Zabił we mnie zaufanie i podczas każdego kolejnego stosunku boję się, że znów zdarzy się ta sama sytuacja” – wyznaje Rienka Kasperowicz

RPO reaguje na odmówienie aborcji zgwałconej 14-latce

RPO reaguje na odmowę aborcji zgwałconej dziewczynce. MZ podkreśla: „Jesteśmy zbulwersowani tą sprawą”

Hela Tokarz z Kolektywu Chemia: Osoby zgłaszające się na SOR po odurzeniu tzw. pigułką gwałtu często nazywane są „naćpanymi” i są ignorowane

Kierowca Bolta miał całować swoją pasażerkę, włożyć jej rękę między nogi. Sąd uznał, że molestowania nie było

Czy można zostać zgwałconą przez internet? Odpowiada prawnik Mikołaj Kaszak

Gwałt przez internet – absurd czy realne zagrożenie? Odpowiada prawnik Mikołaj Kaszak

Szpitale miały odmówić legalnej aborcji 14- letniej dziewczynce po gwałcie. Pomogły aktywistki z „Federy”

„Przemoc jest jak rana, która goi się powoli, albo wcale”. Monika Olejnik wróciła wspomnieniami do bolesnych przeżyć z młodości

Kadr z filmu "Romeo i Julia"

Gwiazdy „Romea i Julii” z 1968 r. pozwały wytwórnię za molestowanie seksualne. „Mieli po 16 lat, wierzyli, że reżyser nie zawiedzie ich zaufania”

Katarzyna Nosowska

Katarzyna Nosowska odniosła się do swoich słów o feminatywach. „Chciałabym, żebyśmy poszli dalej”

Kobiety w hidżabach

W Afganistanie zakazano kobietom wstępu na uniwersytety. Koszmar Afganek się spełnia

"Dlaczego nie odeszła wcześniej?" to pytanie najczęściej stawiane ofiarom przemocy lub ich rodzinom, jeśli przemoc zakończyła się morderstwem kobiety / istock

„Dlaczego nie odeszła wcześniej?” – to pytanie najczęściej stawiane ofiarom przemocy lub ich rodzinom. Znamy odpowiedź

Kobieta czeka na metro. W ręce trzyma kubek

Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych. Na czym polega metoda 5D?