Robienie brzuszków szkodzi! Gosia Włodarczyk tłumaczy, dlaczego to najgorsza opcja na wzmocnienie mięśni brzucha
W twoim planie treningowym jest kilka serii brzuszków, które mają za zadanie wzmocnić mięśnie brzucha? Lepiej od razu go zmień. Brzuszki naprawdę szkodzą! Dlaczego? Gosia Włodarczyk, czyli Pani Fizjotrener, wyjaśnia, co tego typu ćwiczenia robią z naszym ciałem. Jej post daje do myślenia!
Pani Fizjotrener
Jest fizjoterapeutką kobiet i trenerką, zajmująca się na co dzień terapią dna miednicy, blizn i rozejścia mięśnia prostego. Mowa o Gosi Włodarczyk, czyli obecnie jednej z najpopularniejszych fizjoterapeutek w sieci, znanej jako „Pani Fizjotrener”. Jej profil na Instagramie obserwuje obecnie 31 tys. osób!
Ostatni post ekspertki dotyczy robienia brzuszków. Okazuje się bowiem, że przez lata wiele z nas popełniało ogromny błąd, wykonując je podczas treningu.
Brzuszki – czy warto je robić?
„Brzuszki naprawdę szkodzą! Codziennie mnie pytacie: czemu? Codziennie widzę brzuszki jako propozycję ćwiczeń wzmacniających brzuch, „na płaski brzuch”, „na bolący kręgosłup”. Cały internet mówi: szybko, szybko rób brzuszki!” – pisze Gosia Włodarczyk na Instagramie.
Ekspertka postanowiła odpowiedzieć więc na pytanie: dlaczego szkodzą?
- Wzrost ciśnienia w brzuchu podczas robienia brzuszka powoduje obniżanie pęcherza w światło pochwy. U każdej kobiety (u rodzącej bardziej, ale u każdej to występuje)! Poza tym badanie udowodniło że 1/4 kobiet ćwiczących brzuch nie umie napiąć mięśni dna miednicy, a to podstawa, żeby być zdrową i jeśli chcemy mieć płaski brzuch.
- Brzuszki przyczyniają się do obniżenia narządów miednicy mniejszej i mogą przyczyniać się do wysiłkowego nietrzymania moczu.
- Brzuszki pogłębiają rozejście mięśnia prostego brzucha.
- Brzuszki nie spowodują, że zniknie ból kręgosłupa, wręcz potrafią przyczyniać się do bólu w odcinku szyjnym i lędźwiowym.
- Są takie niefunkcjonalne! Najlepsze brzuchy mają dziewczyny, które ćwiczą całe ciało, wykonując ćwiczenia wielostawowe i które ruszają się dużo.
„Przypomnę dla zasady: mięśnie brzucha są widoczne, kiedy poziom tkanki tłuszczowej jest bardzo niski, co już ustaliliśmy, nie jest zdrowe dla kobiet na dłuższą metę…” – dodaje Gosia Włodarczyk.
RozwińNa post fizjoterapeutki zareagowało wiele osób, które przez lata wykonywały brzuszki, ponieważ chciały wzmocnić mięśnie. Internauci pytali też o propozycje innych ćwiczeń wzmacniających te partie mięśni. Gosia Włodarczyk skierowała ich do swojej relacji na Instagramie, gdzie pokazała przykładowe ćwiczenia. Dodała jednak, że przed rozpoczęciem treningów warto sprawdzić stan dna miednicy i brzucha u fizjoterapeuty uroginekologicznego.
Polecamy
Fizjoterapeuta Tomasz Sobieraj: „Nerw błędny to klucz do zdrowia. Tylko trzeba go lepiej poznać i wiedzieć, co mu służy”
„Po fizjoterapii u kobiet w menopauzie mija nietrzymanie moczu, kołatanie serca, uczucie ciężkości w podbrzuszu” – mówi Joanna Piórek-Wojciechowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna
Fala uderzeniowa – zabieg niwelujący ból. Kto może z niego skorzystać?
Kim jest kręgarz i czy warto korzystać z jego usług?
się ten artykuł?