Rekonstrukcja piersi. Jak wygląda zabieg oraz jakie są największe obawy? Rozmawiamy z chirurgiem plastycznym
Rekonstrukcja piersi po mastektomii oznacza dla wielu kobiet powrót do normalności i pewności siebie. Przed jakimi obawami stoją kobiety oraz jak wygląda zabieg? Przeczytaj naszą rozmowę z dr n. med. Tadeuszem Witwickim.
Urszula Gruszka: Dlaczego kobiety najczęściej decydują się na zabieg rekonstrukcji piersi?
Tadeuszem Witwicki: Najczęstszym powodem jest poprawienie samopoczucia. Nie ukrywajmy, piersi są symbolem kobiecości, a sam zabieg mastektomii wpływa na pogorszenie się stanu psychicznego kobiety.
To nie są miłe przeżycia, ani łatwe. Rekonstrukcja piersi przyczynia się do większej pewności siebie, a to ma wpływ na codzienne funkcjonowanie.
Po jakim czasie od zabiegu usunięcia piersi wykonuje się rekonstrukcję?
Odległość czasu jest zależna od tego, czy kobieta poddana jest dalszemu leczeniu. Rekonstrukcja wczesna odbywa się w odległości 3-4 miesięcy po zakończeniu chemioterapii. Natomiast rekonstrukcja późna następuje po 12 miesiącach.
Czy można przeprowadzić rekonstrukcję jednocześnie z zabiegiem usunięcia piersi? Zdarzają się takie przypadki?
Gdy koniecznością jest usunięcie całej piersi, można podczas jednego zabiegu przeprowadzić rekonstrukcję, jednak nie należy to do standardu i taki zabieg jest wykonywany jedynie w wysoko wyspecjalizowanych ośrodkach.
Wszczepia się wówczas protezę lub ekspander, czyli rozprężacz tkankowy. Jednak taka operacja musi być uzasadniona, najczęściej dobrym stanem ogólnym pacjentki. Nowotwór musi być w stadium przedinwazyjnym, a także gdy kobieta nie ma innej choroby nowotworowej. Przeciwskazaniem jest dalsze leczeni, np. napromienianie lub wysokie stadium zaawansowania choroby. Rekonstrukcję piersi najczęściej odkłada się w czasie, też ze względu na psychiczne aspekty.
Efekt po rekonstrukcji piersi
Jakie są metody rekonstrukcji piersi?
Metoda jest zależna od preferencji pacjentki, zakresu wykonywanej amputacji oraz czy kobieta przechodziła pooperacyjną radioterapię. Do zabiegu wykorzystuje się: ekspandery, protezy lub własne tkanki metodą płatów skórno-mięśniowych.
Która z tych metod jest najpopularniejsza?
Za pomocą własnych tkanek skórno-mięśniowych. Tkanki płata skórno-mięśniowego są dobrym materiałem do odtworzenia piersi, biorąc pod uwagę konsystencję i ilość materiału. Najczęściej wykorzystuje się mięśnie proste brzucha i w wielu ośrodkach jest to standard wykonywania rekonstrukcji za pomocą tej metody.
Nie ukrywajmy, że dla pacjentek ta metoda jest także atrakcyjna, ze względu na zmniejszenie obwodu ciała. Jednak należy pamiętać o możliwych powikłaniach, np. osłabienie ściany jamy brzusznej lub przepuklina brzuszna. Ta metoda rekonstrukcji piersi z wykorzystaniem własnych tkanek jest znacznie tańsza od wszczepienia implantu.
Jak wygląda zabieg za pomocą sztucznych metod?
Po mastektomii skóra jest naciągnięta i klatka piersiowa płaska. Rekonstrukcja piersi za pomocą sztucznych metod odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy z nich to przygotowanie miejsca na protezę. W tym celu pod skórę umieszcza się ekspander tkankowy, który regularnie, co 2-3 tygodnie, wypełnia się solą fizjologiczną, rozciągając w ten sposób tkanki klatki piersiowej. Trwa to średnio od kilku tygodni do kilku miesięcy. Po uzyskaniu wystarczającego miejsca na protezę, przeprowadzana jest operacja usunięcia ekspandera tkankowego i wszczepienia stałej protezy piersiowej i jest to drugi etap rekonstrukcji.
Która z tych metod wizualnie najbardziej przypomina naturalną pierś?
Najlepsze walory estetyczne daje połączenie dwóch metod, czyli wykorzystanie własnej tkanki i implantu.
Czy są przeciwwskazania do wszczepienia implantu?
Jeśli amputacja piersi została wykonana metodą Halsteda, czyli usunięciem zarówno mięśnia piersiowego większego i miniejszego, to nie wszczepuje się implantów. Jednak takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko, w bardzo zaawansowanym stadium raka.
Jakie są powikłania po zabiegu rekonstrukcji piersi?
Jest ich całkiem sporo. Powikłania dzielą się na przewlekłe, ostre i odległe. Są to blizny, brak symetrii z drugą piersią, krwiaki, martwica częściowa, rany otwarte, przepuklina jamy brzusznej, uwypuklenia jamy brzusznej a także martwica pępka.
W jaki sposób dbać o pierś po rekonstrukcji?
W pierwszym okresie po zabiegu są ograniczenia dotyczące ruchu. Ograniczenie poruszania rękami i ich obciążania. Kobiety, które mają wszczepiony implant powinny uważać na jakieś obrażenia czy urazy. Po zabiegu rekonstrukcji piersi należy nosić specjalny stanik chirurgiczny a po procesie gojenia, odpowiednio dobrany biustonosz. Badania kontrolne powinny być przeprowadzane średnio co 3 miesiące. Czas rekonwalescencji wynosi od 3 do 8 tygodni.
Przed jakimi obawami stoją pacjentki?
Myślę, że kobiety po mastektomii są już spokojniejsze, bo najgorsze już przeszły. Najczęściej pytają o kształt i rozmiar oraz czy pierś będzie wyglądać naturalnie. Czy będą czuły dotyk, czy będzie duża asymetria. Wówczas pokazuję im zdjęcia, rozmawiamy o rozmiarze.
Czyli rozmiar i kształt można wybrać?
Oczywiście, pacjentka wraz z lekarzem może wybrać kształt i rozmiar piersi. Rozróżnia się protezy okrągłe lub profilowane, które maja kształt łezki i wizualnie są bardziej naturalne. Rozmiar wybiera się odpowiedni do budowy ciała kobiety.
Jaki jest koszt takiego zabiegu?
Zabieg rekonstrukcji piersi po mastektomii jest dofinansowany przez NFZ, a w prywatnych klinikach ceny zależą od metody i zróżnicowania. Koszt waha się od 4 do kilkunastu tysięcy.
Zobacz także
Polecamy
Olivia Munn pokazała blizny po mastektomii: „To dowód na to, jak ciężko walczyłam”
Matka i córka poddały się profilaktycznej podwójnej mastektomii po tym, jak ich dziadek zmarł na raka piersi
Olivia Munn o raku piersi i podwójnej mastektomii. „Raka nie obchodzi, kim jesteś”
Olivia Munn choruje na raka piersi. Aktorka przeszła podwójną mastektomię
się ten artykuł?