Przejdź do treści

Razem zamiast przeciwko sobie. Wyjątkowy gest pływaczki na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych 2023

Esmeralda Encarnacion Despiau i Sarah Ghandoura płyną w basenie podczas Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych
Sarah Ghandoura pomyliła się podczas zawodów pływackich. Wspomogła ją Esmeralda Encarnacion Despiau/ fot. Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W trakcie Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych 2023 w Berlinie doszło do wyjątkowego fair play. Kiedy jedna z pływaczek pomyliła się, druga towarzyszyła jej do ukończenia rywalizacji. Zawodniczki dopłynęły do mety w akompaniamencie oklasków i owacji na stojąco.

Wspierający fair play

W Berlinie trwają właśnie Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2023. Około 7 tys. sportowców ze 170 krajów zgromadziło się, aby rywalizować w 24 dyscyplinach sportowych, takich jak judo, trójbój siłowy czy badminton.

Oczy całego świata zwrócone są jednak na wyjątkowy gest, do jakiego doszło podczas poniedziałkowego wyścigu ćwierćfinałowego na 100 metrów stylem dowolnym. Jedna z zawodniczek, Sarah Ghandoura z Arabii Saudyjskiej pomyliła się i po przepłynięciu dwóch torów myślała, że ​​osiągnęła już swój cel. W rzeczywistości jednak była dopiero w połowie drogi (w Berlinie tory mają 25 metrów, a nie 50). Błąd kosztował ją utratą czasu i znacznym wyprzedzeniem przez resztę zawodniczek. Ghandoura nie mogła już liczyć nawet na przedostanie miejsce. Pozostało jej jedynie dokończenie rywalizacji.

Zauważyła to pływaczka Esmeralda Encarnacion Despiau z Kostaryki, która ukończyła już wyścig. Postanowiła jednak towarzyszyć swojej koleżance. Została dłużej w basenie i przepłynęła razem z nią dodatkowe dwie długości.

Esmeralda klasnęła także w dłonie i poprosiła publiczność o zrobienie tego samego. Wyjątkowy gest fair play spotkał się z gromkimi brawami, a Ghandora dotarła na metę przy akompaniamencie owacji na stojąco. W trakcie Igrzysk często podkreśla się, że sportowcy rywalizują razem, a nie działają przeciwko sobie, czego gest Encarnacion jest pięknym przykładem.

Olimpiady Specjalne rozpoczynają się od specjalnego procesu klasyfikacji

Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2023 to największa na świecie inkluzywna impreza sportowa dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zawody odbywają się co cztery lata. Łącznie podczas Igrzysk Olimpijskich w Berlinie rywalizuje się w 26 dyscyplinach sportowych, w tym w jeździe konnej, tenisie i lekkiej atletyce.

Na początku zawodnicy biorą udział w tzw. konkurencjach klasyfikacyjnych. Na podstawie wyników są następnie dzieleni na grupy wydajnościowe, tak aby podobnie silni sportowcy rywalizowali ze sobą w rundach finałowych.

Polacy na tegorocznych Igrzyskach powalczą w 18 dyscyplinach: pływaniu, lekkiej atletyce, badmintonie, koszykówce, bocce, bowlingu, kolarstwie, jeździectwie, piłce nożnej, golfie, gimnastyce, judo, kajakarstwie, trójboju siłowym, wrotkarstwie, tenisie stołowym, tenisie i zunifikowanej piłce siatkowej.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: