Przejdź do treści

Ratujmy pszczoły przed suszą! Jak zrobić poidło, które im pomoże, a nie zaszkodzi?

pszczoła
Jak zrobić bezpieczne poidło dla pszczół? / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Poidełko umieszczone na parapecie, balkonie czy w ogrodzie może pomóc pszczołom przetrwać suszę. Grunt, by było ono wykonane poprawnie – w innym razie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jak zrobić bezpieczne poidło dla zapylaczy? Podpowiada ekoaktywistka Paulina Górska.

Z powodu suszy pszczoły nie mają co pić

W ostatnich latach nasila się problem wymierania pszczół. Przedłużający się czas bez deszczu w Polsce z pewnością nie poprawi sytuacji. Bo susza to problem nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt, w tym owadów. Pisze o tym na swoim profilu na Instagramie ekoaktywistka Paulina Górska:

„Pszczela rodzina potrzebuje szklanki wody na dobę, a podczas suchych dni – nawet trzech. Pszczoły korzystają z porannej rosy czy kałuż – ale podczas suszy o kałuże trudno”.

W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej postów zachęcających do rozstawiania na balkonach, parapetach czy w ogrodach poideł, które pomogą owadom przetrwać suszę.  To świetny pomysł, ale trzeba uważać, by nie popełnić kilku błędów. Zwraca na to uwagę Górska:

„Mamy suszę, dobrze jest pomóc owadom, a w sieci krąży mnóstwo zdjęć, które pokazują poidła nie do końca dla nich bezpieczne”.

Kuchenka gazowa

Jak zrobić bezpieczne poidło dla pszczół?

Przygotowanie bezpiecznego poidła dla owadów zajmuje dosłownie chwilę. Wystarczy do pojemnika lub płaskiej miseczki włożyć płaskie kamyki i wlać wodę. Przy czym należy bardzo uważać na jej poziom – nie powinien przekraczać 2-3 mm. W innym razie pszczoły mogą się potopić.

Równie ważne jest to, by nigdzie w naczyniu nie pozostawiać otwartej przestrzeni z wodą. To zagraża życiu owadów – wolne przestrzenie można wypełnić korą, keramzytem, gałązkami, torfem, piaskiem, korą drzewną, mchem (pamiętając oczywiście, że ten leśny jest chroniony).

O czym jeszcze trzeba pamiętać, decydując się na zrobienie poidełka? Wyjaśnia Paulina Górska:

  • warto dodawać wodę regularnie, bo pszczoły długo uczą się nowego miejsca, ale szybko je zapominają;
  • postaw poidło w ciepłym miejscu – inaczej tułów pszczoły wyziębi się i nie będzie w stanie poderwać się do lotu;
  • naczynie najlepiej dość płaskie (np. ceramiczna podstawa), musimy zapobiegać otwartej powierzchni wody, żeby pszczoły się nie … potopiły – do tego dobry jest właśnie mech czy kora, patyki – wówczas pszczoły będą mogły sobie bezpiecznie usiąść.
Skąd się bierze miód?

Paulina Górska

Paulina Górska jest ekoaktywistką, edukatorką, autorką bloga o ekologii. Od lat stara się zachęcać innych do bycia less waste. Pisze o segregowaniu śmieci, oddawaniu niepotrzebnych ubrań dla potrzebujących czy o wprowadzaniu ekologicznych tricków do swojego codziennego życia.

Jej profil na Instagramie obserwują obecnie ponad 32 tys. osób.

Więcej informacji na paulinagorska.com.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?