Przejdź do treści

Proste pytania o LGBT: DUMA

Marcin Boronowski / fot. archiwum prywatne
Marcin Boronowski / fot. archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Raven Saunders
Raven Saunders w niezwykłym geście na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio wsparła wszystkie mniejszości
Simone Biles rezygnuje z igrzysk w trosce o swoje zdrowie psychiczne
Simone Biles postawiła na pierwszym miejscu zdrowie psychiczne. Sponsorzy olimpijscy i fani popierają jej decyzję
MZS odradza wyjazd do popularnych wakacyjnych kierunków
Popularne kierunki wakacyjne uznane za obszary wysokiego ryzyka epidemicznego. MSZ i ECDC odradzają podróżowanie w te lokalizacje
Kiełki słonecznika – właściwości, wartości odżywcze, hodowla
Wentworth Miller
Wentworth Miller, gwiazdor „Skazanego na śmierć”, wyznał, że ma autyzm. „Ma to kluczowe znaczenie dla tego, kim jestem”

– Normalnie nie trzeba być specjalnie dumnym z elementów swojej tożsamości na tle płciowym albo pozapłciowym, ale jeżeli tego typu manifestacje postaw i tożsamości są przedmiotem ataku, to trzeba pokazywać dumę – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie Marcin Boronowski.

 

Ewa Wojciechowska: Zakłada pan na co dzień ubrania, które stereotypowo przypisane są do płci żeńskiej. Dla wielu osób jest to niezrozumiałe. Co kryje się za pana postawą?

Marcin Boronowski: Od dawna zauważyłem, że te ubrania są lepsze pod względem higienicznym – są bardziej przewiewne. Jest też większy asortyment i zróżnicowanie na różne formy, co służy również do tworzenia kompozycji wizualnych. Zauważyłem niedogodności związane z formalnym męskim ubiorem, kiedy dojeżdżałem do miejsca pracy publicznymi środkami transportu, w których często było gorąco lub czekało się na pociąg w pełnym słońcu. Czułem niesprawiedliwość, kiedy widziałem, że koleżanki w pracy mogły chodzić w sandałkach czy przezroczystych rajstopach i lekkich butach. Uznałem wtedy, że coś pod tym względem jest nie tak.

To stereotypowa rola płciowa, którą społeczeństwo wyznaje, a która stawia osoby według organów płciowych w określonych rolach i przymusza je do odgrywania ról. Uznałem, że jest przeciw czemu się zbuntować, ponieważ taka postawa narusza prawa ludzkie. Narusza również prawa do doznań fizycznych, które się otrzymuje ze strony ubioru, który przylega do ciała i powoduje przegrzanie a z drugiej strony zaburza wolność ekspresji. Jako samiec zmuszony do odgrywania roli mężczyzny wcale nie muszę mieć ochoty wyznawać światopoglądu, w którym płeć męska ma demonstrować siłę. Zacząłem więc zwracać uwagę i wzbudzać dyskusję społeczną na tematy tabu wokół nierówności związanej z rolami płciowymi.

Pamięta pan dzień, kiedy ubrał się pan w ten sposób pierwszy raz?

Początkowo wynosiłem śmieci, próbując zobaczyć, jak człowiek czuje się w różnych „zabronionych” ubraniach. Nie odbywało się to jednak w świetle dziennym i wśród reakcji ludzi. Pierwszy raz zmobilizowałem się do pójścia do pracy na Uniwersytecie Wrocławskim ubrany w ten sposób w trakcie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Korei w 2002 roku, kiedy Polska przegrała swój pierwszy mecz. Poszedłem na poranną część zajęć uniwersyteckich, które prowadziłem, ubrany w marynarkę, bluzkę bez kołnierza, spódnicę średniej długości, rajstopy i półotwarte buty. Studentom wytłumaczyłem, że w takiej wersji czuję się lepiej. Zaznaczyłem, że powinienem mieć prawo do takiego przedstawiania siebie. Zajęcia odbyły się normalnie. Natomiast już przed popołudniową częścią zajęć dostałem telefon od kierowniczek, które otrzymały donos i były przerażone tym, co robię. Próbowały mi uświadomić, że polskie społeczeństwo jest konserwatywne i nie wolno takich rzeczy popełniać na uczelni.

Dominik Haak

Wtedy zaniechał pan takiego ubierania się do pracy.

Wtedy stosowałem jeszcze maskujące strategie.

To znaczy?

Przykładowo zakładałem lekkie buty, cienkie skarpetki i np. spodnie typu rybaczki. To się jednak zmieniło kilka lat później, kiedy już po kilku happeningach zacząłem być postacią publiczną. Dokładnie 28 kwietnia 2008 roku poszedłem do pracy docelowo ubrany w spódnicę, szpilki i rajstopy. Od tego dnia zacząłem chodzić tak ubrany już codziennie.

W 2014 roku padłem jednak ofiarą dwóch fizycznych ataków. Zostałem popchnięty przez mężczyznę z grupy kibiców, która szła przez śródmieście Wrocławia. Innym razem zostałem opluty przez mężczyznę ubranego w garnitur, który z partnerką szedł przez reprezentacyjne uliczki Starego Miasta (w tych okolicach znajduje się kilka wydziałów Uniwersytetu Wrocławskiego – przyp. red.).

Kiedy jednak do władzy w Polsce doszła nieprzychylna mi władza, postanowiłem – żeby zachować swoje zdobycie wolnościowe – zmienić wizerunek i przed wyjściem z domu staram się dość konsekwentnie charakteryzować na osobę żeńską. Od 2017/18 roku nie noszę już brody, która by wyraźnie wskazywała, że jestem mężczyzną. Odkąd więc chodzę w tych charakteryzacjach, problemy zniknęły, jak ręką odjął. Wcześniej narastały i coraz częściej zdarzały mi się połajanki słowne. Nie czułem się bezpieczny.

To bardzo smutne. Czy miało to związek z zarzutami wobec pana, że ma pan problem z własną tożsamością?

Moja tożsamość jest moją sprawą. Nie mam z nią żadnego problemu i jestem zadowolony z siebie takim, jaki jestem. Nie odczuwam też potrzeby, by przed szeroką publicznością roztrząsać swoją tożsamość i udowadniać, że mam taką a nie inną orientację. Jest taka metafora, że jedni godzą się na życie w pozycji tramwaju, który jedzie wytyczonymi szynami tylko tam, gdzie one są położone. Ja wolę być motocyklem, który jedzie gdzie chce.

Społeczeństwo pogodziło się z tym, że kobiety chodzą w spodniach, a jednocześnie wciąż podtrzymuje się w języku idiomy o noszeniu spodni, czyli sprawowaniu władzy

W społeczeństwie wciąż krąży stereotyp, że to co „kobiece” w mężczyźnie sprawia, że ten odbierany jest jako gorszy, zniewieściały.

Ja czuję się równy. Ludzie nie powinni wywyższać się czy sobie umniejszać z powodów tożsamościowych. Ja tylko odnotowuję, że większy terror panuje wobec mężczyzn, którzy sięgają po rzeczy nacechowane jako żeńskie, ponieważ w naszym społeczeństwie panuje patriarchat. Uważa się, że jeżeli ktoś, będąc biologicznie na platformie męskiej, sięga po rzeczy żeńskie kulturowo nacechowane, to się degraduje. Kobiety są w tej sytuacji przedmiotem a nie podmiotem. Społeczeństwo pogodziło się z tym, że kobiety chodzą w spodniach, a jednocześnie wciąż podtrzymuje się w języku idiomy o noszeniu spodni, czyli sprawowaniu władzy.

Dopiero co skończył się czerwiec, który nazwany jest miesiącem dumy dla mniejszości LGBTQIA+. Myśli pan, że wizerunek też mieści się w tym słowie „duma”?

Oczywiście. Normalnie nie trzeba być specjalnie dumnym z elementów swojej tożsamości na tle płciowym albo pozapłciowym, genderowym, ale jeżeli tego typu manifestacje postaw i tożsamości są przedmiotem ataku, to trzeba pokazywać dumę. Zresztą znane jest nam też pojęcie queer, które początkowo było obraźliwe, a zostało podchwycone przez ludzi, którzy podchodzą do ról płciowych i orientacji płynnie. Okazało się to etykietą tożsamościową, przez co do liter LGBT doszła litera Q. To takie przejęcie znaku, który był stosowany do piętnowania jako etykiety godnościowej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Agata Loewe

Agata Loewe: warto zadbać o poczucie bezpieczeństwa i nie mówić: 'no co ty, jesteś lesbijką?' [WIDEO]

Transpłciowa zawodniczka pierwszy raz powalczy o medal na igrzyskach olimpijskich. "Sport jest dla każdej osoby"

Transpłciowa zawodniczka pierwszy raz powalczy o medal na igrzyskach olimpijskich. „Sport jest dla każdej osoby”

Tommy Dorfman

Tommy Dorfman z „13 powodów” dokonuje coming outu: Jestem transpłciową kobietą. Posługuję się zaimkami: ona/jej

Piotr Grabarczyk / fot. archiwum prywatne

Proste pytania o LGBT: EMIGRACJA

Hiszpania. Nauczyciel zawieszony za mówienie, że istnieją tylko dwie płcie

Hiszpania. Nauczyciel biologii zawieszony za nauczanie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska

Emma Corrin

Emma Corrin z „The Crown” jest osobą niebinarną. „To wszystko to podróż, wiele zwrotów akcji i zmian, i to jest w porządku”

Transpłciowa kobieta została Miss Nevady. Teraz powalczy o tytuł najpiękniejszej Amerykanki

Transpłciowa modelka została Miss Nevady. „Moja wygrana jest naszą wygraną. Właśnie napisaliśmy historię”

Kobieta

„Słowa mają znaczenie” – krótki, ale wymowny spot ambasady USA o komentarzach skierowanych do osób LGBTQIA+

Stres mniejszościowy powoduje, że osoby LGBTQ+ się izolują, ukrywają swoją orientację seksualną lub tożsamość płciową – pisze psycholożka Anna Cyklińska

Dominik Haak

Proste pytania o LGBT: JĘZYK

Dorota Sumińska

Dorota Sumińska: Nie dzielę świata na zwierzęcy i ludzki. Uważam, że jest jeden, wspólny

Casey Legler

Casey Legler: Wiedzieli, jak ubierać dziewczyny – nie spodziewali się mnie. Ubrali mnie w męskie ciuchy, bo takie na mnie pasowały

Demi Lovato

Demi Lovato oznajmiła, że jest osobą niebinarną. „Oficjalnie zmienię zaimki określające moją osobę na neutralne płciowo”

Olympia Dukakis: Jestem bardzo szczęśliwa, że mam przyjaciół o różnych seksualnościach. Niektóre z nich są dla mnie zagadką

„Podczas Wigilii, rodzina Asi zapytała ją, kiedy wreszcie znajdzie sobie chłopaka. Asia od 4 lat ma dziewczynę”. Nie dla wszystkich święta są cudownym czasem

Kamala Harris

Kamala Harris: chciałam siedzieć przy stole, przy którym podejmowano decyzje

Cara Delevigne: Często się zmieniam. Czuję się inaczej. Czasem bardziej kobieco, czasem bardziej męsko

Wanda Traczyk - Stawska

Wanda Traczyk-Stawska: wszyscy cierpimy, kiedy widzimy niesprawiedliwość wobec tych, którzy są inni

Danny Wakefield

Spójrz na ten filmik i sprawdź, co czujesz. To krótkie wideo szokuje wiele osób

Kristen Stewart: Od zawsze bolał mnie brzuch. Od zawsze wpadałam w histerię. Wstydziłam się tego, jak dużo płakałam, ale teraz uważam to za prawdziwy dar

Sylwia Chutnik wyznała, że jest lesbijką, coming out

„Outuję się publicznie, by was wspierać”. Sylwia Chutnik wyznała, że jest lesbijką

„Jestem LGBT – jestem człowiekiem”. Pół tysiąca osób LGBT wystąpiło w poruszającym spocie Kampanii Przeciwko Homofobii

„Jestem LGBT – jestem człowiekiem”. Pół tysiąca osób LGBT wystąpiło w poruszającym spocie Kampanii Przeciw Homofobii

Para kobiet przytula się na plaży

Komitet Bioetyki PAN: Orientacja homoseksualna nie jest chorobą ani zaburzeniem psychicznym. Jest normalnym wariantem ludzkiej seksualności

Stylistka paznokci z Warszawy maluje wzory wyrażające wsparcie dla LGBT + za darmo. „Chciałam w końcu zrobić coś więcej, niż tylko denerwować się na to, co widzę w telewizji”

Stylistka paznokci z Warszawy za darmo maluje wzory wyrażające wsparcie dla LGBT+. „Chciałam w końcu zrobić coś więcej”

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?