Przejdź do treści

Prof. Płatek o zapowiedzi wypowiedzenia konwencji stambulskiej: „Państwo okazuje pogardę dla ponad połowy społeczeństwa” [WIDEO]

prof. Monika Płatek
prof. Monika Płatek
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

– Państwo oczywiście nie ma obowiązku wkraczać w indywidualne relacje w rodzinie, ale rzeczywiście ma obowiązek, żeby zwrócić uwagę na to, że działają stereotypy, które są szkodliwe dla ludzi – bez względu na płeć – podkreśla prof. Monika Płatek w rozmowie z Kamilą Ryciak. Tłumaczy, dlaczego wypowiedzenie konwencji stambulskiej to zła decyzja i jakie może mieć to skutki. 

„Mam nadzieję, że to polityczne gierki”

Tym razem studio Hello Zdrowie odwiedziła prawniczka, nauczycielka akademicka i feministka prof. Monika Płatek. Jej działalność naukowa i społeczno-polityczna koncentruje się na takich dziedzinach jak  prawa człowieka w tym prawa kobiet, gender studies i prawo karne wykonawcze.

W studiu Hello Zdrowie rozmawiamy z nią o zapowiedzi wypowiedzenia przez Polskę konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, potocznie nazywanej konwencją stambulską.

– Mam nadzieję, że to nie decyzja, a polityczne gierki – podkreśla prof. Płatek. – Państwo oczywiście nie ma obowiązku wkraczać w indywidualne relacje w rodzinie, ale rzeczywiście ma obowiązek, żeby zwrócić uwagę na to, że działają stereotypy, które są szkodliwe dla ludzi – bez względu na płeć  – dodaje.

nastolatka z różowymi włosami

Obejrzyj całą rozmowę z prof. Moniką Płatek!

Całą rozmowę na temat konwencji stambulskiej możesz zobaczyć na naszym kanale na YouTubie. Prof. Monika Płatek wyjaśnia w niej, dlaczego tak ważne jest, żeby jej nie wypowiadać oraz jak to może zmienić sytuację kobiet w Polsce.

W następnych częściach rozmowy, które pojawią się już wkrótce, Kamila Ryciak porozmawia z prof. Moniką Płatek o tym, jakie punkty w konwencji stambulskiej spowodowały chęć jej wypowiedzenia, a także o dyskryminacji medycznej kobiet w Polsce i o tym, jaki wpływ na stereotypy dotyczące płci ma szkoła.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: