Przejdź do treści

„Prawdziwa Martha” z „Reniferka” zabrała głos: „Jestem Marthą, ale nie jestem stalkerką. To kompletna bzdura”

Fiona Harvey- Hello Zdrowie
Fiona Harvey czuje się poszkodowana źródło: Piers Morgan Uncensored YT
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Fiona Harvey, będąca pierwowzorem stalkerki Marthy z „Reniferka” – hitowego serialu Netfliksa, udzieliła swojego pierwszego wywiadu. Do studia zaprosił ją Piers Morgan, gospodarz programu „Uncensored”. Harvey zaprzeczała, że kiedykolwiek prześladowała Richarda Gadda, a jednocześnie podkreślała, że to ona jest inspiracją do powołania serialowej postaci.

Fiona Harvey: „To ja jestem ofiarą”

„Reniferek”, siedmioodcinkowy serial Netflixa, bije rekordy popularności na całym świecie. Opowiada prawdziwą historię komika Richarda Gadda, twórcy i tytułowego bohatera serialu, który padł ofiarą stalkingu. Jego prześladowczyni, to rzekoma prawniczka Martha (w jej postać wcieliła się aktorka Jessica Gunning)

Netflix zapewnia, że starał się ukryć tożsamość Marthy. Gadd również podkreślał, że serialowa postać stalkerki jest bardzo ogólnym odzwierciedleniem rzeczywistej osoby, a nie wiernym odbiciem. Zapewniał, że tak zostały pozmieniane szczegóły historii, by nie dało się jej zidentyfikować. Jednak internauci bardzo szybko dotarli do prawdziwej Marthy. Ma nią być szkocka prawniczka Fiona Harvey.

Kobieta twierdzi, że to ona teraz jest prześladowana. Zdecydowała się o tym opowiedzieć na wizji, w programie „Uncensored”( „Bez cenzury”). Fiona Harvey za udzielenie wywiadu Piersowi Morganowi miała dostać 250 funtów. Propozycję przyjęła, żeby, jak mówi w rozmowie z „The Daily Star”, udowodnić, że ukazane w „Reniferku” sytuacje związane z Marthą są kłamstwem. Zapowiada również pozew przeciwko Netfliksowi oraz Richardowi Gaddowi.

W wywiadzie Harvey powiedziała, że anonimowi internauci po emisji serialu zaczęli jej grozić śmiercią, dlatego też postanowiła zabrać głos i odnieść się do sytuacji. Podkreśliła, że serialu nie widziała, ale jednocześnie wykazała, że świetnie orientuje się w fabule.

Opowiedziała także o swojej relacji z Gaddem. Z jej relacji wynika, że spotkała go zaledwie kilka razy w swoim życiu (wahała się między dwa a sześć) i praktycznie go nie zna. Historię prześladowanego komika miała poznać dzięki wiadomościom w BBC News, w których mówiono o jego monodramie ukazującym stalking. O „Reniferku” dowiedziała się po premierze.

Nie jestem stalkerką. To jest po prostu kompletna bzdura” – powiedziała przed kamerami

Przerażona kobieta w zaciemnionym pokoju- Hello Zdrowie

„Martha to efekt jego wyobraźni”

Fiona Harvey w rozmowie z dziennikarzem podkreślała, że jest prawniczką, ma szerokie kontakty zawodowe w tej branży oraz że jest związana z prawnikiem. Tak samo o sobie mówi serialowa Martha: już w pierwszym odcinku, kiedy przychodzi do baru i poznaje Gadda. W wywiadzie zaprzeczyła jednak, że dostała herbatę na koszt firmy. Miała dostać posiłek. Twierdzi, że to Gadd , który zaczął rozmowę z nią w barze „miał na jej punkcie obsesję„. 

Dziennikarzowi powiedziała także, że to Gadd ma problemy emocjonalne: zamiast skupić się na przemocy seksualnej, której padł ofiarą, skupił się na niej. To sprawiło, że widzowie szukali prawdziwej Marthy. Gościni programu wyznała, że teraz sama czuje się prześladowana. Do tego stopnia, że ograniczyła korzystanie z mediów społecznościowych. Nie ogląda też wiadomości.

Serialowa Martha nęka Gadda przez cztery lata. W serialu padają konkretne liczby: 41 tysięcy wysłanych maili, 350 godzin wiadomości głosowych, 46 postów na Facebooku, 744 opublikowane tweety. Dodatkowo: 106 stron odręcznie napisanych listów. Fiona Harvey zapytana przez Piersa Morgana czy zasypywała komika wiadomościami, najpierw zaprzeczyła, a później stwierdziła, że wysłała 10 maili, jeden odręczny list oraz 20 wiadomości na Twitterze. Zaprzeczyła, że miała nagrywać wiadomości głosowe: powiedziała dziennikarzowi, że nawet nie miała numeru telefonu Gadda. Skąd więc tak liczne nagrania? Fiona Harvey zasugerowała, że być może mężczyzna nagrywał ją w barze.

Powiedziała też, że to Gadd jej proponował seks, ale ona odmówiła, argumentując, że nie interesują ją relacje z chłopcami bez „prawdziwej pracy”. Nazwała go psychotycznym mizoginem.

„Nigdy nie byłam w jego domu, nie atakowałam żadnej jego dziewczyny” – zaznaczyła 58-latka.

Fiona zaprzeczyła również, jakoby godzinami siedziała na przystanku autobusowym, czekając na Gadda tak, jak robiła to serialowa Martha. Dodała:

„Nie wiem, gdzie mieszkał. (Martha – przyp. red.) to postać fikcyjna. To efekt jego wyobraźni”.

W serialu Martha zostaje skazana na karę więzienia za prześladowanie i nękanie (ostatecznie nie trafia za kraty). Morgan zapytał swoją gościnię, czy miała wyrok sądowy.

To kompletna nieprawda. To jest zniesławienie, to niszczy moją karierę” – odpowiedziała. „Chcę to całkowicie obalić w tym programie” – dodała.

Powiedziała, że jest obecnie w pięcioletnim związku z prawnikiem, który uważa, że skutki „Reniferka” są „przerażające”. Kim jest mężczyzna? Nie wiadomo, szkocka prawniczka powiedziała, że „nie chce go w to wciągać”. Na pytanie Piersa Morgana o to, czy poddałaby się testom przy użyciu wykrywacza kłamstw, powiedziała, że jest gotowa.

„To było przesłuchanie”

Wywiad Piersa Morgana z Fioną Harvey budził sporo emocji jeszcze przed oficjalną premierą, która miała miejsce w czwartek 9 maja późnym wieczorem na YouTube. Post zapowiadający rozmowę z „prawdziwą Marthą”- opublikowany na profilu dziennikarza – wywołał lawinę komentarzy.

„Prawdziwa Martha z „Reniferka” wychodzi z ukrycia i udziela mi swojego pierwszego wywiadu telewizyjnego na temat hitowego serialu Netfliksa. Fiona Harvey chce mieć swój głos w dyskusji i sprostować sprawę. Czy jest psychopatyczną stalkerką? Dowiecie się jutro” – napisał Morgan.

Internauci nie kryli swoich wątpliwości co do zasadności i moralności wywiadu. W komentarzach podkreślali, że zaproszenie przed kamery kobiety, która może zmagać się z problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym, jest co najmniej kontrowersyjne. Oliwy do ognia dodaje fakt, że przed premierą wywiadu brytyjski dziennik „Daily Record” skontaktował się z Fioną Harvey, by poznać jej wrażenia po rozmowie z Morganem. Kobieta miała porównać to spotkanie do „meczu sparingowego” i „przesłuchania”. „Robił [Piers Morgan – przyp. red.] wszystko w szybkim tempie, aby mnie zaskoczyć” – podsumowała Harvey, cytowana przez „Daily Record”. 58-latka przyznała, że nie jest zadowolona z wywiadu i ma poczucie, że została „wrobiona”. Dziennikarz w trakcie transmisji wielokrotnie podkreślał, że nie chce jej atakować, a jedynie poznać, jaka jest prawda.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Źródło: thesun.co.uk, “Richard Gadd is PSYCHOTIC” Baby Reindeer’s ‘Real’ Martha Fiona Harvey” YT

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: