Prawdopodobnie dotykasz twarzy 16 razy na godzinę. Czas z tym skończyć
W ciągu godziny dotykasz swojej twarzy prawdopodobnie 16 razy i chociaż wydawać by się mogło, że to nic złego, to lepiej tego unikać. Dotykanie twarzy przenosi na nią wiele potencjalnie niebezpiecznych patogenów, które mogą łatwo wniknąć do organizmu przez usta i nos. Najwyższy czas skończyć z tym niebezpiecznym nawykiem. Ale jak?
Dotykanie twarzy – dlaczego tego nie robić?
W ciągu dnia wielokrotnie zupełnie nieświadomie dotykamy swojej twarzy – podrapanie się po nosie, odgarnięcie włosów z czoła czy przetarcie oczu wydaje się być niepozornymi czynnościami, które jednak mogą się okazać niebezpieczne dla zdrowia. Dotykanie twarzy przenosi na nią wiele patogenów, w tym wirusy, takie jak wirus grypy czy koronawirus. Usta i nos to miejsca, przez które wirus może przeniknąć do wnętrza twojego organizmu.
Wirusy przenoszone drogą kropelkową, takie jak koronawirus, mogą przenosić się przez kontakt z aerozolem (na przykład kiedy ktoś chory kichnie lub kaszle w twoim towarzystwie) oraz przez kontakt z przedmiotami, na których znalazł się wirus. O ile możesz unikać towarzystwa chorych osób, to unikanie kontaktu z różnymi powierzchniami w ciągu dnia nie jest proste.
Dotykasz swojej twarzy nawet co 3 minuty
Badania pokazują, że ludzie wyjątkowo często dotykają swojej twarzy. Przeprowadzone w 2008 roku badania pokazują, że robimy to zwykle 16 razy na godzinę, w innych badaniach odnotowano, że ludzie sięgają do twarzy nawet 23 razy w ciągu godziny! Średnio więc co trzy minuty dajesz wirusom szansę na to, aby wniknęły do twojego organizmu!
Nawet osoby zawodowo zajmujące się medycyną i mające wiedzę na temat potencjalnego niebezpieczeństwa nie są wolne od złych nawyków. Badania w tej grupie zawodowej pokazały, że ludzie dotykają twarzy średnio 19 razy na dwie godziny.
Jak oduczyć się dotykania twarzy?
Na szczęście dotykanie twarzy to nawyk, z którym możesz walczyć. Jak skutecznie się tego oduczyć?
- Załóż coś na rękę
Pierścionek, bransoletka, a nawet po prostu gumka do włosów. Kiedy założysz coś na rękę lub dłoń, będziesz miała większą świadomość tego, co akurat robią twoje ręce i zmniejszysz ryzyko dotykania twarzy. Jeśli codziennie będziesz zakładać na rękę coś innego, to nie przyzwyczaisz się do ozdoby i łatwiej będzie ci kontrolować zły nawyk. Dobrym pomysłem jest także pomalowanie paznokci na intensywny kolor, który zwróci twoją uwagę.
- Bądź świadoma tego, co robisz
Bądź świadoma tego, że nie chcesz tak często dotykać twarzy. Najczęściej dłonie sięgają do twarzy wtedy, kiedy jesteśmy zanurzeni w myślach albo czymś mocno zajęci. Staraj się w takich sytuacjach pamiętać o tym, żeby nie dotykać twarzy.
- Zanotuj to sobie!
Dobrym sposobem na to, aby nie sięgać bezwiednie dłońmi do twarzy, jest zanotowanie sobie tego na karteczkach samoprzylepnych i umieszczenie ich w strategicznych miejscach, czyli na przykład na ekranie komputera czy przy telewizorze. Takie karteczki przyciągną twoją uwagę i sprawią, że unikniesz nawyku dotykania twarzy.
- Zajmij ręce czymś innym
Zajęcie rąk czymś innym, to doskonały pomysł na walkę z nawykiem. Możesz zająć się rysowaniem, czy po prostu trzymać coś w dłoniach – wystarczy długopis czy chusteczka higieniczna, aby odwrócić uwagę od dotykania twarzy.
- Używaj pachnących produktów do dłoni
Mocno pachnące produkty do pielęgnacji rąk sprawią, że będziesz bardziej świadoma tego, kiedy masz zamiar sięgnąć do twarzy. Korzystaj z zapachowego mydła, kremu do rąk czy zapachowego żelu do dezynfekcji dłoni. Możesz także spryskać nadgarstki perfumami.
- Zakładaj rękawiczki
W sytuacjach, kiedy nieświadomie sięgasz do twarzy częściej, zakładaj rękawiczki. Możesz ubierać zarówno rękawiczki jednorazowe, jak i te wykonane z cienkiej bawełny.
Mycie rąk to podstawa
Nie zapominaj o tym, aby w ciągu dnia regularnie myć dłonie! Dzięki temu będzie na nich mniej potencjalnie niebezpiecznych patogenów. Prawidłowo wykonane mycie rąk powinno trwać przynajmniej 30 sekund, a do mycia używaj bieżącej, letniej wody i mydła.
Wystarczy jednak dotknąć chociażby klamki, aby na ręce znalazły się nowe patogeny – koniecznie więc wrzuć do torebki żel dezynfekujący i regularnie z niego korzystaj!
Źródło: healthline
Polecamy
Grypa żołądkowa to chyba najmniejszy problem. Oto jakimi chorobami może skończyć się nieumiejętne korzystanie z toalety publicznej
Co się dzieje podczas moczenia „cziczi” w wannie, basenie lub jeziorku, tłumaczy Aga Szuścik
Latające kleszcze w Polsce. Kiedy atakuje strzyżak jeleni?
Zatrucie jadem kiełbasianym, czyli botulizm – jakie są objawy?
się ten artykuł?