Przejdź do treści

Ponad 70 proc. młodych Polaków nie rozmawia z rodzicami na temat seksu, wynika z badania. Taka sytuacja wiąże się z wieloma konsekwencjami!

Nastolatka siedzi na murku
Ponad 70 proc. młodych Polaków nie rozmawia z rodzicami na temat seksu. Wiąże się to z wieloma konsekwencjami!/ Unsplash, fot. Danii Kuzelev
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy nastolatkowie w Polsce mają dostęp do rzetelnej wiedzy na temat seksu? Aplikacja randkowa Zaadoptuj Faceta przeprowadziła ankietę wśród ponad 1000 młodych ludzi na temat zdrowia seksualnego. Wyniki? Zaskakujące.

Średnia wieku, w jakim młodzież w Polsce rozpoczyna inicjację seksualną przypada na 18. rok życia, wynika z badań przeprowadzonych przez SWPS. Według Centrum Profilaktyki Społecznej przygodę z seksem statystycznie młodzi ludzie rozpoczynają jednak nieco wcześniej, bowiem zaraz po ukończeniu 17. roku życia. Niepokojący jest jednak raport Face of Global Sex, w którym 30 proc. nastolatków w wieku od 15-20 lat przyznało się do sexu bez zabezpieczenia.

Badanie na temat zdrowia seksualnego przeprowadzone przez specjalistów z aplikacji randkowej ZaadoptujFaceta wśród ponad 1000 nastolatków w Polsce uzupełniło te dane. Jakie są wyniki?

Badanie na temat zdrowia seksualnego wśród młodzieży

Specjaliści z aplikacji randkowej ZaadoptujFaceta przedstawili wyniki ankiety przeprowadzonej wśród polskiej młodzieży. Zastanawiające jest to, że aż 73 proc. badanych przyznało, że nigdy nie uczestniczyło w żadnym szkoleniu ani nie rozmawiało z rodzicami o profilaktyce seksualnej. Większość także odpowiedziała, że temat sexu w ich domach jest tematem tabu i woleliby go uniknąć.

 „Lęki dotyczące seksualności biorą się z niewiedzy. Dzisiejsze najstarsze pokolenie nie uczyło się o seksualności w szkołach, ma wiedzę opartą na stereotypach” –  przyznaje seksuolog, prof. Zbigniew Izdebski.

Pomimo powyższych braków, prawie 70 proc. respondentów jest świadomych istnienia 20 chorób przenoszonych drogą płciową. Ponadto 61 proc. badanych zadeklarowało, że poprosiłoby swojego partnera o wykonanie testu na obecność choroby wenerycznej przed odbyciem seksu bez zabezpieczenia.

Madonna / Gie Knaeps / Getty Images

AIDS w Polsce

Wbrew rosnącej świadomości o możliwych sposobach zakażenia, liczba nosicieli wirusa HIV jest wciąż duża. Według danych Krajowego Centrum ds. AIDS w Polsce żyje ok. 20 tys. osób z HIV. O zakażeniu każdego roku w naszym kraju dowiaduje się około 1500 osób. Wiele z nich udałoby się uniknąć, gdyby młodzi zaczerpnęli rzetelnych informacji od rodziców i opiekunów w temacie seksu i zabezpieczeń. Tymczasem w większości polskich domów zastajemy milczenie.

„Bardzo często mówienie o seksie jest krępujące, tymczasem powinno być zupełnie naturalne. Istnieje niekwestionowana potrzeba informowania młodzieży o sposobach antykoncepcji, ryzyku, jakie niosą ze sobą choroby przenoszone drogą płciową, a także o ogólnej odpowiedzialności za własną seksualność” – podsumowuje Rocío Cardosa, specjalistka aplikacji randkowej ZaadoptujFaceta.

Sex Education – współczesny obraz nastolatków?

Temat edukacji seksualnej w Polsce jest dość kontrowersyjny. Na tapetę powrócił wraz z pojawieniem się na platformie Netflix serialu „Sex Education”, który szybko stał się hitem. Pierwszy sezon w zaledwie miesiąc od premiery obejrzało 40 mln widzów na całym świecie. I nic dziwnego! Serial w lekki i przyjemny sposób porusza ważne tematy. Oprócz seksualnych zmagań młodzieży, która zdaje się nie myśleć o niczym innym, niż o seksie, znajdziemy tu także problemy związane z miłością, przyjaźnią, własną orientacją i potrzebami, ukazując wieloaspektowość problemów współczesnych nastolatków. I choć wydaje się, że temat seksualności młodych ludzi został tu przekoloryzowany, to jednak zwraca uwagę na braki i potrzeby edukacji seksualnej wśród polskiej młodzieży. Niestety, w porównaniu z przedstawioną w serialu Wielką Brytanią, wypadamy blado.

 

Artykuł powstał  w oparciu o materiały ZaadoptujFaceta

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?