Przejdź do treści

Polki we wczesnym wieku rezygnują z seksu. „Za szybko” – podkreśla ginekolożka

Kobieta i mężczyzna
Najaktywniejsze seksualnie są osoby w wieku 35-44 lat/ fot. Cottonbro/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Niestety Polacy, a zwłaszcza Polki, świadomie rezygnują z tej przyjemności bardzo szybko – uważam, że za szybko” – mówi seksuolożka i ginekolożka dr Beata Wróbel w rozmowie z Polityka Zdrowotna. Ekspertka podkreśla, że Polacy traktują zbliżenia intymne często jedynie jako prokreację i wraz z wiekiem coraz bardziej wstydzą się swoich ciał.

Polacy za szybko rezygnują z seksu

Seksuolożka i ginekolożka dr Beata Wróbel w rozmowie z serwisem Polityka Zdrowotna wskazuje, że najaktywniejszą seksualnie grupą w naszym kraju są osoby w wieku 35-44 lat.

„Seksu nie uprawia 21 proc. Polaków i największy odsetek takich osób jest wśród 18-24-latków (43 proc.) i wśród osób powyżej 65. roku życia (44 proc.)” – wymienia ekspertka.

Jak dodaje specjalistka, osoby w wieku 50-60 lat uprawiają seks minimum raz na dwa tygodnie. I podkreśla, że nie istnieje górna granica wieku, zgodnie z którą należy zaprzestać seksualnych zbliżeń.

„Niestety Polacy, a zwłaszcza Polki, świadomie rezygnują z tej przyjemności bardzo szybko – uważam, że za szybko” – mówi.

Wróbel wyjaśnia, że taki stan rzeczy odpowiada postrzeganie seksu. Polacy nie uważają go za coś szczególnie interesującego.

„W Polsce seks wciąż służy głównie do prokreacji, a nie przyjemności. Gdy młodzi ludzie chcą mieć dzieci, jest dla nich istotny, chcą go. Natomiast jeżeli dzieci się rodzą, w życie seksualne często wchodzi rutyna (…) Nie traktujemy seksu jak Włosi, Hiszpanie – jako sposobu na relaks i bliskość. Nas seks męczy, bo wymaga wysiłku i energii” – tłumaczy ginekolożka.

Sylwia Osada / fot. archiwum prywatne

„Nie ma chorób, które wykluczają seks”

Beata Wróbel w dalszej części swojej wypowiedzi przyznaje, że rewolucja seksualna w Polsce nie przyniosła oczekiwanych skutków. Zamiast swobodniejszego podejścia do tematu, seks został zwulgaryzowany. W konsekwencji ludzie nie są oswojeni z aktywnością seksualną i postrzegają ją stereotypowo.

„Nie umiemy się zachować, gdy doświadczamy czułości i dobrego dotyku. Wręcz wstydzimy się siebie” – podkreśla.

Seksuolożka zachęca, by być aktywnym seksualnie w każdym wieku. W szczególności, że nie istnieją przeszkody, by uprawiać seks w wieku 60, 70 czy 80 lat. I przekonuje, że satysfakcjonujące zbliżenia intymne wpływają nie tylko na nasz dobrostan psychiczny, ale i zdrowie fizyczne. Dzięki niemu rozładowujemy napięcia w ciele i pozbywamy się stresu, który niekorzystnie działa na naszą kondycję zdrowotną.

„Jeśli 60-latka rezygnuje z seksu, bo jest chora na serce, tylko pogarsza swoją kondycję ogólną. Muszę to podkreślić – nie ma chorób, które wykluczają seks” – podkreśla.

Mężczyźni są aktywni seksualnie dłużej

Ekspertka zwraca również uwagę na problem z podejściem Polaków do starości. Jak wyjaśnia, nie jesteśmy otwarci na zmiany naszego ciała i zamiast słuchać jego potrzeb, blokujemy się.

„Im starsza kobieta, tym więcej stawia sobie ograniczeń. Gdy dojdą do tego typowe dla wieku okołomenopauzalnego problemy związane z suchością pochwy, dla wielu pań sytuacja wydaje się nie do rozwiązania” – wyjaśnia.

Jak tłumaczy Wróbel, najczęściej pierwszą przyczyną rezygnacji z aktywności seksualnej u kobiet są problemy z pochwą. Do tego dochodzi przewlekły i bolesny wrzód łechtaczki czy utrata włosów łonowych. Specjalistka podkreśla jednak, że medycyna stale się rozwija i potrafi poradzić sobie z podobnymi objawami u kobiet. I dodaje, że przez wstyd, jaki kobiety odczuwają wobec swojego ciała, to mężczyźni są dłużej aktywni seksualnie.

„Nie rezygnujmy z niego [seksu – przyp. red.] po 50., 60., czy 70.! Gdy coś niedomaga, poszukajmy pomocy specjalisty, zadbajmy o nasze związki, relacje. Seks to nie tylko prokreacja, ma potężną moc więziotwórczą. Kiedy mamy 60 czy 70 lat, to bliski partner jest kimś, kogo potrzebujemy najbardziej w życiu” – podsumowuje.

 

Źródło: Polityka Zdrowotna

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: