3 min.
Polki nie chcą mieć dzieci. Coraz mniej z nas jest gotowych na potomstwo – wynika z badania CBOS

Czy Polsce grozi jeszcze większy niż demograficzny? \ źródło: Adobe Stock
CBOS zapytał Polki o ich plany prokreacyjne. Okazuje się, że aż 68 proc. kobiet w wieku 18-45 lat nie planuje potomstwa. Na przestrzeni kilku ostatnich lat zmalała także liczba kobiet, która deklarowała, że chce mieć dzieci w ciągu 3-4 lat.
Coraz mniej Polek chce mieć dzieci
O te badania pokusił się CBOS w drugiej połowie 2022 roku. Wynika z nich, że jedynie 32 proc. kobiet w wieku 18- 45 lat planuje potomstwo, z czego 17 proc. chce urodzić dziecko w ciągu najbliższych 3-4 lat. Natomiast aż 68 proc. respondentek zapytanych o plany prokreacyjne nie planuje potomstwa.
W porównaniu do badań z 2017 roku, odsetek Polek w wieku 18–45 lat planujących potomstwo spadł z o 9 punktów procentowych. W poprzednim badaniu potomstwo w bliższej lub w dalszej perspektywie planowało 41 proc. respondentek. Ten odsetek kobiet również zmalał. W 2017 roku chęć powiększenia rodziny w ciągu 3- 4 lat deklarowało 25 proc. To oznacza spadek o 8 punktów proc. w porównaniu z aktualnymi danymi.
„Spadek ten można po części tłumaczyć zmianami demograficznymi, jakie nastąpiły w tym czasie. W stosunku do 2017 roku w analizowanej grupie relatywnie spadł odsetek kobiet młodszych, do 34. roku życia, a wzrósł starszych, w wieku 35–39 lat, a przede wszystkim tych w wieku 40–45 lat” – czytamy w komunikacie CBOS.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Macierzyństwo? Tak, ale po 30
Najczęściej chęć posiadania potomstwa deklarują kobiety bezdzietne (58 proc.), w drugiej kolejności mające jedno dziecko (33 proc.). Najrzadziej respondentki posiadające już dwoje lub więcej dzieci (7 proc.).
Plany prokreacyjne uzależnione są także od takich czynników jak miejsce zamieszkania, poziom wykształcenia czy też zarobki. I tak, powiększenie rodziny częściej planują mieszkanki ponad półmilionowych miast (23 proc.), z wykształceniem wyższym (22 proc.), o dochodach na osobę wynoszących co najmniej 2000 zł (23 proc. – 29 proc., w zależności od kategorii) oraz respondentki będące w związkach (20 proc.).
Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo. W 2017 roku chęć posiadania potomstwa w nieodległej perspektywie najczęściej deklarowały badane w wieku 25–29 lat. Obecnie takie plany najczęściej występują u kobiet w wieku 30–34 lata.
Z danych CBOS wynika, że średnia wieku kobiet planujących pierwsze dziecko w nieodległej przyszłości wynosi 30 lat. W porównaniu do 2017 roku wartości te przesunęły się o mniej więcej rok do dwóch lat.
W ciągu 5 lat znacznie wzrósł odsetek kobiet bezdzietnych w wieku 18–45 lat, które nie chcą mieć dzieci – z 22 proc. w 2017 roku do 42 proc. obecnie.
Zamiar posiadania dzieci najczęściej deklarują respondentki bezdzietne poniżej 30 roku życia (67%), a niewiele rzadziej kobiety do 35 roku życia mające jedno dziecko (64%). pic.twitter.com/5aytQLrRun
— CBOS (@CBOS_Info) January 11, 2023
źródło: CBOS
Poleć artykuł znajomej
Zobacz także

„Czasem tęsknię za moim życiem 'sprzed dzieci'”- Marta Żmuda-Trzebiatowska szczerze o macierzyństwie

Dr Paula Pustułka: Społeczną przyczyną bezdzietności jest to, że Polki po prostu nie znajdują odpowiednich partnerów, z którymi te dzieci chciałyby mieć

Jennifer Aniston szczerze o bezdzietności. „Nie macie pojęcia, co dzieje się w moim życiu, z moim zdrowiem”
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

28.03.2023
Klaudia była pielęgniarką w Ukrainie. „Naoglądałam się w życiu ludzkiego cierpienia, ale doświadczeń z wyjazdu nie mogę z niczym porównać”

28.03.2023
„Miałam kilka takich sytuacji, w których zasugerowano, że dziecko zostanie odebrane, jeżeli go nie adoptuję” – o realiach rodzin zastępczych opowiada Aleksandra Gnap

27.03.2023