Przejdź do treści

Polki nie chcą mieć dzieci. Coraz mniej z nas jest gotowych na potomstwo – wynika z badania CBOS

Czy Polsce grozi jeszcze większy niż demograficzny? \ źródło: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

CBOS zapytał Polki o ich plany prokreacyjne. Okazuje się, że aż 68 proc. kobiet w wieku 18-45 lat nie planuje potomstwa. Na przestrzeni kilku ostatnich lat zmalała także liczba kobiet, która deklarowała, że chce mieć dzieci w ciągu 3-4 lat.

Coraz mniej Polek chce mieć dzieci

O te badania pokusił się CBOS w drugiej połowie 2022 roku. Wynika z nich, że jedynie 32 proc. kobiet w wieku 18- 45 lat planuje potomstwo, z czego 17 proc. chce urodzić dziecko w ciągu najbliższych 3-4 lat. Natomiast aż 68 proc. respondentek zapytanych o plany prokreacyjne nie planuje potomstwa.

W porównaniu do badań z 2017 roku, odsetek Polek w wieku 18–45 lat planujących potomstwo spadł z o 9 punktów procentowych. W poprzednim badaniu potomstwo w bliższej lub w dalszej perspektywie planowało 41 proc. respondentek. Ten odsetek kobiet również zmalał. W 2017 roku chęć powiększenia rodziny w ciągu 3- 4 lat deklarowało 25 proc. To oznacza spadek o 8 punktów proc.  w porównaniu z aktualnymi danymi.

„Spadek ten można po części tłumaczyć zmianami demograficznymi, jakie nastąpiły w tym czasie. W stosunku do 2017 roku w analizowanej grupie relatywnie spadł odsetek kobiet młodszych, do 34. roku życia, a wzrósł starszych, w wieku 35–39 lat, a przede wszystkim tych w wieku 40–45 lat” – czytamy w komunikacie CBOS.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Good Aging
Naturell Koenzym Q10 100mg, 120 kaps.
82,90 zł
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Zdrowie umysłu
Deep Focus from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Zdrowie umysłu
Miralo Sen, Suplement na dobry sen, 20 kapsułek
20,99 zł
Mama
Estabiom Mama, Suplement diety, 20 kapsułek
28,39 zł
Edyta Broda bezdzietnik.pl

Macierzyństwo? Tak, ale po 30

Najczęściej chęć posiadania potomstwa deklarują kobiety bezdzietne (58 proc.), w drugiej kolejności mające jedno dziecko (33 proc.). Najrzadziej respondentki posiadające już dwoje lub więcej dzieci (7 proc.).

Plany prokreacyjne uzależnione są także od takich czynników jak miejsce zamieszkania, poziom wykształcenia czy też zarobki. I tak, powiększenie rodziny częściej planują mieszkanki ponad półmilionowych miast (23 proc.), z wykształceniem wyższym (22 proc.), o dochodach na osobę wynoszących co najmniej 2000 zł (23 proc. – 29 proc., w zależności od kategorii) oraz respondentki będące w związkach (20 proc.).

Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo. W 2017 roku chęć posiadania potomstwa w nieodległej perspektywie najczęściej deklarowały badane w wieku 25–29 lat. Obecnie takie plany najczęściej występują u kobiet w wieku 30–34 lata.

Z danych CBOS wynika, że średnia wieku kobiet planujących pierwsze dziecko w nieodległej przyszłości wynosi 30 lat. W porównaniu do 2017 roku wartości te przesunęły się o mniej więcej rok do dwóch lat.

W ciągu 5 lat znacznie wzrósł odsetek kobiet bezdzietnych w wieku 18–45 lat, które nie chcą mieć dzieci – z 22 proc. w 2017 roku do 42 proc. obecnie.

źródło: CBOS

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dwie kobiety leżą na trawie, śmieją się.

„Bądźcie czujne! Idzie lato, w reklamach zaczyna się wmawianie kobietom problemów” – apeluje Adam Chowański

Aga Szuścik

„Rodzicielstwo to nie wyścigi, by zdążyć. To nie biologiczna czy społeczna powinność”. Aga Szuścik rozprawia się z mitami dotyczącymi bezdzietności

Sześć pokoleń na jednym zdjęciu. Seniorka rodu tuli swoją prapraprawnuczkę

Czesław Mozil i Dorota Mozil

Czesław Mozil wprost o świadomej bezdzietności: „Ja nie dorosnę, nie będę ojcem”

Michelle Yeoh

Michelle Yeoh z inspirującą mową na gali Oscarów: „Nie pozwólcie, by ktokolwiek wmówił wam, że wasz wiek świetności już minął”

Kobiety o podróżach solo: „To okazja, by swoje potrzeby uznać za najważniejsze”

Paweł Burczyk: „Zdarza się, że ojcowie mówią: to nie moje dziecko, bo u mnie w rodzinie debili nie było”

Tate Britain

Parytet dla kobiet w czołowym muzeum. „Kobiety będą miały reprezentację większą niż kiedykolwiek wcześniej”

Kamila Głowacka, mama 10-letniego Bartka z niepełnosprawnością: „Czuję się jak niewolnik systemu. To jest dla mnie upokarzające, bo chciałabym poprawić swój byt, ale nie mogę”

„Bycie babcią to nie jest rola, która przychodzi naturalnie” – mówi socjolożka prof. Paula Pustułka

Czy można nie lubić dzieci? „Możemy sobie lubić i nie lubić kogo tylko chcemy. Społeczeństwu nic do tego”

Kobiety w hidżabach

W Afganistanie zakazano kobietom wstępu na uniwersytety. Koszmar Afganek się spełnia

Grać jak dziewczyna? To dawać z siebie wszystko. Rozmowa z Aleksandrą Rompą (Sikorą), byłą piłkarką, zawodniczką m.in. Juventusu i 79-krotną reprezentantką Polski

91-latka brawurowo udaremniła napad na bank. Teraz otrzymała podziękowania od policji

„Jeśli potrzebujesz wsparcia, bo np. jesteś w przemocowym związku, to nie znaczy, że tutaj rozwiążesz ten problem. Kręgi nie są terapią” – tłumaczą liderki Kręgu Kobiet Warszawa. Czym więc są?

Andrew Garfield

Andrew Garfield o presji założenia rodziny: „Zwalniam się ze społecznego obowiązku posiadania dzieci przed czterdziestką”

Anne Hathaway

Anne Hathaway do przywódców najbogatszych państw świata: Wykorzystujemy kobiety. Musimy przestać karać je za troskę

„Rola rodzica ewoluuje i musimy to zaakceptować. Nie robiąc tego, zakłamujemy rzeczywistość” – mówi psycholożka Aleksandra Mrugalska

„Adopcja to nie jest sklep, że dziecko dostaje ten, kto dłużej czeka”. O mitach na temat prawa adopcyjnego i polskich realiach mówi Izabela Rutkowska

Uważano, że macica to zwierzę wędrujące w ciele kobiety w poszukiwaniu męskiego nasienia. Jak kiedyś leczono duszność maciczną, czyli tzw. histerię

Przy dobrej pogodzie i o wschodzie księżyca. Jak leczono kobiety upustami krwi

Kadr z serilau chirurdzy /fot. abc.com

„To są takie kobiety, których nie lubimy”. Jak być albo nie być „Chirurgów” zawisło na włosku przez lożę starszych mężczyzn

Kobiety wracające z rosyjskiej niewoli

„Bili dziewczyny, razili je prądem, uderzali młotkami”. Drastyczny opis tortur, jakim Rosjanie poddają Ukrainki

„Równie dobrze” – nowa kampania Centrum Praw Kobiet obnaża stereotypy, które krzywdzą matki i ojców

×