Przejdź do treści

„Po sesji muzyki wibracyjnej czujesz się zdecydowanie zrelaksowany i wypoczęty”. O tym, co w ich duszach gra, opowiadają Asia Orłowska i Alek Sabuda

„Po sesji muzyki wibracyjnej czujesz się zdecydowanie zrelaksowany i wypoczęty”. O tym, co w ich duszach gra, opowiadają Asia Orłowska i Alek Sabuda
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Dźwięki wibrujących gongów w połączeniu z dźwiękowymi misami kryształowymi uwalniają od stresu, harmonizują poziom hormonów i pracę gruczołów dokrewnych, oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych substancji różnego pochodzenia. O korzyściach doświadczenia dźwięków gongów, bębnów, mis i dzwonków koshi rozmawiamy z Asią Orłowską i Alkiem Sabudą z Wibracji Miłości.

 

Asiu, Alku, spotykacie osobę, która nigdy nie była na koncercie gongów, jak ją przekonujecie do udziału w takich wydarzeniu?

Asia Orłowska: Jeśli będzie głodna nowych doznań, to nie będzie trzeba jej szczególnie namawiać. Kiedy spotykamy się z osobami, które nigdy nie zetknęły się z muzyką wibracyjną, zapraszamy je do przetestowaniu na sobie cudownego działania dźwięków gongów, bębnów, mis, dzwonków koshi i innych cudownych instrumentów.

Alek Sabuda: Doświadczenie muzyki wibracyjnej na żywo jest zawsze wydarzeniem poruszającym głęboko na wielu poziomach i pozostającym na długo w pamięci. Większość naszych gości odczuwa dużą przyjemność już przy pierwszym spotkaniu. Odpuszczają stopniowo napięcia i ciało rozluźnia się, jednocześnie umożliwiając lepsze dotlenienie każdej komórki. Po sesji muzyki wibracyjnej czujesz się zdecydowanie zrelaksowany i wypoczęty.

Wystarczy wymienić kilka korzyści, jakich doświadczamy po koncercie gongów, dźwiękowych mis i wielu innych naturalnych instrumentów etnicznych. Wszystkie instrumenty naturalne, w tym szczególnie: gongi, misy, bębny itp. tworzą przenikające nasze ciało wibrujące rytmicznie fale energii odbierane za pomocą zmysłów, pozwalające na doświadczanie poszerzającej się percepcji i często towarzyszącej synestezji. Słyszymy dźwięki, równolegle je czujemy w postaci przeróżnych wrażeń i emocji. Możesz także widzieć kształty i kolory fal dźwiękowych.

Doświadczenie muzyki wibracyjnej usprawnia poziom przepływu energii, harmonizuje pracę organizmu, synchronizuje się przepływ półkul mózgowych, aktywują się płaty przedczołowe jak i inne ważne obszary mózgu. Łatwo przywołać w tym stanie twórcze procesy oraz pobudzić kreatywność i pomysłowość. Błogie rozluźnienie pozwala wypocząć i osadzić w cielesnej obecności, jednocześnie zachowując koncentrację i poszerzając świadomość o nowe wymiary zmysłów.

Dźwięki wibrujących gongów w połączeniu z dźwiękowymi misami kryształowymi uwalniają od stresu, wyciszają umysł wprowadzając w stany medytacyjne, relaksację, wizualizację czy ruch mentalny i fizyczny. Odpowiednie częstotliwości wibracji harmonizują poziom hormonów i pracę gruczołów dokrewnych, oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych substancji różnego pochodzenia. Wzrasta odporność organizmu na choroby i infekcje, harmonizuje się stopniowo praca serca i wyrównuje ciśnienie. Poprawia się efektywność działania wszystkich układów organizmu i zachodzących w nich procesów.

Jaka była wasza droga do gongów?

Gongi i misy zafascynowały nas jako pierwsze i to one są tłem do większości sesji muzycznych. Ich wyjątkowe brzmienia i nakładające się na siebie fale wprawiają w rezonans całe ciało, a dudnienia różnicowe wyciszają umysł i uspakajają ciało. Bardzo szybko zdecydowaliśmy, że będziemy zawodowo zajmować się muzykoterapią i rozwojem poprzez dźwięk, głos i ruch, chcąc dzielić się efektami działania wibracji wprowadzającymi w dobrostan i odnowę.

Uczestnicy często po koncertach dzielą się na forum swoimi doświadczeniami z koncertu. Każdy inaczej przeżywa spotkanie z wibracjami dźwięku. Niektórzy odczuwają chłód, inni ciepło. Jeszcze inni zasypiają i mają piękne marzenia senne. Wychodzą zadowoleni, zrelaksowani, no i wracają przyprowadzając bliskie sobie osoby, żeby też doświadczyły tego cudownego stanu.

Asia Orłowska
Gongi wpływają pozytywnie na zdrowie, bo ich dźwięk powoduje pobudzenie zasobów naturalnych organizmu

Na czym polega magia gongów?

Alek: Gongi pojawiły się na początku epoki brązu, ok. 3500 r. p.n.e. na terenach Mezopotamii. Dzisiaj wytwarzane są w kuźniach na całym świecie w największym natężeniu w Chinach i Nepalu. Wykuwane są ręcznie przez kowali specjalizujących się w tej sztuce. Charakterystyczne, zmieniające się brzmienia gongu wydobywa się różnymi rodzajami malet (pałek), które wprawiają w drgania całą jego powierzchnię. Jego natężenie zależy od mocy, z jaką użyjesz pałki, rodzaju materiału, z jakiego została ona wykonana i materiału jak i średnicy samego gongu i pałki.

Gong niestrojony wpadając w drgania wydaje dźwięki o zmieniającej się częstotliwości, która dostraja się do każdego innego, współbrzmiącego dźwięku, tak jakby energie dwóch różnych instrumentów wpływając na siebie tworzyły nowe, słyszalne dla naszego ucha fale. Są one określone w nauce jako dudnienia różnicowe, które powodują między innymi przechodzenie naszego umysłu w fale Alfa, Beta, Theta, Delta. Sztuka prawdziwego grania na instrumentach naturalnych polega na tym, że nie grasz z nut a ufasz i dajesz się prowadzić swojej intuicji, tak jakbyś był obserwatorem, przez którego ciało przelewa się energia tworzonej muzyki.

Gongi dzielą się na dwie podstawowe kategorie tzw. gongi wietrzne (płaskie) i gongi tam tam (zagięte brzegi). Gramy na 7 różnych gongach, które dodatkowo różnią się rozmiarem i materiałem, z którego zostały wykute oraz tym, czy są gongami naturalnymi czy gongami symfonicznymi, czyli strojonymi np. do częstotliwości, z jaką wibruje nasza planeta Ziemia. Są to silnie rezonujące instrumenty. Wytwarzają długie fale powoli wybrzmiewających dźwięków, które powodują, że pomieszczenie wypełnia się wibracjami do tego stopnia, że wszystkie inne dźwięki znikają w tym brzmieniu. Dźwięk wydobywający się z poruszonego w odpowiedni sposób gongu powoduje u naszych gości natychmiastowe poczucie rezonansu w każdej komórce ciała, co powoduje, że mogą oni odczuć, jakby byli otuleni dźwiękiem niczym kokonem.

Asia: Dodatkowo gongi wpływają pozytywnie na zdrowie, gdyż ich dźwięk powoduje pobudzenie zasobów naturalnych organizmu. Wynika to z tego, że dźwięki gongu nastrajają swoimi częstotliwościami komórki i narządy wewnętrzne, zapoczątkowując procesy naprawcze, odżywcze, oczyszczające, regeneracyjne itp.

Alek Sabuda
Doświadczenie muzyki wibracyjnej na żywo jest zawsze wydarzeniem poruszającym głęboko na wielu poziomach i pozostającym na długo w pamięci

Czy są osoby, które powinny wybrać się na taki koncert ze względu na właściwości zdrowotne?

Lecznicze dźwięki i medycyna wibracyjna powraca do łask i na nowo odkrywamy jej dobroczynną moc. Coraz częściej stosuje się muzykę naturalnych instrumentów w terapii dzieci autystycznych czy nadpobudliwych, a także u ludzi starszych chorujących na choroby Parkinsona i Alzheimera. Jest to terapia wspierająca rekonwalescencję i powrót do zdrowia. Muzykoterapia ma dobroczynny wpływ podczas ciąży, zarówno dla mamy, dziecka i taty, jak i po narodzinach wpływa kojąco, uspokajająco i wzmacniająco oraz wspiera procesy rozwojowe.

Muzyka Wibracyjna to naturalny masaż na poziomie komórkowym rozbijający blokady emocjonalne. To muzyka, która pomaga wejść głęboko w świadomość siebie i spokojnie z perspektyw obserwatora zauważyć wspomnienia lub powędrować w przyszłość i marzeniami namalować swój świat.


Wibracja MiłościAsia Orłowska i Alek Sabuda tworzą piękną przestrzeń wibracji głosu, dźwięku i ruchu w formie koncertów oraz ceremonii i warsztatów. Całe bogactwo ich eventów od Koncertów Leczniczych Dźwięków, przez Ceremonię Życia współtworzoną z Anną Sierpowska czy Kąpiel w Dźwiękach współtworzoną z Leną i Stefanem po własne Ceremonie Kakao, Dźwięków, Rapee czy Pachamama organizowane cyklicznie w Warszawie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Luna psia terapeutka podczas dyżuru na SORze w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy / na zdjęciu piesek na rękach ratowniczki medycznej

Luna – psia terapeutka, która podbiła i… podzieliła internet. „Z punktu ludzkiego dobry pomysł, z psiego fatalny”

Kobieta

Koniec hygge, czas na wabi-sabi. Niedoskonałe jest piękne!

Kobieta czyta gazetę przy śniadaniu

Weekend w pełni. Można poleniuchować. Ale czy warto?

Kobieta

Naukowcy apelują: „Potrzebujemy trzydniowych weekendów! Poprawiają zdrowie i kreatywność”

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Masaż ajurwedyjski podaruje ci ukojenie i niezwykłe doznania. Sprawdź, na czym polega!

„Wielkie oczy menopauzy”. Przeczytaj fr. drugiej części popularnej książki „Chorzy ze stresu” Ewy Kempisty-Jeznach

5 dowodów, że na ból gardła i kaszel miód pomoże!

„Preparaty z miodem działają przeciwzapalnie i immunomodulująco” – mówi lek. med. Beata Laskowska-Goławska, specjalistka chorób wewnętrznych

”3 kwadranse dają ciału odpoczynek równy 3 godzinom snu! Lubię myśleć o nidrze, jak o bardzo, bardzo dobrze oprocentowanej skarbonce” – mówi Mava Targosz, znana jako Lisia Matka, nauczycielka jogi nidry

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Kobieta trenuje jogę

„Odpuść sobie”. Ale jak to zrobić? Kasia Bem zapewnia, że joga może w tym pomóc

Kobieta z lampą w ręce

10 niezdrowych wieczornych nawyków

Kobieta ćwiczy jogę

Witaj Słońce! Poświęć 20 minut o poranku na te ćwiczenia, a poczujesz się jak nowo narodzona

10 sposobów na to, by nie zwariować. Radzi Kasia Bem

Kobieta

Czujesz że twój mózg potrzebuje pozytywnego doładowania? Ale jak to zrobić? Podpowiadamy

„Piszą do mnie ludzie, którzy od 10 lat się nie bawili, nie byli w knajpie, bo inni tam piją”. O trzeźwych imprezach opowiada ich organizatorka, Marta Markiewicz

„Ludzie są specjalistami w różnych dziedzinach, a jednocześnie często są najmniejszymi specjalistami od samych siebie” /fot. Getty Images

„Ludzie są specjalistami w różnych dziedzinach, a jednocześnie są najmniejszymi specjalistami od samych siebie” – mówi o skutkach trudnego dzieciństwa psycholog dr Małgorzata Godlewska

Jak radzić sobie ze złością? Reakcje organizmu, choroby, leczenie i psychoterapia

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

smutna kobieta pakująca prezenty świąteczne

Nie lubisz świąt? Nie martw się, to… normalne. Dla wielu to zwykły przymus

Nieustanny stres sprawia, że czujesz się emocjonalnie wypruta? Sprawdź, jak sobie pomóc

Odstresuj się na święta! Wyjaśniamy, jak to zrobić

Kobiece podróże. Weź plecak zamiast faceta