Przejdź do treści

Paulina Młynarska o chorobie ojca: W stanach remisji był cudowny. Agresja pojawiała się nagle

Paulina Młynarska
Paulina Młynarska / Fot. Instagram.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Paulina Młynarska w wywiadzie, którego udzieliła tygodnikowi „Wprost” opowiedziała, jak wyglądało dzieciństwo z ojcem cierpiącym na psychozę maniakalno-depresyjną i jak doświadczenia z wczesnych lat młodości odbiły się na jej późniejszym życiu. Dziennikarka zdradziła również, jak udało jej się przepracować traumy z dzieciństwa.

Paulina Młynarska przy okazji rozmowy wokół premiery swojej nowej książki pt. „Jesteś spokojem” opowiedziała o życiu w cieniu choroby sławnego ojca. Wojciech Młynarski cierpiał na chorobę afektywną dwubiegunową, która objawiała się niekontrolowanymi napadami złości. Dziennikarka przyznała, że w domu nie mówiło się o chorobie ojca. Do 14. roku życia Młynarska nie zdawała sobie sprawy z tego, co dzieje się z jej tatą, dlaczego jego zachowania są tak skrajne. Nikt jej ani jej rodzeństwu nie wytłumaczył, że jego zachowania są determinowane przez chorobę.

– Przez kilkanaście lat myślałam, że mój ojciec z jakiegoś powodu od czasu do czasu bywa naprawdę złym człowiekiem! W stanach remisji choroby był cudowny, wesoły, opiekuńczy i ciepły. Agresja pojawiała się nagle – wspomniała.

Paulina Młynarska o chorobie afektywnej dwubiegunowej swojego ojca

Młynarska nie ukrywa, że ten na co dzień kochający ojciec w trakcie silnych napadów agresji zamieniał się w człowieka, którego zwyczajnie się bała. – Co może myśleć sześciolatka, którą goni dorosły wielki mężczyzna? Musi przed nim uciekać najszybciej jak się da, jednocześnie szukając nory, żeby się bezpiecznie skryć. Mężczyzna ma obłęd w oczach, 190 cm wzrostu i jest jej ojcem. Uwielbianym. Ukochanym supertatusiem, który teraz, nie wiedzieć czemu, goni ją i krzyczy, że jak ją złapie, to zabije – mówiła w wywiadzie Młynarska.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

– Okładka, którą wyprodukował WPROST jest manipulacją i służy wywołaniu jak najsilniejszych emocji, a co za tym idzie – sprzedaży. Na mój koszt. Im więcej nienawiści, tym większa sprzedaż.  I nie chodzi tu tylko o to, że ja czuję się oszukana i skopana, a cała moja rodzina przeżywa stres. Nie chodzi też tylko o pamięć o tacie, który został przedstawiony w demoniczny sposób na tym strasznym zdjęciu. Chodzi o to, jak nami się manipuluje. Wywołuje się nienawiść, tam gdzie powinna być refleksja, żądzę krwi, tam gdzie jeszcze niedawno byłby dialog. To intelektualny i moralny upadek mediów, które walcząc o przetrwanie sięgają po najgorsze metody. To jest tutaj najsmutniejsze – napisała na swoim profilu na Instagramie.

Choroba afektywna dwubiegunowa – objawy i przyczyny

Szacuje się, że choroby dwubiegunowe we wszystkich typach występują u około 6 proc. populacji i z taką samą częstotliwością dotykają kobiet i mężczyzn. Pierwsze objawy choroby dwubiegunowej pojawiają się stopniowo i z małą intensywnością. Epizody depresyjne rozpoczynają się pogorszeniem nastroju, długimi stanami smutku, utratą radości z tego, co dotychczas cieszyło. Z czasem dochodzi do rozwoju zaburzeń snu (hipersomnia), apetytu oraz popędu seksualnego. W bardziej zaawansowanych przypadkach wraz z rozwojem choroby dochodzi do pojawiania się stanów lękowych. Objawy manii rozpoczynają się intensywnymi okresami euforii, które nie są współmierne do przeżywanych wydarzeń. Chorzy wpadają w stan nadpobudliwości psychoruchowej, co czasem przeradza się w drażliwość, wrogość lub agresję.

Na rozwój objawów choroby afektywnej dwubiegunowej ma wpływ kilka czynników, z czego najczęstszymi są dziedziczne, społeczne oraz psychologiczne. Leczenie zaburzeń afektywnych jest procesem długotrwałym i aby było skuteczne, musi łączyć zarówno farmakologię, jak i psychoterapię.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?