Przejdź do treści

Oto „miły i ważny ruch na jesienne wieczory”. Poleca fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk

Oto "miły i ważny ruch na jesienne wieczory". Poleca fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk
Oto "miły i ważny ruch na jesienne wieczory". Poleca fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wraz z nadejściem chłodnych wieczorów i deszczowej pogody, w naszym życiu często pojawia się również coraz więcej godzin spędzonych na oglądaniu filmów czy czytaniu książek – zamiast na aktywności fizycznej. Niejednokrotnie te jesienne rytuały poprzedza 8 godzin spędzonych przed komputerem. A potem… pojawia się ból kręgosłupa i bioder. Jak zaopiekować się nimi jesienią? Podpowiada fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk. Koniecznie wypróbuj ćwiczenie, które proponuje!

„Mięsień duszy”

Chcesz się zrelaksować po całym dniu pracy, ale ból bioder i kręgosłupa ci to utrudnia? Sprawdź, co na ten temat pisze na swoim profilu na Instagramie Gosia Włodarczyk.

„Mięśnie biodrowo-lędźwiowe leżą głęboko w jamie brzucha, od kręgosłupa lędźwiowego do bioder. Są silnymi zginaczami biodra, czyli wykonują ruch przyciągnięcia kolan do brzucha” – wyjaśnia ekspertka. „W siedzącym trybie życia i u osób bardzo aktywnych fizycznie mięśnie te są zazwyczaj nadmiernie napięte. A równowaga napięć mięśni i tkanek jest bardzo ważna dla zdrowia organizmu” – dodaje.

Jak podkreśla fizjoterapeutka, mięsień biodrowo-lędźwiowy nadmiernie napięty może powodować bóle kręgosłupa lędźwiowego i bóle bioder oraz powodować pogłębioną lordozę lędźwiową. Włodarczyk zaznacza też, że mięsień ten ma ogromne znaczenie w porodzie siłami natury, dlatego o przywrócenie balansu w jego napięciu powinny szczególnie zadbać kobiety ciężarne.

„Jest też nazywany mięśniem duszy! Jest bardzo dużym mięśniem, o dużej masie, zajmuje naprawdę sporo miejsca w jamie brzucha i wokół niego jest plątanina ważnych naczyń krwionośnych, splotów nerwowych, jelit. Zaburzenia w obrębie mięśnia mogą zatem wpływać na pogorszenie samopoczucia” – podkreśla fizjoterapeutka.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Rozciągnij się!

Gosia Włodarczyk pokazuje na nagranym przez siebie wideo „idealny ruch na koniec każdego dnia”, czyli rozciąganie mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Jak to robić?

  1. Zegnij nogi w kolanach i połóż się na plecach, ręce wyciągnij za głowę.
  2. Połóż poduszki pod plecy (jeśli masz bardziej napięte mięśnie, możesz położyć ich więcej).
  3. Nie wypychaj brzucha! Miednica powinna być ustawiona neutralnie.

Fizjoterapeutka dodaje, że oprócz tego ćwiczenia warto też wykonywać m.in. wygięcia kręgosłupa lędźwiowego do tyłu i tzw. półmostki. Wszystkie ćwiczenia znajdziesz na profilu @pani_fizjotrener. Miłego rozciągania!

Pani Fizjotrener – kim jest?

Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. 

W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzuchaJej profil obserwuje 129 tys. osób

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.