Osoby przekraczające granicę z Ukrainą są zwolnione z kwarantanny w związku z pandemią COVID-19. Nowe rozporządzenie weszło w życie

się ten artykuł?
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, na mocy którego z obowiązku odbycia kwarantanny i okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-COV-2 zwolnione będą osoby przekraczające granicę polsko-ukraińską. Wszystko po to, by pomóc osobom uciekającym przed konfliktem zbrojnym.
Zwolnienie z kwarantanny
Rozporządzenie wchodzi w życie w piątek.
„Osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa są zwolnione z obowiązku kwarantanny” – przekazał w czwartek wieczorem na Twitterze Adam Niedzielski, załączając grafikę z Dziennika Ustaw z opublikowanym rozporządzeniem Rady Ministrów w tej sprawie.
Osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa są zwolnione z obowiązku kwarantanny pic.twitter.com/hOB9tTKPGQ
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) February 24, 2022
Płynniejszy ruch na granicy
Znowelizowane rozporządzenie rządu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii ma pomóc w upłynnieniu ruchu na granicy. W związku z konfliktem zbrojnym obecnie wiele osób przekracza granicę polsko-ukraińską.
Rosyjski atak na Ukrainę
Wojna w Ukrainie staje się faktem. W nocy z 23 na 24 lutego 2022 roku prezydent Rosji Władimir Putin wystąpił z orędziem do narodu, w którym ogłosił „rozpoczęcie specjalnej operacji wojskowej w Donbasie”. Nad ranem rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły atak na obiekty infrastruktury militarnej jednak na całym terytorium Ukrainy. Przed południem ukraińskie media i zagraniczni dziennikarze podali informacje o kolejnych wybuchach m.in. w Charkowie, Odessie i Kijowie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w całym kraju.
W jaki sposób można pomóc Ukraińcom w tym potwornie trudnym dla nich czasie? Jednym z ważnych punktów jest wsparcie finansowe pomocy humanitarnej dla Ukrainy.
Zbiórki prowadzą już m.in.:
- Polski Czerwony Krzyż (PCK)
16 1160 2202 0000 0002 7718 3060
w tytule „UKRAINA” - Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)
18 1140 1010 0000 5228 6800 1001
w tytule: „Pomoc dla Ukrainy”
Zobacz także

Jak rozmawiać z dziećmi o strachu przed wojną? „Nie chrońmy ich w bańce 'nic się nie dzieje'”- radzi psycholożka

Czujesz lęk przed wojną? „Masz prawo się bać, nie jesteś dziecinna ani śmieszna” – podkreśla Mama Psychiatra

„W tym ponurym miejscu pełnym traum, Swietłana niesie nadzieję”. Kobieta, która w trakcie bombardowań nosiła rannych na własnych plecach
Polecamy

Ołena Zełenska: „Potrzebuję przy swoim boku męża, a nie postaci historycznej”

„Jesteśmy silne, dumne i piękne w działaniu”. O tworzeniu miejsca coworkingu dla Ukrainek mówią współzałożycielki salonu „Harna – Misja Piękna”

Ewa Bilan-Stoch kolejny raz wyruszyła na Ukrainę. Opowiedziała o najgorszym widoku w kraju ogarniętym wojną
