Przejdź do treści

Osoby przekraczające granicę z Ukrainą są zwolnione z kwarantanny w związku z pandemią COVID-19. Nowe rozporządzenie weszło w życie

Rozporządzenie o zwolnieniu z kwarantanny dla przekraczających granicę z Ukrainą / gettyimages
Rozporządzenie o zwolnieniu z kwarantanny dla przekraczających granicę z Ukrainą / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, na mocy którego z obowiązku odbycia kwarantanny i okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-COV-2 zwolnione będą osoby przekraczające granicę polsko-ukraińską. Wszystko po to, by pomóc osobom uciekającym przed konfliktem zbrojnym.

Zwolnienie z kwarantanny

Rozporządzenie wchodzi w życie w piątek.

„Osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa są zwolnione z obowiązku kwarantanny” – przekazał w czwartek wieczorem na Twitterze Adam Niedzielski, załączając grafikę z Dziennika Ustaw z opublikowanym rozporządzeniem Rady Ministrów w tej sprawie.

Manifestacja

Płynniejszy ruch na granicy

Znowelizowane rozporządzenie rządu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii ma pomóc w upłynnieniu ruchu na granicy. W związku z konfliktem zbrojnym obecnie wiele osób przekracza granicę polsko-ukraińską.

Rosyjski atak na Ukrainę

Wojna w Ukrainie staje się faktem. W nocy z 23 na 24 lutego 2022 roku prezydent Rosji Władimir Putin wystąpił z orędziem do narodu, w którym ogłosił „rozpoczęcie specjalnej operacji wojskowej w Donbasie”. Nad ranem rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły atak na obiekty infrastruktury militarnej jednak na całym terytorium Ukrainy. Przed południem ukraińskie media i zagraniczni dziennikarze podali informacje o kolejnych wybuchach m.in. w Charkowie, Odessie i Kijowie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w całym kraju.

W jaki sposób można pomóc Ukraińcom w tym potwornie trudnym dla nich czasie?  Jednym z ważnych punktów jest wsparcie finansowe pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

Zbiórki prowadzą już m.in.:

  1. Polski Czerwony Krzyż (PCK)
    16 1160 2202 0000 0002 7718 3060
    w tytule „UKRAINA”
  2. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)
    18 1140 1010 0000 5228 6800 1001
    w tytule: „Pomoc dla Ukrainy”

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: