Przejdź do treści

„Odłącz się”, nie wszystko jest online. Mądra kampania we wrocławskim MPK

Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W drodze do pracy, podczas jazdy autobusem, a czasem nawet przy przechodzeniu przez ulicę, używam telefonu komórkowego. Wielokrotnie nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak może być to niebezpieczne. Raz nie zauważyłam ścieżki rowerowej, a innym razem upadłam. A w komunikacji miejskiej widok osób wpatrzonych w telefon to standard. Nie widzimy ciężarnej kobiety ani starszej osoby, której należy ustąpić miejsca. A przecież wystarczy chwila nieuwagi, aby stała się krzywda. Nastolatku, „odłącz się”, przecież nie wszystko jest online. 

Ciężko wyobrazić sobie życie bez telefonów komórkowych. Wiele aplikacji ułatwia nam codzienne funkcjonowanie, a wygoda z nimi związana przysłania nam konsekwencje ciągłego siedzenia „z nosem w telefonie”. Czasem jednak wchodzimy w tryb online na tyle, że nie dostrzegamy tego, co dzieje obok nas. Problem ten poruszyło stowarzyszenie Młody Dolny Śląsk w swojej najnowszej kampanii społecznej „Odłącz się”. Ma ona jasny przekaz: odłóż telefon, bądź uważna na to, co dzieje się wokół ciebie.

„Odłącz się” – mądra kampania we wrocławskim MPK

Zdarza się, że osoby zapatrzone w telefon nie trzymają się uchwytów i poręczy w czasie jazdy. Pod wpływem nawet delikatnego hamowania, grozi im upadek i potrącenie innych pasażerów. Dodatkowo, osoby starsze i kobiety w ciąży często narzekają, że pozostają niezauważone i nikt nie ustępuje im miejsca. No cóż, nie sposób nie zauważyć, że głównym punktem skupienia się pasażerów jest telefon.

„Odłącz się” to kampania społeczna, która przypomina o tym, że nieracjonalne korzystanie z telefonu komórkowego może stwarzać zagrożenie. Dla siebie i innych. Projekt podzielony jest na trzy obszary. Jeden z nich można zobaczyć na telebimach autobusowych i tramwajach wrocławskiego MPK. Kolejnym obszarem jest edukacja młodzieży na temat fonoholizmu a trzecim – spotkania i indywidualne rozmowy z przechodniami. Wszystko po to, aby ostrzec.

Uważność czy wielozadaniowość

FOMO

Rano dzwoni budzik. Bierzesz do ręki telefon i zaczynasz sprawdzać komunikatory i media społecznościowe. Jest to jedna z pierwszych czynności po przebudzeniu się. W końcu, w nocy tak wiele mogło się wydarzyć, a ty musisz być na bieżąco. Następuje szybka weryfikacja, komu wieczór się udał, a kto znowu przynudzał. Brzmi znajomo? Do tego masz poczucie, że znowu cię coś ominęło? Być może FOMO, czyli Fear of Missing Out, jest twoim problemem. To chęć pozostawania w stałej łączności z innymi osobami i wiedzy na temat tego, co robią. Nawyk ten sprawia, że popadamy w fonoholizm.

 

7️⃣ zagrożeń, które wynikają z fonoholizmu: ⠀ ⠀ ⠀⠀⠀1️⃣izolacja, odosobnienie lub osłabienie tradycyjnych więzi…

Gepostet von Odłącz się am Montag, 17. Juni 2019

Fonoholizm

Fonoholizm to syndrom uzależnienia od telefonu komórkowego. Może doprowadzić on do izolacji, odosobnienia, osłabienia więzi społecznych, trudności w nawiązywaniu relacji, zaburzeń języka komunikacji a także depresji. Co więcej, mogą pojawić się trudności z koncentracją, utrata kontroli nad własnym zachowaniem, zanik zainteresowań i pasji.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Chińczycy wymyślili fonoholizm.⠀ ⠀ Fonoholizm – nadmierne korzystanie z telefonu komórkowego. Stanowi to istotny problem społeczeństwa XXI wieku, zwłaszcza, wśród młodych ludzi. Psychologowie często porównują go z narkomanią czy alkoholizmem. ⠀ ⠀ Różnica polega na tym, że w pierwszym przypadku osoby uzależnione poszukują kontaktu z substancją, w drugim zaś wiąże się ona z możliwością wykonywania określonych czynności. Należą do nich zachowania, które są społecznie akceptowane: ⠀ ⏺granie w gry hazardowe, ⠀ ⏺robienie zakupów, ⠀ ⏺korzystanie z internetu, ⠀ ⏺oglądanie telewizji, ⠀ ⏺używanie komórki itp.⠀ ⠀ Po raz pierwszy nazwa uzależnienia od smartfonu pojawiła się w Chinach. Specjaliści wskazali nowy termin w literaturze medycznej i brzmiał on – mobile phone dependence syndrome. ⠀ ⠀ #odlaczsie #malegrante #ngo #dolnyslask #kampaniaspoleczna #kampaniainformacyjna #organizacjepozarzadowe #fonoholizm #uzaleznienie #phonoholism #cyberdetox #addiction #phoneaddict #wroclaw #nomobile

Post udostępniony przez Odłącz się! (@odlaczsie)

Bądź uważną pasażerką i zwracaj uwagę na to, co dzieje się wokół ciebie. To może uchronić cię przed zagrożeniem, a powiadomienia na Facebooku zawsze możesz sprawdzić później. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i inncyh. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.