„Potrzebujemy więcej zieleni. To nie jest już kwestia estetyki, a najlepszy sposób na ochronę przed katastrofalnymi skutkami upałów” – apeluje ekoaktywistka Paulina Górska
„Staram się zrozumieć, czemu w obliczu danych i to jak najbardziej naukowych, miasta takie jak Zakliczyn, robią rewitalizacje głównych placów z tak niewielką liczbą drzew, że aż chce się płakać?” – pisze ekoaktywistka. Autorka bloga o ekologii Paulina Górska przedstawiła ważny eksperyment, który pokazuje, jak bardzo potrzebujemy zieleni w miastach.
„Beton w mieście, 'patelnia’ dla mieszkańców”
„Beton w mieście, 'patelnia’ dla mieszkańców. Ludzie w lato na przystanku autobusowym zbierający się pod jedynym drzewem? Opustoszałe place zabaw (bez drzew) w lato o godzinie 13… Znacie to?”.
Tymi słowami rozpoczyna wpis na swoim profilu na Instagramie ekoaktywistka Paulina Górska. Autorka bloga o ekologii przedstawiła eksperyment, który w 2021 roku przeprowadzono w Czechowicach-Dziedzicach.
„Pokazuje temperaturę w miejscach, gdzie mamy zieleń – trawę, łąkę kwietną, drzewa versus miejsca, gdzie jest tylko beton. Różnice temperatur widać gołym okiem” – wyjaśnia.
Testy przeprowadzone przez Mikołaja Siemaszko, społecznika i specjalistę ds. łąk kwietnych i bioróżnorodności, oraz Roberta Pieczarko pokazują, jak bardzo w miastach potrzebna jest roślinność. Mężczyźni zmierzyli termometrem Braun BNT400 temperaturę w różnych miejscach miasta w dzień, w który temperatura powietrza wynosiła 28,5 C. Dane są przerażające.
Przykładowe temperatury:
- Park na os. Północ: ławka w słońcu – 57,2°C, chodnik w słońcu – 51,1°C, niska trawa w słońcu – 33,8°C, gumowa nawierzchnia na placu zabaw w słońcu – 65,9°C, gumowa nawierzchnia na placu zabaw w półcieniu – 37,6°C, huśtawka w słońcu – 60,7°C.
- Park „Lasek”: piasek w słońcu – 39,8°C, piasek w cieniu – 27,5°C, kostka betonowa w słońcu – 41,8°C, kotka betonowa w cieniu – 26,5°C.
- Plac Jana Pawła II: kostka brukowa w słońcu – 46,5°C, kostka brukowa w cieniu – 27,9°C, nawierzchnia placu w słońcu – 48,5°C, średniej wysokości trawa w słońcu – 32,8°C.
- Ul. Traugutta: chodnik w słońcu – 50,5°C, jezdnia w słońcu – 48,9°C, samochód w słońcu – 76,1°C, trawa w cieniu -27,0°C, chodnik w cieniu – 27,9°C
– podaje Górska.
Potrzebujemy więcej roślin na… już!
Ekoaktywistka w swoim wpisie wskazuje również na badanie przeprowadzone w 2019 roku przez Gazetę Wyborczą i Centrum Nauki Kopernik. W trakcie testów zbadano ulice Warszawy kamerą termowizyjną. Jak podaje Górska, w badaniu okazało się, że chodnik w alei drzew miał 33 stopnie, a wystawiony na słońce osiągał temperaturę 47°C.
„Potrzebujemy więcej drzew, więcej krzewów, więcej traw. Więcej zieleni. To nie jest już kwestia estetyki, a najlepszy (i najtańszy) sposób na ochronę przed katastrofalnymi skutkami upałów, które niestety będą nam towarzyszyć coraz częściej i przez coraz dłuższy czas” – apeluje Górska.
Podkreśla także, że każdy z nas ma wpływ na zmiany klimatyczne i na to, jak będzie wyglądał nasz świat za kilka lat.
„Edukuj się, zagłosuj w Budżecie Obywatelskim (głosowanie w Warszawie niedawno ruszyło), pogadaj z sąsiadami o rzadszym koszeniu na osiedlu” – wyjaśnia i dodaje: „Staram się zrozumieć, czemu w obliczu danych i to jak najbardziej naukowych, miasta takie, jak Zakliczyn, robią rewitalizacje głównych placów z tak niewielką liczbą drzew, że aż chce się płakać?”
Paulina Górska
Ekoaktywistka, edukatorka, autorka bloga o ekologii. Jej profil na Instagramie obserwuje obecnie ponad 99 tys. osób. Specjalistka od lat stara się zachęcać innych do bycia less waste. Pisze o segregowaniu śmieci, oddawaniu niepotrzebnych ubrań dla potrzebujących czy o wprowadzaniu ekologicznych tricków do swojego codziennego życia.
Więcej informacji na paulinagorska.com.
RozwińPolecamy
„Aby mieć komfort kontemplacji, nie wrzucaj śmieci do ubikacji”. Na zabawnych plakatach tłumaczą, czego nie wolno wrzucać do toalety
„Zjawiska klimatyczne coraz częściej odbierają życie i środki do życia”. Naukowcy wyliczają, na ile sposobów może nas zabić globalne ocieplenie
Paulina Hojka o noszeniu ubrań po zmarłych: “Myślę, że żaden nieboszczyk się nie obrazi”
Wyjątkowy duet międzypokoleniowy. Oliwia i jej dziadek Marian stworzyli urządzenie ratujące pszczoły
się ten artykuł?