Przejdź do treści

Nowe zarzuty dla Harveya Weinsteina. Jego pobyt w więzieniu może się wydłużyć

Nowe zarzuty dla Harveya Weinsteina. Jego pobyt w więzieniu może się wydłużyć
Nowe zarzuty dla Harveya Weinsteina. Jego pobyt w więzieniu może się wydłużyć/ fot. Spencer Platt, Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Harveyowi Weinsteinowi, byłemu producentowi filmowemu, który obecnie odbywa karę 23 lat więzienia, zostały postawione nowe zarzuty. Tym razem oskarżycielem jest brytyjska prokuratura.

Weinstein z nowymi zarzutami

Po zebraniu dowodów przez londyńską policję metropolitalną Brytyjska Koronna Służba Prokuratorska (CPS) postawiła Harveyowi Weinsteinowi nowe zarzuty. Jak podaje TVN24, dotyczą one napaści seksualnej na dwie kobiety w Wielkiej Brytanii. Nic więcej na razie brytyjska prokuratura nie ujawnia.

24 lutego 2020 r. zapadł już jeden wyrok w sprawie Harveya Weinsteina. Były producent filmowy został skazany za zgwałcenie w 2013 roku aktorki Jessiki Mann oraz za wymuszenie w 2006 roku aktu seksualnego na swojej asystentce Mimi Haleyi.

23 lata więzienia

Za napaść na Haleyi groziło mu do czterech lat więzienia, a za gwałt – do 25 lat więzienia. 11 marca sąd w Nowym Jorku wydał wyrok na Weinsteina: w sumie za przestępstwa na tle seksualnym oraz za gwałt trzeciego stopnia – 23 lata więzienia. Ponieważ jednak kary odbywa jednocześnie, w więzieniu spędzi łącznie 20 lat.

Mann i Haleyi to niejedyne ofiary Harveya Weinsteina. W 2017 roku został oskarżony przez kilkadziesiąt kobiet o molestowanie seksualne. Wśród nich znalazły się między innymi takie światowe gwiazdy, jak: Angelina Jolie, Cara Delevingne, Gwyneth Paltrow, Uma Thurman czy Salma Hayek. Weinstein był wówczas producentem filmowym, znanym z produkcji m.in. kultowego filmu „Pulp Fiction”. Skandal, którego był głównym bohaterem, sprawił, że jego kariera się skończyła. Weinstein został zwolniony ze swojej firmy, która ostatecznie zbankrutowała, a królowa Elżbieta II nakazała odebranie mu Orderu Imperium Brytyjskiego kategorii cywilnej.

Od 2017 roku zgłaszały się coraz to nowe kobiety, które zeznawały, że padły ofiarą Weinsteina. W sumie szacuje się, że mógł stosować przemoc seksualną wobec około 100 osób.

8 mitów na temat gwałtu. Rozprawiają się z nimi Kasia Koczułap i #SEXEDpl

#MeToo

Oskarżenia wobec Weinsteina zapoczątkowały ruch #MeToo, zwracający uwagę na problem molestowania seksualnego. Hasło zostało spopularyzowane przez aktorkę Alyssę Milano, która w swoim wpisie na Twitterze zachęcała inne kobiety do opowiadania o swoich przeżyciach.

„Gdyby wszystkie kobiety, które były kiedyś molestowane seksualnie, napisały ‘#MeToo’ w swoich statusach, być może udałoby się pokazać ludziom, jaką skalę ma to zjawisko” – napisała na Twitterze Milano.

Hasztag #MeToo został rozpowszechniony w co najmniej 85 krajach.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Jesteś ofiarą gwałtu? Ktoś Cię skrzywdził lub regularnie krzywdzi psychicznie lub fizycznie?
Pamiętaj, nie jesteś sama! Gdzie zgłosić się po pomoc?

  • Ogólnokrajowy bezpłatny telefon zaufania dla kobiet – 1800 341 900 (czynny całą dobę)
  • Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – 801 120 002
  • Centrum Praw Kobiet – TELEFON ZAUFANIA (22) 621 35 37; TELEFON INTERWENCYJNY 600 070 717

Źródło: TVN24

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: