Przejdź do treści

Niezwykła gra komputerowa stworzona przez nastolatka z Wrocławia. „Zdaje się, że to pierwsza taka produkcja na świecie”

Antoni Jastrzębski
Piętnastoletni Antoni Jastrzębski z Wrocławia stworzył grę, w której główna bohaterka porusza się na wózku inwalidzkim/ fot. Facebook "Terenia TV - Fundacja Wyjątkowe Życie"
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

15-letni Antoni Jastrzębski z Wrocławia stworzył grę dla swojej chorej siostry. Główna postać w grze porusza się na wózku inwalidzkim i ma ważną misję do spełnienia. „Mamy tu do czynienia z propagowaniem życia osób niepełnosprawnych oraz walką z wykluczeniem ich w świecie gier komputerowych” – czytamy na stronie Fundacji „Wyjątkowe Życie”, która poinformowała o tym kapitalnym projekcie.

Gra komputerowa stworzona przez nastolatka

„Czereśniowe ciasto Tereni” – tak brzmi nazwa wyjątkowej gry komputerowej, której autorem jest piętnastoletni Antoni Jastrzębski. Nastolatek stworzył grę dla swojej młodszej siostry Teresy, która choruje na dziecięce porażenie mózgowe. O unikalnej rozrywce, która nie wyklucza osób z niepełnosprawnościami, poinformowano na profilu Fundacji „Wyjątkowe Życie”.

„Gra jest utrzymana w konwencji retro na wzór 'Super Mario Bros’, jednak tu mamy do czynienia z osobą poruszającą się na wózku, której trzeba pomóc w realizacji misji. Mamy tu zatem do czynienia z propagowaniem życia osób niepełnosprawnych oraz walką z wykluczeniem ich w świecie gier komputerowych. Zdaje się to pierwsza taka produkcja na świecie! Z czego jesteśmy dumni” – napisano.

Za Fundację odpowiadają rodzice Antoniego i Teresy, którzy mają na celu zrzeszenie ludzi z niepełnosprawnościami. Pokazują również, jak wygląda codzienność dziecka z porażeniem mózgowym. Jak tłumaczą, początkowo gra została stworzona przez ich syna w ramach zabawy. Nastolatkowi udało się jednak dokończyć projekt, którego główną bohaterką jest jego własna siostra.

„Na początku, gdy pojawił mi się taki pomysł w głowie, to było to na zasadzie takiej zabawy i nauczenia się czegoś nowego. Ale później, gdy doszedłem do wniosku, że jestem w stanie coś takiego stworzyć, to główną ideą było wypromowanie bloga na Facebooku mojej siostry” – mówił Antoni w rozmowie z Echo24.

Na zdjęciu osoby z niepełnosprawnościami, bohaterowie kampanii- HelloZdrowie

„Jestem dumny z tego, co zrobiłem”

Gra stworzona przez piętnastoletniego Antoniego Jastrzębskiego z Wrocławia rozpoczyna się w domu babci, która chce upiec ciasto czereśniowe. Brakuje jej jednak owoców do wypieku, więc poruszająca się na wózku inwalidzkim Tereska wyrusza w podróż do sklepu. Po drodze na dziewczynkę czyha jednak mnóstwo niebezpieczeństw. „Gra jest bardzo przyjemna, ale też nie należy do najłatwiejszych” – czytamy w opisie.

„Sam jestem dumny z tego, co zrobiłem, ponieważ przyswajanie nowych informacji jest ciężkie, a samo stworzenie jakiejś piłeczki, która chodzi na boki, jest trudne dla mnie, bo to jest kod, którego zbytnio nie rozumiem. Trzeba się tego dużo uczyć i jest też to w większości w języku angielskim” – tłumaczył nastolatek.

Rodzice Antoniego także nie kryją dumy.

„Jego rówieśnicy zajmują się zupełnie innymi rzeczami (…) Jestem naprawdę mega dumny z mojego syna, bo po prostu przekroczył nasze najśmielsze myśli, marzenia związane z tym, jakim można być bratem” mówi Artur Jastrzębski, tata Antoniego.

Nastolatek pracuje teraz nad rozszerzeniem do gry, by była dostępna na telefonach.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: