Niedługo Tęczowy Piątek. Wiemy, jak każda z nas może wesprzeć młodzież LGBT+
Przed nami Tęczowy Piątek, czyli szkolne święto, którego celem jest okazanie wsparcia młodzieży LGBT. To ważny dzień. Wyzwiska, szarpanie czy złośliwe żarty nie pojawiają się tylko w filmach. Tak wygląda ich rzeczywistość. Pomóżmy im. Ofiar hejtu jest już zdecydowanie za dużo.
Tęczowy Piątek
Jak w tym roku będą świętować uczniowie? O tym w każdej szkole decyduje dyrekcja i kadra nauczycielska. Ale nie tylko młodzież szkolna może obchodzić ten dzień w sposób szczególny. My, chociaż już dawno skończyłyśmy szkołę, też chętnie przyłączymy się, by wesprzeć młodzież LGBT!
– Jak wynika z badań, w Polsce blisko 70 proc. młodzieży LGBT doznaje przemocy, a w 26 proc. przypadków dochodzi do niej w szkole. Dlatego tak ważne jest, aby dorośli zadbali o atmosferę, która będzie towarzyszyć Tęczowemu Piątkowi i okazali młodzieży wsparcie – mówi Joanna Skonieczna z Kampanii Przeciw Homofobii.
Tęczowy Piątek – 5 sposobów na wsparcie młodzieży
Nie wiesz, w jaki sposób możesz okazać swoje wsparcie? Kampania Przeciw Homofobii przygotowała kilka pomysłów. Wystarczy Twoje konto w mediach społecznościowych.
- Facebook: skorzystaj z nakładki #TęczowyPiątek na zdjęcie profilowe [nakładka dostępna TUTAJ]
- Twitter: opublikuj tweeta z hasztagiem #TęczowyPiątek
- Instagram: opublikuj swoje zdjęcie z wydrukowaną ze strony KPH grafiką z hasztagiem akcji [pobierz ją TUTAJ]. Takie zdjęcie możesz też udostępnić również na Facebooku i Twitterze.
- Instagram: zamieść na Instastory filmik, w którym mówisz, dlaczego stoisz po stronie młodzieży. Takie wideo możesz udostępnić również na Facebooku i Twitterze
- Media społecznościowe: udostępnij na Facebooku, Twitterze lub Instagramie jedno lub więcej nagrań z serii „Stoję po stronie młodzieży” i napisz kilka słów wsparcia [kanał youtube KPH dostępny TUTAJ]
Myślisz, że nakładka czy tweet z hasztagiem nic nie da? Mylisz się! Młodzież LGBT na pewno odczyta te sygnały jako znak wsparcia. KPH w swojej kampanii uczula jednak na to, że nic nie zastąpi prawdziwej rozmowy.
„Dlatego, jeżeli znasz jakiegoś nastolatka lub nastolatkę świętująca Tęczowy Piątek, powiedz jemu lub jej, że ją wspierasz i że jest OK” – czytamy na stronie KPH.
– Atakując Tęczowy Piątek w rzeczywistości atakuje się tysiące nastolatków LGBT, które jedyne, czego pragną, to być akceptowane takimi, jakie są. 25 października to test dla nas – dorosłych. Wspierając Tęczowy Piątek mamy szansę wspólnie udowodnić, że bezpieczeństwo młodych to dla nich priorytet. Obyśmy zdali go celująco – mówi Joanna Skonieczna z Kampanii Przeciw Homofobii.
Tęczowy Piątek – zobacz, kto wsparł akcję
W kampanii zachęcającej do wzięcia udziału w Tęczowym Piątku wzięły udział gwiazdy, m.in. Mateusz Janicki, Majka Jeżowska, Julia Kamińska, Beata Kawka, Jacek Poniedziałek czy Małgorzata Rozenek-Majdan.
Zobacz klip.
Zobacz także
Judith Butler: słowo „lesbijka” pojawiło się w mojej głowie w wieku 14 lat, gdy zakochałam się w dziewczynie
Megan Rapinoe: Naprzód, geje i lesbijki! Nie możesz zostać mistrzem świata bez takich osób w drużynie
„Nie chodzi o to, żeby ośmiolatkowi pokazywać, jak zakłada się prezerwatywę”. O tym jak rozmawiać z dzieckiem o seksie, wyjaśniają edukatorki seksualne
Polecamy
Emma D’Arcy: „Zdecydowałom się zrobić coming out, aby pokazać młodym osobom, że jest dla nas przestrzeń i jest jej coraz więcej”
Sarah McBride pierwszą osobą transpłciową wybraną do Kongresu! „To przełomowe osiągnięcie w marszu ku równości”
Chloë Grace Moretz dokonała coming outu. „Wierzę w potrzebę ochrony prawnej, która ochroni mnie jako lesbijkę”
Tęczowy Piątek po nowemu. Warsztaty z języka inkluzywnego, przychylność dyrektorów szkół i otwartość małych miasteczek
się ten artykuł?