Przejdź do treści

Nie żyje Jerzy Stuhr. Miał 77 lat

Jerzy Stuhr- Hello Zdrowie
Jerzy Stuhr ciężko chorował Fot. JAROSLAW ANTONIAK/MWMEDIA WARSZAWA
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zmarł Jerzy Stuhr, jeden z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych oraz reżyser i scenarzysta. Przez ostatnie lata zmagał się z bardzo poważnymi problemami ze zdrowiem. „Krakowska scena teatralna już nigdy nie będzie taka sama”- napisał Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa. 

Jerzy Stuhr miał wznowę raka

Publiczność pokochała go za stworzenie niepowtarzalnych kreacji w takich kultowych produkcjach, jak m.in. „Seksmisja” czy „Kingsajz”, Killer” czy „Killer-ów 2-óch”. Jerzy Stuhr był profesorem sztuk teatralnych, a w latach 1990-1996 i 2002-2008 rektorem PWST w Krakowie.

W 2011 wykryto u niego raka krtani. W połowie 2023 roku u aktora nastąpiła wznowa. Przeszedł operację i przez kilka tygodni przebywał na oddziale intensywnej terapii.

Ból utrudniał mu poruszanie się i zwyczajne funkcjonowanie.

„Myślałem tylko o tym, ile jeszcze kroków dzisiaj? Dokąd dojdę? Do łazienki czy do recepcji? Z balkonikiem czy dam radę o własnych siłach? Jestem zaprawiony w chorobach. Widocznie mam silny organizm – mówił w wywiadzie dla „Newsweeka”.

W 2016 roku przeszedł zawał serca, a w  2020 roku – udar mózgu.

Jerzy Stuhr zmarł 9 lipca w krakowskim szpitalu. 

Informacje na temat jego śmierci potwierdził w rozmowie z Onetem syn aktora, Maciej Stuhr.

W ciepłych słowach wybitnego artystę pożegnała aktorka Krystyna Janda.

„Człowiek niezwykły. Przyjaciel ludzi, świata, zwierząt, dzieci. Wybranek boga sztuki, aktorstwa, reżyserii. Także Wielki nauczyciel. Sztuki i życia. Wychował pokolenia polskich aktorów i reżyserów, obdarował hojnie tysiące Widzów. Jego wiedza o naturze ludzkiej, jej zakamarkach i jasnościach, była nieograniczona. Jego radość życia, poczucie humoru, wyobraźnia było dobrem publicznym, na szczęście”- napisała w mediach społecznościowych

W sentymentalnym wpisie podkreśliła także, że Jerzy Stuhr do ostatnich sił grał. Wspomniała tu o „Geniuszu”, spektaklu Teatru Polonia, który aktor także wyreżyserował w ostatnim czasie.

Z kolei Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa, gdzie urodził się Stuhr, pożegnał go słowami:

Krakowska scena teatralna już nigdy nie będzie taka sama. Odszedł od nas Jerzy Stuhr. Wybitny aktor, reżyser, wykładowca i przyjaciel Krakowa” – napisał na portalu X.

Dodał także, że aktor był zawsze wierny swoim zasadom.

Teatr był jego misją wobec społeczeństwa i sztuki. Misję swoją wykonał” – podsumował.

Rak krtani – czym jest?

Rak krtani jest nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Nie oznacza to jednak, że kobiety są w pełni bezpieczne. Dostęp do papierosów oraz uzależnienie od nikotyny sprawiły, że coraz częściej na chorobę zapadają również kobiety będące aktywnymi oraz biernymi palaczami. Nowotwór krtani najczęściej pojawia się u osób w wieku pomiędzy 45 a 70 rokiem życia i należy do chorób nowotworowych najczęściej atakujących szyję oraz głowę. Może rozwijać się w nagłośni, głośni i podgłośni. Ten zlokalizowany w nagłośni rokuje najgorzej (znajduje się tam bogata sieć naczyń chłonnych, co powoduje powstawanie wczesnych przerzutów na węzły chłonne szyi). Najczęstszymi objawami występowania nowotworu nagłośni jest dysfagia oraz odynofagia.

Zdecydowanie lepiej rokuje rak głośni objawiający się chrypką (wspomniana chrypka jest odporna na leczenie środkami farmakologicznymi).

Rak krtani – jak się objawia?

Nowotwory te objawiają się wewnętrznie oraz zewnętrznie – w przypadku nowotworu krtani, objawy wewnętrzne to najczęściej:

  • Występowanie brodawczaków, białych plam lub smug na błonie śluzowej;
  • Rogowacenie błon śluzowych.

Zewnętrzne objawy nowotworu krtani, to:

  • Duszność;
  • Kaszel;
  • Plucie krwią;
  • Powiększenie węzłów chłonnych szyi;
  • Osłabienie;
  • Zmęczenie;
  • Bladość skóry;
  • Odkrztuszanie dużej ilości plwociny;
  • Nieprzyjemny zapach z ust;
  • Jednostronny ból gardła promieniujący do ucha;
  • Uczucie ciała obcego w gardle i utrudnione przełykanie;
  • Zmiana barwy głosu;
  • Chrypka utrzymująca się dłużej niż 2 – 3 tygodnie.

Zewnętrzne objawy raku krtani można pomylić ze zwykłą infekcją – jeśli więc będą się one utrzymywać przez dłuższy okres czasu, bądź mimo przyjmowania środków farmakologicznych nie będziemy odczuwać ulgi, czym prędzej powinniśmy udać się do lekarza i opowiedzieć o nich!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?