Nawet dwa miliony Polaków nie ma ubezpieczenia zdrowotnego – wynika z najnowszych danych NFZ
Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że ok. 2 mln Polaków nie ma ubezpieczenia zdrowotnego. „Dokładna liczba osób, które nie są ubezpieczone, jest trudna do ustalenia” – dodał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, wyjaśniając, że część członków rodziny jest zgłaszanych do ubezpieczenia dopiero w momencie konieczności skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej.
2 mln Polaków bez ubezpieczenia zdrowotnego
Z najnowszych danych Narodowego Funduszu Zdrowia, przekazanych przez wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę, wynika, że nawet dwa miliony Polaków nie ma ubezpieczenia zdrowotnego. Dokładna liczba nieubezpieczonych osób jest jednak trudna do ustalenia.
„Część członków rodziny jest zgłaszanych do ubezpieczenia dopiero w momencie konieczności skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej” – wyjaśnił wiceminister zdrowia, odpowiadając tym samym na interpelację poselską Marceliny Zawiszy z partii politycznej „Lewica Razem”.
Dlaczego ustalenie liczby ubezpieczonych jest takie trudne? Oszacowanie dokładnej liczby osób bez ubezpieczenia wymagałoby bowiem uwzględnienia migracji mieszkańców Polski poza jej granice. Część osób, która nie posiada statusu ubezpieczonego, ma podstawę do jego uzyskania, ale nie dopełnia formalnych warunków.
„Zgodnie z danymi gromadzonymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych (CWU), według stanu na koniec 2021 r. ponad 35,9 mln (35 962 tys.) osób miało status osób posiadających prawo do świadczeń opieki zdrowotnej” – czytamy w odpowiedzi na interpelację poselską.
Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce żyje 38,2 mln osób. Oznacza to, że prawo do świadczeń zdrowotnych ma ok. 94 proc. ludności.
Dostęp do ochrony zdrowotnej
W Konstytucji RP jest zapisany powszechny i równy dostęp do ochrony zdrowotnej, niezależnie od sytuacji materialnej obywatela.
„Tymczasem przepisy gwarantują jedynie leczenie ratujące życie, a osoba bez ubezpieczenia, u której lekarz zdiagnozuje nowotwór, musi zapłacić za pobyt w szpitalu i zabiegi. W związku z czym rezygnuje z leczenia” – wyjaśniała Marcelina Zawisza z Lewicy Razem w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita”.
Źródło: Rynek Zdrowia
Zobacz także
Kary za nieodwołanie wizyty w poradni specjalistycznej coraz bardziej możliwe. – Moglibyśmy 17 mln więcej Polaków przyjąć, gdyby ktoś odwołał wizytę – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski
NFZ refunduje założenie spirali antykoncepcyjnej. Dlaczego ginekolodzy o tym nie informują?
Polska, Ukraina, Portugalia. Jak w tych trzech krajach funkcjonuje ochrona zdrowia? O pracy medyków na świecie opowiada Aleksandra Myszczuk, „Lekarka w podróży”
Polecamy
Prof. Socha o potrzebie depenalizacji: „Transpłciowemu zgwałconemu 23-latkowi w trzech ośrodkach odmówiono dokonania aborcji”
NFZ nie toleruje odmowy legalnej aborcji. Sypią się kilkusettysięczne kary dla szpitali
Kamery w niewłaściwych miejscach, zdewastowane sprzęty, brak informacji. Druzgocący raport NIK o polskich szpitalach
Naga i przywiązana do łóżka godzinami leżała na SORze. „Nie godzę się z takim poniżaniem i pogardą” – grzmi córka 80-latki
się ten artykuł?