Nauczyciele chorzy, dzieci bez opieki. Co na to Ministerstwo Edukacji Narodowej?
Związku ze strajkiem nauczycieli szkolnych i przedszkolnych, zajęcia dydaktyczne nie odbywają się. Rodzice są oburzeni, bo nie mają możliwości zapewnienia dziecku opieki. Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało oświadczenie, w którym zapewnia rodziców, że sytuacja jest kontrolowana.
Od poniedziałku trwa strajk nauczycieli. W tym czasie zajęcia dydaktyczne są częściowo odwołane a placówki zamykane. Nauczyciele korzystają ze zwolnień lekarskich, a rodzice są zaniepokojeni, ponieważ w tym czasie ich dziecko musi pozostać w domu.
Ministerstwo Edukacji Narodowej szacuje, że około 39 tysięcy publicznych placówek przestało działać ze względu na nieobecność nauczycieli, którzy są na zwolnieniach. Zgodnie z prawem, placówka ma obowiązek poinformowania organu prowadzącego lub kuratora oświaty o zawieszeniu zajęć.
Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało oświadczenie, w którym zapewnia że sytuacja w polskich szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych jest monitorowana.
W związku z niepokojącymi sygnałami dotyczącymi wzrostu zachorowalności wśród nauczycieli, Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z kuratorami oświaty, monitorowało sytuację, jak dzisiaj realizowane były zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w przedszkolach, szkołach oraz placówkach oświatowych w całym kraju
Rodzice są mocno zaniepokojeni, bo w takich przypadkach nie mają gdzie zostawić dziecka.
Rzecznik Prawsowy MEN Anna Ostrowska przypomina: – zawieszenie zajęć w szkole lub placówce wymaga uprzedniej zgody organu prowadzącego oraz powiadomienia kuratora oświaty. W przypadku kilku z tych placówek takiego powiadomienia nie było. Dyrektor publicznego przedszkola nie może samowolnie odwołać zajęć, bez względu na zaistniałe okoliczności. Przedszkole jest placówką nieferyjną, w której zajęcia odbywają się przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący. W związku z tym kuratorzy oświaty w trybie pilnym wystąpili do organów prowadzących o wyjaśnienie tej sytuacji. Niedopuszczalne jest, aby rodzice byli zaskakiwani brakiem opieki nad ich dziećmi w dniu zajęć. – obwieszcza w komunikacje MEN.
zobacz także: ile kosztuje dziecko w Polsce?
Ministerstwo Edukacji Narodowej zobowiązało kuratorów do dalszego monitorowania sytuacji. Jedno jest pewne, uczniowie muszą mieć w szkole zapewnione bezpieczeństwo i opiekę
Polecamy
„Mam wspomnienie strasznego pragnienia”. Pokolenie 30- i 40-latków o tym, czego brakowało im w szkole
Dominika Clarke: „Prywatność nie daje mi szczęścia, a samotność potrafi złamać każdego”
Wojtek Sawicki o nowym filmie Disneya: „Rzeczy, których nie spodziewałem się dożyć”
„Ten pan już tak ma” – słyszały uczennice zgłaszające nauczycielom molestowanie ze strony wuefisty
się ten artykuł?