Przejdź do treści

„Na świecie nie ma już nigdzie deszczówki zdatnej do picia!” – alarmuje Paulina Górska. Powód? Groźne zanieczyszczenia

"Na świecie nie ma już nigdzie deszczówki zdatnej do picia!" - alarmuje Paulina Górska. Powód? Groźne zanieczyszczenia
"Na świecie nie ma już nigdzie deszczówki zdatnej do picia!" - alarmuje Paulina Górska. Powód? Groźne zanieczyszczenia / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Naukowcy udowodnili, że deszczówka nie jest zdatna do picia w żadnym miejscu na świecie z powodu niebezpiecznie wysokiego poziomu tzw. wiecznych chemikaliów. Występują one m.in. w ubraniach, elektronice, opakowaniach czy kosmetykach. „Najwyższy czas, żeby producenci zaczęli dbać o składy swoich produktów” – apeluje w swoim poście Paulina Górska, ekoaktywistka.

Deszczówka niezdatna do picia

„Na świecie nie ma już nigdzie deszczówki zdatnej do picia! Nawet w takich miejscach, jak Antarktyda czy Wyżyna Tybetańska” – alarmuje aktywistka Paulina Górska.

Odkrycie to przyniosły badania są na podstawie analiz zespołu naukowców z Uniwersytetu Sztokholmskiego i ETH Zurich, opublikowane w piśmie „Environmental Science & Technology”.

Jak mówi w nagranym przez siebie wideo Górska, na podstawie przeprowadzonej analizy wody naukowcy udowodnili, że deszczówka nie jest zdatna do picia z powodu niebezpiecznie wysokiego poziomu tzw. wiecznych chemikaliów. To związki per- i polifluoroalkilowe, czyli PFAS, które występują w takich produktach, jak odzież, elektronika, opakowania czy kosmetyki. Aktywistka wyjaśnia, że naturalnie nie występują one w przyrodzie i nie rozkładają się w środowisku, dlatego mówi się o nich „wieczne”.

Kobieta stoi na pustyni

Skutki? Poważne choroby

Co powinnaś wiedzieć o związkach PFAS, które znajdują się w deszczówce?

Związki te nie są bezpieczne, według Europejskiej Agencji Środowiska związków PFAS może być nawet 4700. Gromadzą się w ludzkich i zwierzęcych organizmach. Mogą wywoływać mnóstwo różnych chorób, m.in. nowotwór nerek i jąder oraz wpływać na ciążę czy nawet na płodność” – zaznacza aktywistka.

Jak dodaje, chociaż w Polsce deszczówki „raczej” nie pijemy, to robi się to w innych częściach świata. Górska podkreśla, że to najwyższy czas, żeby producenci zaczęli dbać o składy swoich produktów. Przyłączamy się do tego apelu!

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Paulina Górska

Ekoaktywistka, edukatorka, autorka bloga o ekologii. Jej profil na Instagramie obserwuje obecnie ponad 107 tys. osób. Specjalistka od lat stara się zachęcać innych do bycia less waste. Pisze o segregowaniu śmieci, oddawaniu niepotrzebnych ubrań czy o wprowadzaniu ekologicznych tricków do swojego codziennego życia.

Więcej informacji na paulinagorska.com.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?