Przejdź do treści

Na czym polega elektrostymulacja i kiedy powinno się ją stosować?

Elektrostymulacja - zabieg rehabilitacyjny, który może pozytywnie wpłynąć na naszą sylwetkę
Elektrostymulacja - zabieg rehabilitacyjny, który może pozytywnie wpłynąć na naszą sylwetkę
Podoba Ci
się ten artykuł?

Elektrostymulacja to nie tylko zabieg rehabilitacyjny, z którego pomocą można  wrócić do pełnej sprawności fizycznej, ale również sposób na odchudzanie oraz poprawę sylwetki. Zazwyczaj słyszy się o nim jedynie w ogólnym kontekście. W dalszej części dokładnie opisujemy elektrostymulację, przytaczamy jej korzyści oraz podpowiadamy, jak można wykorzystać ją w kosmetologii.

Elektrostymulacja – czym jest?

Elektrostymulacja to zabieg rehabilitacyjny polegający na stymulowaniu uszkodzonych mięśni prądem o niskiej częstotliwości. Stymulacja elektryczna powoduje skurcz mięśni — taki sam jak podczas ćwiczeń i daje taki sam efekt jak przy wykonywaniu tradycyjnego ugięcia czy podniesienia ciężaru. Zabiegi te przeprowadza się w placówce rehabilitacyjnej przez kompetentny personel. Coraz częściej elektrostymulacja wykorzystywana jest także w kosmetologii. Zabiegi tego typu wykonywane są na refundacje NFZ lub prywatnie w punktach medycznych, salonach masażu czy salonach kosmetycznych. Elektrostymulacja to bezpieczny zabieg. Jeśli rzetelnie weźmiemy pod uwagę przeciwwskazania oraz wybierzemy renomowany gabinet, sam zabieg nie powinien przynieść żadnych skutków ubocznych.

Elektrostymulacja – jak przebiega zabieg?

Zabieg przeprowadzany jest na leżance lub fotelu. Miejsce, które ma zostać poddane elektrostymulacji, jest dezynfekowane, nakłada się na nie żel i elektrody. Gdy przewody zostaną podłączone, rozpoczyna się elektrostymulacja (prąd o niskiej częstotliwości jest przepuszczany stopniowo, zwiększając swoją intensywność, następnie zmniejszając ją ku końcowi zabiegu).

Elektrostymulacja w rehabilitacji – zalecenia i korzyści

Elektrostymulacja to zabieg rehabilitacyjny stosowany w wielu przypadkach. Jest wykorzystywana przy porażeniach oraz niedowładach typu wiotkiego. Elektrostymulację zaleca się, aby nie doprowadzić do degeneracji odnerwionego mięśnia. Zabiegi wykonywane są tak długo, aż nie zregenerują uszkodzenia nerwu obwodowego. Elektrostymulacja wykorzystywana jest również do zwalczania bólu kręgosłupa oraz podnoszenia odporności. Sam zabieg poprawia napięcie tkanki łącznej, krążenia krwi oraz płynów tkankowych.

Elektrostymulacja – odchudzanie i uroda

Elektrostymulacja to także skuteczna metoda dbania o swoją sylwetkę – pomaga modelować ciało oraz zmniejsza tkankę tłuszczową. Zabieg ten stosować można na wszystkich częściach ciała. Lepsze dotlenienie krwi sprzyja spalaniu tłuszczu tkankowego. Grupy komórek tłuszczowych ulegają rozproszeniu, a to z kolei przekłada się na zmniejszenie cellulitu i zwiększenie jędrności skóry. Elektrostymulacja przyspiesza produkcję kolagenu i elastyny. Zabieg ten jest polecany przy odchudzaniu osobom mającym problemy z wykonywaniem typowych ćwiczeń (ze względu na dużą wagę czy ograniczenia zdrowotne).

Elektrostymulacja — przeciwwskazania

Elektrostymulacja jest korzystnym zabiegiem zarówno dla zdrowia, jak i urody. W niektórych sytuacjach jednak nie może być wykonywana. Zrezygnować z niej powinny osoby cierpiące na choroby serca, przy których prąd — nawet w małych dawkach – nie jest wskazany. Kolejnymi przeciwwskazaniami są epilepsja oraz spastyczne porażenia mięśni. Jeśli zabieg elektrostymulacji ma być wykonywany na nogi, nie można wykonać go w sytuacji, kiedy posiadamy na nich żylaki oraz guzki o niewiadomym pochodzeniu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?