Mycie rąk – jak robić to prawidłowo?
Mycia rąk po korzystaniu z toalety uczymy się od najmłodszych lat. Dotykamy wielu rzeczy i to jest jedyny sposób, aby pozbyć się zarazków z naszych dłoni. Jednak nieprawidłowe mycie może być równoważne z nie myciem ich wcale. Mycie rąk – jak robić to prawidło?
Mycie rąk – po co to robimy?
Ręce myje się przede wszystkim przed posiłkiem oraz po wizycie w toalecie. Zdarza się, że będąc w domu, ta czynność jest pomijana, czy to z lenistwa, czy zwykłego zapominalstwa lub wynika z twierdzenia, że zarówno własne, jak i partnera zarazki są nam znane, więc nie są groźne. Jednak gdziekolwiek byśmy nie byli, bakterie rozprzestrzeniają się tak samo i higiena jest niezwykle ważna. Dłońmi przenosimy bakterie na twarz czy do jamy ustnej.
Ty, twój partner i twoja rodzina prawdopodobnie nosicie podobne mikroorganizmy, ponieważ ciągle przekazujecie swoje bakterie tam i z powrotem - co oznacza, że prawdopodobnie również przyzwyczaicie się do ich zarazków. Ale to nie znaczy, że możesz pominąć mycie rąk w domu lub że nigdy nie zachorujesz z powodu własnych zarazków lub partnerów. Większość z tych komórek bakteryjnych żyje w jelitach, więc w przypadku zacięcia lub zadrapania nawet własne bakterie mogą zwrócić się przeciwko tobie.
Dotykając windy, klamek, pieniędzy czy poręczy, które dotykają też inni ludzie, nasze dłonie stają się środowiskiem pełnym najróżniejszych drobnoustrojów, które przynosimy ze sobą do domu. Nie myjąc rąk, przyczyniamy się do rozprzestrzeniania się tych zarazków, nie tylko tych niegroźnych, ale i tych, które mogą powodować problemy gastryczne, czy wywoływać przeziębienie lub grypę. Dlatego warto szczególnie zadbać o higienę dłoni nie tylko w przypadku wizyty w toalecie.
Mycie rąk – jak robić to prawidłowo?
Ręce powinno się myć wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund. Należy szorować obie strony dłoni, przestrzenie pomiędzy palcami oraz pod paznokciami (tam brudu potrafi się zgromadzić najwięcej). Po umyciu ręce należy całkowicie wysuszyć, bo wilgoć sprzyja rozmnażaniu bakterii. W przypadku gdy nie posiadamy mydła lub nie mamy możliwości umycia rąk w tradycyjny sposób, warto zaopatrzyć się w produkty dezynfekujące na bazie alkoholu, które wtarte w dłonie same wysychają, pozostawiając oczyszczoną skórę.
Polecamy
Odmrożenie 1., 2., 3., 4. stopnia. Pierwsza pomoc w przypadku odmrożeń
Lekarka wymienia pięć obszarów ciała, których pacjenci najczęściej nie myją. „W tym miejscu gromadzi się dużo brudu i obrzydliwości”
Skąd się bierze i co oznacza drętwienie palców u rąk? Wyjaśniamy
Syndrom zimnej ręki. Marzną ci dłonie i stopy przez cały rok? To sygnał od organizmu!
się ten artykuł?