Młody Polak jako pierwszy przekształca fusy do kawy w biodoniczki i folię skrobiową. Poznajcie 17-latka ze Szczecina!
Patrik Domenico Fassero Gamba ma 17 lat i mieszka w Szczecinie, gdzie uczęszcza do Liceum Ogólnokształcącego w Szczecińskiej Szkole Florystycznej. 17-latek jako pierwszy na świecie stworzył metodę otrzymania kompozytu biodegradowalnego w postaci folii skrobiowej z wykorzystaniem zużytych fusów kawy, które stanowią materiał odpadowy. Z otrzymanego biokompozytu tworzy następnie ekologiczne, jednorazowe doniczki.
17-latek ze Szczecina
Stworzone przez 17-latka ekologiczne doniczki po umieszczeniu w glebie ulegają degradacji, a zawarte w nich fusy od kawy stanowią naturalny nawóz dla rośliny. Jak wyjaśnia sam Patrik, wykorzystanie odpadów do otrzymania biokompozytu na bazie polimeru naturalnego, który potencjalnie można częściowo zastąpić tworzywa niebiodegradowalne, stanowi rozwiązanie ekonomiczne i przyjazne dla środowiska naturalnego.
Patrik jako jedyny na świecie tworzy z fusów doniczki, które włożone do ziemi w 100 proc. degradują po 60 dniach. Warto tutaj dodać, że konkurencyjne produkty degradują po 11 miesiącach. Dzięki 17-latkowi możemy do ziemi wsadzić kwiat z doniczką, która… zniknie. W ten sposób ziemia otrzymuje nawóz, a my jednocześnie redukujemy odpad.
Maciej Kawecki o Patriku
Na innowacje Patrika zwrócił uwagę dziennikarz Maciej Kawecki, który przedstawił 17-latka na swoim profilu na Facebooku.
„Każdego dnia w UE produkujemy 4 tys. ton fusów do kawy, a wartość dóbr, które można z nich stworzyć, przekracza 45 milionów euro! 1 kg kawy to 17 kg CO2 do atmosfery. Po wołowinie, wieprzowinie i serze, kawa to czwarte najbardziej energochłonne dobro, które pochłaniamy jako ludzkość. Projekt jest piękny, ekologiczny i stawia na człowieka i planetę. Dlatego wam go tu opisuję, pokazując pasję tego chłopaka” – napisał Kawecki.
Rozwiń
Kilka dni temu Patrik za swój projekt otrzymał nagrodę Zakładów Farmaceutycznych Polpharma podczas Gdynia Explory Week 2022.
Zobacz także
„Bez plastiku można żyć”. Paulina Górska mówi o tym, jak praktykuje ekologiczny styl życia we własnej rodzinie
„Czerwony alarm dla ludzkości”. Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) to „akt oskarżenia przeciwko człowiekowi”
„Jedna planeta, jedno dziecko”, czyli kanadyjska akcja społeczna, która budzi spore emocje
Polecamy
„Aby mieć komfort kontemplacji, nie wrzucaj śmieci do ubikacji”. Na zabawnych plakatach tłumaczą, czego nie wolno wrzucać do toalety
Spada zużycie plastikowych torebek. Jak na tle Europy wypada Polska? Możesz się zdziwić
„Zjawiska klimatyczne coraz częściej odbierają życie i środki do życia”. Naukowcy wyliczają, na ile sposobów może nas zabić globalne ocieplenie
Paulina Hojka o noszeniu ubrań po zmarłych: “Myślę, że żaden nieboszczyk się nie obrazi”
się ten artykuł?