Przejdź do treści

Mistrzyni paraolimpijska rezygnuje z igrzysk. „Dlaczego w 2021 r., jako niepełnosprawna osoba, muszę walczyć o swoje prawa?”

Rebecca Meyers rezygnuje z igrzysk w Tokio. "Tego już wystarczy"
Rebecca Meyers rezygnuje z igrzysk w Tokio. "Tego już wystarczy" / Zdjęcie: Adam Davy/PA Images via Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rebecca Meyers ogłosiła rezygnację z wyjazdu na igrzyska paraolimpijskie w Tokio. Niewidoma i niesłysząca pływaczka ze Stanów Zjednoczonych nie otrzymała pozwolenia na wyjazd wraz z opiekunem i to był powód, dla którego postanowiła wycofać się z paraolimpiady. Atletka zapowiedziała walkę o prawa dla niepełnosprawnych sportowców.

Amerykańska pływaczka rezygnuje z igrzysk w Tokio

Rebecca Meyers była jedną z faworytek do zdobycia złota na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Była, bo pływaczka nie weźmie w nich udziału. Meyers złożyła rezygnację ze startu w paraolimpiadzie. W ten sposób zamanifestowała swój sprzeciw wobec decyzji Amerykańskiego Komitetu Olimpijskiego (USOPC). Komisja nie zezwoliła atletce na zabranie ze sobą opiekuna, który pomógłby jej w przygotowaniach do zawodów i przy podstawowych codziennych czynnościach.

Pływaczka urodziła się z zespołem Ushera, rzadką chorobą genetyczną, która doprowadza do stopniowej utraty słuchu i wzroku. 26-latka z uwagi na problemy ze słuchem stara się czytać z ruchu warg, co – jak wiadomo – w czasie pandemii z uwagi na obowiązek noszenia maseczek jest utrudnione. Meyers traci również wzrok z powodu choroby zwanej barwnikowym zwyrodnieniem siatkówki. Do tej pory podczas zawodów towarzyszyła jej mama, Maria Meyers, która pomagała jej w przygotowaniach i codziennych czynnościach. Na igrzyska do Tokio niestety nie mogła z nią pojechać, bo nie zgodzili się na to członkowie USOPC, twierdząc, że wystarczy jeden asystent na 34 niepełnosprawnych pływaków.

„Jestem wściekła, zawiedziona, ale przede wszystkim smutna”

Rebecca Meyers na swoim profilu na Facebooku opublikowała oficjalne oświadczenie, w którym poinformowała o rezygnacji z udziału w paraolimpiadzie w Tokio.

„Podjęłam niezwykle trudną decyzję o wycofaniu się z igrzysk paraolimpijskich w Tokio. Nie przychodzi mi to łatwo, ale decyzja USOPC o niepozwoleniu mi na zabranie ze sobą zaufanego asystenta, który pomógłby mi w przygotowaniu do zawodów, nie daje mi wyboru” – napisała.

Dla Meyers to byłby trzeci występ w paraolimpiadzie. Zadebiutowała jako 17-latka podczas igrzysk w Londynie w 2012 r., zdobywając srebrny i brązowy medal. Cztery lata później w Rio zdobyła trzy złote i jeden srebrny medal.

„Jestem wściekła, zawiedziona, ale przede wszystkim smutna, bo nie będę mogła reprezentować swojego kraju” –  przyznała Meyers w oświadczeniu.

Amerykańska pływaczka w swoim felietonie opublikowanym na łamach „USA Today” podkreśliła, że organizatorzy igrzysk nie biorą pod uwagę potrzeb zawodników. Przekonała się o tym chociażby podczas igrzysk w Rio w 2016 r., na które również pojechała bez osobistego asystenta. Przyznała, że jeszcze zanim na dobre rozpoczęła się rywalizacja, była przerażona koniecznością samodzielnego poruszania się po wiosce olimpijskiej, szukania dworca autobusowego, odnajdywania miejsc, w których odbywały się zawody. Wtedy obiecała sobie, że już nigdy nie pozwoli na podobną sytuację. Bo nie może być tak, że osoba niesłysząca i niewidoma musi stresować się codziennymi czynnościami, zamiast skupić się na jak najlepszym przygotowaniu do olimpiady.

Jak zaznaczyła zawodniczka, swoją decyzję o rezygnacji z igrzysk w Tokio podyktowała również troską o przyszłość kolejnych pokoleń paraolimpijczyków.

Mamy 2021 r., dlaczego jako niepełnosprawna osoba, muszę walczyć o swoje prawa? Mówię w imieniu przyszłych generacji paraolimpijczyków, wierząc, że nie będą musieli przechodzić tego, co ja. Tego już wystarczy. Bardzo chciałam wybrać się do Tokio, bo pływanie nadało mi tożsamość. To dla mnie trudna decyzja, ale muszę coś zrobić, aby nastąpiły zmiany. Nie możemy tak dalej postępować” — napisała w swoim oświadczeniu.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Rebecca Meyers – kim jest?

Rebecca Meyers – to amerykańska pływaczka, trzykrotna złota medalistka igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. w kategoriach 400 m stylem dowolnym, 100 m motylkiem oraz 200 m stylem zmiennym. Podczas tych igrzysk zdobyła również srebro w pływaniu na 100 m stylem dowolnym. Pływaczka ma na swoim koncie także srebrny i brązowy medal z igrzysk w Londynie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: