Przejdź do treści

Mistrzyni paraolimpijska rezygnuje z igrzysk. „Dlaczego w 2021 r., jako niepełnosprawna osoba, muszę walczyć o swoje prawa?”

Rebecca Meyers rezygnuje z igrzysk w Tokio. "Tego już wystarczy"
Rebecca Meyers rezygnuje z igrzysk w Tokio. "Tego już wystarczy" / Zdjęcie: Adam Davy/PA Images via Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Siostra Bożenna o mobbingu w pielęgniarstwie: „Pielęgniarki pielęgniarkom urządziły piekło w miejscach pracy”
„Nie mogę uwierzyć, że przegapiłabym wszystkie te doświadczenia życiowe, gdybym nadal ukrywała swoje ciało” – pisze kanadyjska modelka po amputacji nogi
12 proc. z nas używa smartfona pod prysznicem, 9 proc. w czasie seksu. Lek. Michał Domaszewski ostrzega przed uzależnieniem od telefonu
Gorączka Denga czy Gorączka Zachodniego Nilu pojawi się w Polsce? Eksperci alarmują: już niedługo
Ane Piżl z cudowną (i potrzebną!) akcją topfreedom. „Nie zgadzam się na podział klatek piersiowych na legalne i nielegalne”

Rebecca Meyers ogłosiła rezygnację z wyjazdu na igrzyska paraolimpijskie w Tokio. Niewidoma i niesłysząca pływaczka ze Stanów Zjednoczonych nie otrzymała pozwolenia na wyjazd wraz z opiekunem i to był powód, dla którego postanowiła wycofać się z paraolimpiady. Atletka zapowiedziała walkę o prawa dla niepełnosprawnych sportowców.

Amerykańska pływaczka rezygnuje z igrzysk w Tokio

Rebecca Meyers była jedną z faworytek do zdobycia złota na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Była, bo pływaczka nie weźmie w nich udziału. Meyers złożyła rezygnację ze startu w paraolimpiadzie. W ten sposób zamanifestowała swój sprzeciw wobec decyzji Amerykańskiego Komitetu Olimpijskiego (USOPC). Komisja nie zezwoliła atletce na zabranie ze sobą opiekuna, który pomógłby jej w przygotowaniach do zawodów i przy podstawowych codziennych czynnościach.

Pływaczka urodziła się z zespołem Ushera, rzadką chorobą genetyczną, która doprowadza do stopniowej utraty słuchu i wzroku. 26-latka z uwagi na problemy ze słuchem stara się czytać z ruchu warg, co – jak wiadomo – w czasie pandemii z uwagi na obowiązek noszenia maseczek jest utrudnione. Meyers traci również wzrok z powodu choroby zwanej barwnikowym zwyrodnieniem siatkówki. Do tej pory podczas zawodów towarzyszyła jej mama, Maria Meyers, która pomagała jej w przygotowaniach i codziennych czynnościach. Na igrzyska do Tokio niestety nie mogła z nią pojechać, bo nie zgodzili się na to członkowie USOPC, twierdząc, że wystarczy jeden asystent na 34 niepełnosprawnych pływaków.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
"Bańka izolacji" mająca zapobiegać zakażeniom koronawirusem w wiosce olimpijskiej została przerwana - podkreśla ekspert ds. ochrony zdrowia

„Jestem wściekła, zawiedziona, ale przede wszystkim smutna”

Rebecca Meyers na swoim profilu na Facebooku opublikowała oficjalne oświadczenie, w którym poinformowała o rezygnacji z udziału w paraolimpiadzie w Tokio.

„Podjęłam niezwykle trudną decyzję o wycofaniu się z igrzysk paraolimpijskich w Tokio. Nie przychodzi mi to łatwo, ale decyzja USOPC o niepozwoleniu mi na zabranie ze sobą zaufanego asystenta, który pomógłby mi w przygotowaniu do zawodów, nie daje mi wyboru” – napisała.

Dla Meyers to byłby trzeci występ w paraolimpiadzie. Zadebiutowała jako 17-latka podczas igrzysk w Londynie w 2012 r., zdobywając srebrny i brązowy medal. Cztery lata później w Rio zdobyła trzy złote i jeden srebrny medal.

„Jestem wściekła, zawiedziona, ale przede wszystkim smutna, bo nie będę mogła reprezentować swojego kraju” –  przyznała Meyers w oświadczeniu.

Amerykańska pływaczka w swoim felietonie opublikowanym na łamach „USA Today” podkreśliła, że organizatorzy igrzysk nie biorą pod uwagę potrzeb zawodników. Przekonała się o tym chociażby podczas igrzysk w Rio w 2016 r., na które również pojechała bez osobistego asystenta. Przyznała, że jeszcze zanim na dobre rozpoczęła się rywalizacja, była przerażona koniecznością samodzielnego poruszania się po wiosce olimpijskiej, szukania dworca autobusowego, odnajdywania miejsc, w których odbywały się zawody. Wtedy obiecała sobie, że już nigdy nie pozwoli na podobną sytuację. Bo nie może być tak, że osoba niesłysząca i niewidoma musi stresować się codziennymi czynnościami, zamiast skupić się na jak najlepszym przygotowaniu do olimpiady.

Jak zaznaczyła zawodniczka, swoją decyzję o rezygnacji z igrzysk w Tokio podyktowała również troską o przyszłość kolejnych pokoleń paraolimpijczyków.

Mamy 2021 r., dlaczego jako niepełnosprawna osoba, muszę walczyć o swoje prawa? Mówię w imieniu przyszłych generacji paraolimpijczyków, wierząc, że nie będą musieli przechodzić tego, co ja. Tego już wystarczy. Bardzo chciałam wybrać się do Tokio, bo pływanie nadało mi tożsamość. To dla mnie trudna decyzja, ale muszę coś zrobić, aby nastąpiły zmiany. Nie możemy tak dalej postępować” — napisała w swoim oświadczeniu.

Rebecca Meyers – kim jest?

Rebecca Meyers – to amerykańska pływaczka, trzykrotna złota medalistka igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. w kategoriach 400 m stylem dowolnym, 100 m motylkiem oraz 200 m stylem zmiennym. Podczas tych igrzysk zdobyła również srebro w pływaniu na 100 m stylem dowolnym. Pływaczka ma na swoim koncie także srebrny i brązowy medal z igrzysk w Londynie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Utonięcie - jedna z najczęstszych przyczyn zgonów / istock

WOPR ma plan, by dziś nikt nie utonął. 25 lipca obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom

Awaria wózka dla osób z niepełnosprawnościami w galerii handlowej / istock

Wózek osoby z niepełnosprawnością utknął w windzie jednej z galerii handlowych. „My nie mamy doświadczenia w kontakcie z TAKIMI ludźmi”

Kobieta na plaży

Kurort wprowadza kary za sikanie do morza. Mandaty wyższe niż koszt wakacji!

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

„Życie z protezą to supermoc!” – mówi Anna Klecha, Dziewczyna z Fioletową Nogą

Zastanawiasz się, czy warto chodzić na basen? Zobacz, co zyskasz, decydując się na pływanie

Zbiera hajs dla matek do przehulania na SPA, paznokcie i koncert. Ludzie wpłacili jej już ponad 80 tysięcy złotych

Barbie

Pierwsza w historii Barbie z aparatem słuchowym. „Jesteśmy zobowiązani odzwierciedlić różnorodność, jaką dzieci widzą w świecie”

Wojna zmieniła ich życie na zawsze. Ołena Zełenska publikuje wstrząsające zdjęcia rannych

„Stawianie mnie w takiej sytuacji jest nieludzkie. Czuję się upokorzony” – Wojtek Sawicki z „Life On Wheelz” gorzko o przeszkodach w znalezieniu asystenta

Agata Tomaszewska i Wojciech Sawicki obalają mity związane z niepełnosprawnością

„W postach o akceptacji ciała nie chodzi o to, aby chwalić czyjeś wnętrze” – stanowczo podkreśla Agata z Life On Wheelz

„Musimy być delikatni, bo dla nich dotyk drugiego człowieka jest często czymś nowym”. Asystentka seksualna osób z niepełnosprawnością mówi o swojej pracy

Instruktor pływania podpowiada, jakie błędy najczęściej popełniamy na basenie /fot. shutterstock

Pływasz i pływasz, ale nie widzisz postępów? Instruktor pływania podpowiada, jakie błędy najczęściej popełniamy na basenie

Sylwia Gajewska-Stankiewicz, chora na artrogrypozę /fot. archwium prywatne

„Wielu nie mieści się w głowie, że osoba na wózku może uprawiać miłość. A ja nie jestem niepełnosprawnością, jestem kobietą” – mówi Sylwia Gajewska-Stankiewicz, chora na artrogrypozę

Hello My Hero. Dorota Kaczmarek: „Depresja to nie jest przeziębienie, które możemy zbagatelizować i napić się soku z cebuli. To choroba, która odbiera ludziom życie”

Wojciech Sawicki, "Life On Wheelz"

„Roztaczanie nierzeczywistej, utopijnej wizji niczego nie zmieni ani nikomu nie pomoże” – odpowiada prezydentowi Wojtek Sawicki z „Life On Wheelz”

Kobieta

Prawy czy lewy? Pudełko z jednym butem – świetna kampania dla osób z niepełnosprawnością!

Poruszająca się na wózku Karine Elharrar nie mogła wziąć udziału w COP26 w Glasgow

Ministra nie mogła wziąć udziału w szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow, bo… porusza się na wózku

Kolorowe nakładki na koła wózków dla osób z niepełnosprawnością

„Jeśli nie możesz wstać, wyróżnij się!”. Kolorowe nakładki na wózki dla osób z niepełnosprawnością to dzieło dwóch sióstr

Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością / Getty

„Dla nich jestem tylko tłem”. Łukasz od 25 lat jeździ na wózku i uczy savoir-vivre’u wobec osób z niepełnosprawnością

Lusine Duryan

Lusine Duryan: Osoby z niepełnosprawnością nagminnie spotykają się z opiniami, że nie powinny posiadać dzieci i partnerów

Jakub Małecki

„Moi bohaterowie są szczególni, bo jest im trudniej” – mówi pisarz Jakub Małecki

Modelka poruszająca się o kulach na czerwonym dywanie w Wenecji

Modelka poruszająca się o kulach na czerwonym dywanie w Wenecji. „Myślałam, że nie mogę być częścią tego świata”

Hello my Hero. Sylwia Błach: Czekam na różnorodny świat. Chcę widzieć chłopaka na wózku w reklamie prezerwatyw

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

5 rozmów, które warto abyś przeprowadziła ze swoim partnerem lub partnerką

Twój kręgosłup potrzebuje rozluźnienia? Oto kilka pomocnych ćwiczeń, skorzystaj

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Jak dbać o nogi w podróży?

Kobieta ćwiczy

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

×