Przejdź do treści

Miss Universe 2023 wygnana ze swojego kraju. „Dała się wybrać najpiękniejszą kobietą świata bez autoryzacji władz”

Sheynnis Palacios wzruszona po otrzymaniu tytułu i korony Miss Universe 2023
Miss Universe skazana na wygnanie, bo wzięła udział w konkursie piękności "bez autoryzacji władz" / Zdjęcie: Hector Vivas/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Sheynnis Palacios sześć miesięcy temu zdobyła tytuł Miss Universe 2023. Jej wygrana wywołała entuzjazm w całym kraju, ale nie spodobała się dyktatorowi Danielowi Ortedze. Prezydent skazał 23-letnią Nikaraguankę oraz jej rodzinę na wygnanie za to, że wzięła udział w międzynarodowym konkursie piękności bez uzgodnienia tego z władzami kraju. Ani ona, ani jej bliscy nie mają możliwości powrotu do kraju.

Wyrzucona z kraju po wygranej w konkursie piękności

Konkurs Miss Universe, drugi po Miss World najpopularniejszy konkurs piękności na świecie, odbył się w listopadzie 2023 r. w Salwadorze. Tytuł najpiękniejszej otrzymała Sheynnis Palacios. Odbierając koronę, 23-letnia Nikaraguanka zadedykowała ją sześciu milionom mieszkańców swojego kraju. Jednak radość z wygranej nie trwała długo. Światowy triumf oraz entuzjastyczna reakcja mieszkańców Nikaragui na jej wygraną rozzłościły tamtejsze władze.

Gdy mieszkańcy Nikaragui wyszli na ulice, by świętować sukces swojej rodaczki, władze kraju zaczęły usuwać z mediów społecznościowych zdjęcia z tych wydarzeń, a policja aresztowała osoby wspierające młodą miss. Artyści, którzy w mieście Esteli na północy Nikaragui namalowali mural Sheynnis Palacios na jednej z kamienic, trafili do więzienia na pięć lat. Reakcja reżimu objęła także wygnanie młodej kobiety oraz jej bliskich z kraju.

Jak informuje jeden z opozycyjnych portali nikaraguańskich, rodzina miss została skazana na wygnanie, ponieważ 23-latka „dała się wybrać na najpiękniejsza kobietę świata bez autoryzacji ze strony władz Nikaragui”.

Na zdjęciu Eve Gille, Miss Francji 2024

Najpiękniejsza kobieta świata musiała uciekać z kraju

Zgodnie z ustaleniami „Washington Post” Sheynnis Palacios zamieszkała w Nowym Jorku. Młoda miss pozostaje poza granicami kraju, ponieważ została uprzedzona przez nikaraguańskie władze, że w razie powrotu do Nikaragui może zostać aresztowana i postawiona przed sądem. Do USA uciekli także – przerażeni represjami – brat i babcia Sheynnis. Tam też rzekomo mieszka matka miss. Władze poinformowały, że Sheynnis Palacios znajduje się na „bezterminowym wygnaniu” i ani ona, ani jej rodzina nie mają powrotu do kraju.

„W taki oto sposób władze Nikaragui doprowadziły do definitywnej ucieczki z kraju wszystkich członków rodziny (Palacios) łącznie z samą królową piękności” – skomentowała agencja Associated Press.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Informację o tym, że rodzina Sheynnis Palacios wyemigrowała z kraju, potwierdziła na Instagramie dyrektorka organizacji Miss Universe Anne Jakrajutatip, a także zagraniczne media.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
Zdaniem rządu 23-latka powinna skonsultować udział w konkursie piękności z władzami Nikaragui. Jednak zdaniem nikaraguańskiej opozycji, nawet gdyby Palacios to zrobiła, rządzący państwem dyktator Daniel Ortega nie zgodziłby się na poparcie jej startu w wyborach Miss Universe. Młoda Nikaraguanka przed kilkoma laty trafiła bowiem na czarną listę opozycjonistów „winnych przestępstwa konspiracji przeciwko ustrojowi kraju”. Powodem miał być jej udział w demonstracji przeciwko dyktaturze Daniela Ortegi, która odbyła się w 2018 r.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: