Przejdź do treści

Michał Szpak wyznał, że jest panseksualny. „Miłość nie ma płci” – skomentował

Michał Szpak
Michał Szpak wyznał, że jest panseksualny. "Miłość nie ma płci" - skomentował/ PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Miłość to opieka, troska, zachwyt, relacja z osobą, z którą jest mi dobrze. Nie mogę powiedzieć, że zakocham się tylko w kobiecie lub tylko w mężczyźnie” – powiedział Michał Szpak w rozmowie z „Twoim Stylem”. Piosenkarz wyznał, że jest osobą panseksualną.

„Miłość nie ma płci”

Michał Szpak w najnowszym wywiadzie dla „Twojego Stylu” zdobył się na szczere wyznanie. Piosenkarz, który od początku swojej kariery jest jedną z najbardziej barwnych postaci polskiej sceny muzycznej, już wcześniej poruszył temat swojej orientacji seksualnej. W czerwcu na swoim profilu na Instagramie ujawnił, że jest queerowy.

„Queerarchia to świat, w którym jesteś tym, kim pragniesz być. (…) Świat, w którym możesz być tak męska, tak kobiecy, tak niebinarne, jak tylko jesteś w stanie to sobie wyobrazić. (…) Queerarchia jest we mnie i w każdym, kto chce żyć jej prawem. (…) Bądź z nami, queerami” – napisał.

Fani artysty podejrzewali, że wpis może być zapowiedzią coming outu piosenkarza. Od tego czasu muzyk konsekwentnie jednak unikał rozwinięcia tematu. Postanowił otworzyć się dopiero teraz w rozmowie z miesięcznikiem, podczas której poruszył kwestię swojej tożsamości seksualnej.

„Miłość nie ma płci. Miłość to opieka, troska, zachwyt, relacja z osobą, z którą jest mi dobrze. Nie mogę powiedzieć, że zakocham się tylko w kobiecie lub tylko w mężczyźnie, bo ja zakochuję się w człowieku. Seksualność to sfera, którą odkrywa się całe życie” – powiedział.

Joanna Dukiewicz, współtwórczyni inicjatywy Terapeuci dla LGBT+

Michał Szpak jest osobą panseksualną

W dalszej części rozmowy Szpak przyznał, że nie identyfikuje się z żadną płcią. Wyjaśnił również, że jest panseksualny.

„Gdybym miał jednoznacznie siebie określić, jestem panseksualny. Uważam, że każdy, niezależnie od płci kulturowej, tożsamości płciowej i orientacji seksualnej, zasługuje na miłość. Jestem queerowy, nie identyfikuję się z żadną płcią. Tak naprawdę żyję tu i teraz. Żyję chwilą” – dodał.

Piosenkarz nie jest pierwszą osobą, która identyfikuje się jako osoba panseksualna. O swojej orientacji głośno mówi m.in. Miley Cyrus, Kristen Stewart, Cara Delevigne, Brendon Urie, Tess Holliday, Kesha, Sia czy Bella Thorne.

Czym jest panseksualność?

W ostatnich latach popularność zdobywają nowe terminy pozwalające na szczegółowe określenie orientacji seksualnej. Jednym z nich jest panseksualizm (inaczej nazywana także omniseksualnością). Słowo to pochodzi od greckiego wyrazu pan, oznaczającego wszystko. Na czym więc polega panseksualność? Osoba, która utożsamia się z tym terminem, czuje się zdolna do tworzeniu fizycznych, romantycznych i/lub emocjonalnych relacji z osobami każdej płci, niezależnie od ich orientacji seksualnej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: