Przejdź do treści

Mary Komasa o endometriozie: przez bardzo długi czas mówiono mi „To tylko ból związany z okresem”

Mary Komasa
Instagram.com / @marykomasa
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Lekarz miał 6,5 minuty na przyjęcie jednego pacjenta. „Doniosłem sam na siebie”
Ciężko ustać ci w tej pozycji? Naukowcy mówią, o czym może to świadczyć
Pijesz kawę przed pójściem na zakupy? Wydasz i kupisz więcej
Siostra Bożenna dotkliwie o diecie szpitalnej: „Stan odżywienia 70 proc. pacjentów ulega pogorszeniu podczas hospitalizacji”
„Potrzebujemy więcej zieleni. To nie jest już kwestia estetyki, a najlepszy sposób na ochronę przed katastrofalnymi skutkami upałów” – apeluje ekoaktywistka Paulina Górska

– Na silne bóle cierpiałam już od dawna, ale przez to, że się nie badałam, nie można było stwierdzić tej choroby – przyznała Mary Komasa w rozmowie zrealizowanej w ramach projektu #SexedPL. Piosenkarka o swoich zmaganiach z endometriozą opowiedziała również na Instastory, apelując do wszystkich kobiet, by nie lekceważyły niepokojących objawów, tylko regularnie chodziły do ginekologa.

Marzec jest miesiącem świadomości endometriozy. Kobiety w mediach społecznościowych publikują zdjęcia i opisują swoją walkę z chorobą, która nigdy się nie kończy. Nawet pomimo operacji i usunięciu ognisk endometrialnych. Historią swojej choroby podzieliła się również Mary Komasa. Polska artystka podobnie jak inne chore na endometriozę przez lata była nieodpowiednio diagnozowana, a jej objawy często bagatelizowane.

– Przez bardzo długi czas mówiono mi: „To tylko ból związany z okresem” lub „Dlaczego jesteś tak leniwa?” lub „Nie dbasz o siebie!”. Cóż, nie byłam leniwa i nie był to tylko okresowy ból i dbałam o siebie – napisała.

Endometrioza jest chorobą nie tylko trudną do diagnozowania, ale również wyjątkowo bolesną. – To są lata strasznych cierpień, bo choroba wiąże się z takim bólem, który trudno nawet opisać. Endo naprawdę rujnuje życie. Budzisz się i zastanawiasz jak wstać, żeby nie wyć. Idziesz spać i nie możesz przewrócić się z boku na bok, ból nie pozwala ci zasnąć, a jak zasypiasz, to wybudza cię ze snu. Ból jest przeszywający, kłujący, piekący, który de facto uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Często nawet środki przeciwbólowe nie uśmierzają go – mówiła w rozmowie z nami Hanna Lis.

Hanna Lis na prezentacji marki Tonny

Mary Komasa o zmaganiach z endometriozą

Podobne doświadczenia z tą chorobą miała Mary Komasa. Najbardziej nieznośny ból towarzyszył jej przed operacją. – Moje ciało leczyło się z bólu i przygotowywało się do kolejnej dawki. W ostatnim etapie przed operacją w zeszłym roku odczuwałam ból codziennie, co drugi dzień – powiedziała.

– Pamiętam, że nagrałam swój album, wiedząc, że stać mnie tylko na 5 dni pracy w studiu. Pracowałam 3 lata nad tym materiałem. Wiedziałem, że jeśli ból będzie nie do zniesienia, nie zakończę nagrania. Ja to zrobiłam! Nagrałam to. Wróciłam do Berlina i moje ciało się poddało. Odliczałam dni do następnej operacji. Płacząc w nocy z bólu. Mam szczęście, że mój mąż był zawsze ze mną. Nie zostałam sama – dodała.

W walce z przeszywającym bólem pomagały piosenkarce opioidy. – Musiałam występować na ogromnych festiwalach z towarzyszącym bólem, który sprawiał wrażenie, jakby ktoś podrzynał mi brzuch. Nie mogłam złapać tchu, ale musiałam śpiewać. Od ostatniej operacji minął rok. Jestem na bardzo silnym leku hormonalnym. Nadal mam złe dni. Mój układ odpornościowy to katastrofa. Łapię każde małe przeziębienie lub ból gardła – powiedziała Komasa.

Mary Komasa o wizycie u ginekologa

W rozmowie dla #SexedPL artystka przyznała się do tego, że nie badała się regularnie, bo bała się pójść do ginekologa. – Na pierwszą wizytę u ginekologa wybrałam się z przyjaciółką. Absolutnie nie wiedziałam, czego się spodziewać. To, co pamiętam, to poczucie strachu. Nie mam starszej siostry a z mamą krępowałam się rozmawiać na te tematy. Długo ją przekładałam, bo po prostu miałam mylne przeświadczenie, że do ginekologa powinno się zacząć chodzić dopiero po pierwszym razie – wyznała.

Teraz artystka wie, że odwlekanie wizyty było błędem, który sporo ją kosztował. Endometriozę wykryto u niej dopiero w wieku 20 lat, ale uciążliwe dolegliwości towarzyszyły jej znacznie wcześniej.

– Na silne bóle cierpiałam już od dawna, ale przez to, że się nie badałam, nie można było stwierdzić tej choroby. Gdybym chodziła do ginekologa regularnie, to z pewnością dużo wcześniej zaczęłabym leczenie, a przede wszystkim nie cierpiała tak bardzo – przyznała Mary Komasa.

Piosenkarka podzieliła się swoją historią po to, by przestrzec inne dziewczyny przed bezrefleksyjnym bagatelizowaniem objawów tej choroby. Zaapelowała do nich, by regularnie badały się i wszelkie niepokojące sygnały, które wysyła im organizm, konsultowały pod okiem specjalisty.

– Robię to, żeby zwrócić uwagę. Być może inaczej spojrzysz na ból związany z okresem twojej przyjaciółki, matki, córki, dziewczyny. 1 na 10 kobiet w wieku rozrodczym cierpi na endometriozę! – podkreśliła artystka.

Chore na endometriozę są skazane na leczenie prywatne

Marzec jest miesiącem, w którym kobiety szczególnie starają się mówić jak najwięcej i jak najgłośniej o endometriozie. O swoich zmaganiach z tą chorobą opowiedziała również Małgorzata Tinc, znana w mediach społecznościowych jako Lady Margot.

„Mam pozrastane ze sobą narządy, w moim wnętrzu jest kokon. Ogniska endometriozy mam ulokowane w pęcherzu, jelitach, macicy i na jajnikach. Zmagam się z problemami hormonalnymi, trawiennymi, brakiem płodności, permanentnym bólem, licznymi stanami zapalnymi, alergiami. To wszystko dar od mojej „przyjaciółki”, z którą żyję na co dzień od 19 lat. To ENDOMETRIOZA” – napisała na swoim instagramowym profilu.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł

Kobiety łączą się razem w przedsięwzięciach społecznościowych. Jedną z takich akcji jest #muszęprywatnie, która ma na celu zwrócić uwagę na znikome dofinansowanie leczenia endometriozy przez państwo. Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył w okresie od stycznia do września 2018 roku na jedną pacjentkę chorą na endometriozę średnio 2 100 zł na leczenie szpitalne oraz 103 zł na leczenie ambulatoryjne. Z leczenia szpitalnego skorzystało tylko 3 560 kobiet, z ambulatoryjnej opieki specjalistycznej – 10 461. Niestety te liczby nie pokazują, z jak dużym problemem mamy do czynienia, bowiem nawet co 10 Polka może cierpieć na endometriozę, a środki na leczenie są zbyt małe, aby można było mówić o realnej pomocy.

Marzec Miesiącem Świadomości Endometriozy

Dla ok. 10 proc. populacji kobiet w Polsce endometrioza brzmi często jak wyrok. Wyrok, który słyszą po średnio 10 latach „odsiadki”, czyli oczekiwania na diagnozę. Rekordzistki dowiadują się o niej nawet po dwóch dekadach cierpienia! Dzieje się tak z uwagi na niską świadomość choroby w społeczeństwie, dlatego trzeba o endometriozie mówić coraz więcej i coraz głośniej.

Organizacja Endomarch US, zajmująca się zmianą sposobów diagnozowania i leczenia tej choroby na całym świecie, opisuje endometriozę jako „jeden z najpilniejszych, ale ignorowanych kryzysów zdrowia publicznego w naszych czasach”. W sobotę, 30 marca odbędzie się światowy marsz świadomości endometriozy – Endo March 2019. Dzięki staraniom Anny Janochy, spotkania w ramach tej akcji społecznej ruszą także w Polsce! Jedno z nich odbędzie się w Warszawie na Placu Zamkowym.

Gepostet von Endometrioza am Donnerstag, 28. Februar 2019

Więcej na temat Endo Marszu przeczytacie tutaj.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Sejm odrzucił projekt liberalizujący przepisy aborcyjne. "Politycy prawicy znów pokazali jaki mają stosunek do praw kobiet"

Sejm odrzucił projekt liberalizujący przepisy aborcyjne. Niektórzy politycy „znów pokazali, jaki mają stosunek do praw kobiet”

Lubisz kawę na wynos z kawiarni? Chemiczka wyjaśnia, dlaczego lepiej pić ja we własnym kubku

Lubisz kawę na wynos z kawiarni? Chemiczka wyjaśnia, dlaczego lepiej pić ją we własnym kubku

Henryka Krzywonos-Strycharska

Henryka Krzywonos-Strycharska odpowiada kolegom z Sejmu: „To nie moda tylko rak”

Kobieta na plaży

Kurort wprowadza kary za sikanie do morza. Mandaty wyższe niż koszt wakacji!

Jak wyczyścić pralkę? / istock

Jak wyczyścić pralkę? Mama Chemik ma kilka cennych rad

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

Julia Pankiewicz /fot. OZZL Mazowsze

Julia Pankiewicz została Koordynatorką ds. Praw Kobiet i Walki z Dyskryminacją z ramienia mazowieckiego OZZL. Zamiast gratulacji usłyszała krytykę

Katastrofalna sytuacja w Mariupolu / gettyimages

W Mariupolu chirurdzy codziennie wykonują kilka amputacji nóg chorym na cukrzycę

Polki i Polacy chcą liberalizacji prawa aborcyjnego. Tak wynika z najnowszego sondażu

Polki i Polacy chcą liberalizacji prawa aborcyjnego. Tak wynika z najnowszego sondażu

Krawcowa nie jest już 'żoną krawca’, a szefowa 'żoną szefa’”. Martyna F. Zachorska broni sędziny i innych feminatywów

Zbadali, dlaczego młodzi nie chcą żyć. Na pierwszym miejscu brak wsparcia rodziców

Jennifer Lopez zaśpiewała wspólnie ze swoim dzieckiem. Przedstawiła je zaimkami neutralnymi płciowo

Atak paniki, bezsenność, płacz? Sprawdź, czy nie masz zaburzeń adaptacyjnych

Rzeczy, których lepiej nie komentować podczas wakacji /fot. Pexels

Rzeczy, których lepiej nie komentować podczas wakacji. Przeczytaj, zapamiętaj i uszanuj

„Czasem tęsknię za moim życiem 'sprzed dzieci'”- Marta Żmuda-Trzebiatowska szczerze o macierzyństwie

„Nikt nie zdradzał mi tajemnic wojskowych. Nawet nie miałam przygotowanego paszportu”- Ołena Zełenska w emocjonalnym wywiadzie o początkach wojny

Chwila relaksu dla szyi. Wystarczy 10 minut, by poczuć się lepiej

Zastanawiasz się, czy warto chodzić na basen? Zobacz, co zyskasz, decydując się na pływanie

chłopak i dziewczyna w lesie

„Nie zmieniajmy na siłę partnera, tak samo jak nie chcemy, aby to on zmieniał nas”. Jak poradzić sobie z kryzysem w związku podczas wakacji?

kobieta ćwiczy pompki

Jak robić pompki? Jak na pewno ich nie robić? No i co dają pompki?

Hello Pionierka: Jak Halina Jędrzejewska-Dudzik wróciła po wojnie z Londynu, by zostać lekarką i pomagać kolegom z AK

Ćwiczenia McKenziego – przykłady rehabilitacji, wskazania i przeciwwskazania

„Moja definicja la dolce vita? Aby osiągnąć swój cel, warto się napracować”. O życiu i pracy w Toskanii mówi Danusia Indyk

trzy dziewczyny na plaży

3 razy NIE dla leżenia na plaży. To się po prostu nie opłaca!

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta ćwiczy

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

Kobieta ćwiczy

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

para na kanapie

Czy można być niewiernym… genetycznie? Rozwiewamy wątpliwości

Jak dbać o nogi w podróży?

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

×