Przejdź do treści

Marina ma umiejętność włączania w pomoc także tych, co nic nie mają. „Nawet nie posiadając wiele, zawsze masz coś, czym możesz się z innymi podzielić”

Marina Hulia z podopiecznymi / fot. Marta Rybicka
Marina Hulia z podopiecznymi / fot. Marta Rybicka
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Sean Bean kwestionuje pracę koordynatorów intymności. „Doświadczenie bardzo hamujące”
Na świecie żyje więcej emerytów niż dzieci. To pierwszy taki przypadek w historii
Maja Bohosiewicz krytykuje tekst popularnego wśród nastolatków utworu. „Piosenka, która jawnie poniża kobiety”
„Tam na dole”, „muszelka”, „siusia”. Badanie pokazało, jak Polki nazywają swoje narządy płciowe
Ciężko ci okiełznać swoją zazdrość? Milena Wojnarowska podpowiada, jak sobie z nią poradzić

Dobroczynność zwykle oparta jest na naszej możności dawania, a nie na prawie drugiej osoby do otrzymania. Tymczasem w pomaganiu liczy się nie tylko wpłata w internecie, ale też wiedza, doświadczenie, czas, empatia. Jak mądrze wspierać osoby w potrzebie? Marina Hulia i jej „Dzieci z Dworca Brześć” mogą być naszymi przewodnikami w temacie.

Dziś nie oceniam, nie daję rad, nie pytam, dlaczego ktoś został bezdomny

Grudzień to miesiąc, w którym przypominamy sobie o dobroczynności. Wiele ludzi, instytucji chce pomagać, ale często robimy to bez pomysłu. Dobroczynność działa na nas jak szybkie ukojenie, bo to naturalne, że przez pomaganie czujemy się lepsi.  Ale też dobroczynność zwykle oparta jest tylko na naszej możności dawania, a nie na prawie drugiej osoby do otrzymania. Darczyńcy decydują, co ofiarować, ile, kiedy i komu.

Tymczasem mądre pomaganie to działania wspierające ludzi w potrzebie. Chodzi także o zaangażowanie – żeby ci, których wspieramy czuli się zrozumiani, a także potrzebni, a przez to silniejsi. Sama przekonałam się, jaką moc ma mądre pomaganie, gdy poznałam aktywistkę społeczną i nauczycielkę Marinę Hulię, m.in. laureatkę nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, a ostatnio w 2020r. nagrody im. ks. Józefa Tischnera.

Jako wolontariuszka grupy „Dzieci z Dworca Brześć” nauczyłam się, że pomaganie, to nie tylko podarowanie komuś ciepłej kurtki, czy jedzenia, ale bycie z kimś blisko, dawanie wsparcia i empatia. Dziś nie oceniam, nie daję rad, nie pytam, dlaczego ktoś został bezdomny i mieszka na działkach w rozpadającej się drewnianej altance. Po prostu staram się być obok.

Marina Hulia z podopiecznymi / fot. Marta Rybicka

Polacy pomagają chętnie, ale najczęściej wybiórczo

Z badań wynika, że Polacy pomagają chętnie, ale najczęściej wybiórczo. Stosunkowo najłatwiej zbiera się pieniądze na potrzeby ofiar katastrof naturalnych, czy na chore dzieci. Na początku pandemii doświadczaliśmy także fali charytatywnej pomocy dla medyków, szpitali. Jednak wciąż brak nam edukacji o dobrych praktykach, wolontariacie, skutecznym pomaganiu. Funkcjonuje też wiele stereotypów dotyczących ludzi, którym trzeba pomóc, tymi z problemami bezdomności, niepełnosprawnych, czy uchodźców.

W 2017 r., niedługo po kryzysie uchodźczym w Europie, trafiłam na Facebooku na profil Dzieci z Dworca Brześć. Aktywistka społeczna i nauczycielka Marina Hulia opisywała tam swoje podróże do białoruskiego Brześcia, gdzie na dworcu koczowali uchodźcy niemogący przedostać się do Polski. Były to przede wszystkim matki z dziećmi, w dzieciństwie ofiary czeczeńskich wojen, dziś głównie przemocowych mężów. Wojna ma przecież różne oblicza, a ta niewidzialna wciąż trwa w Czeczenii. Bez wystrzałów i bomb, ale także groźna. W kraju panuje reżim, ludzie giną, są porywani i zastraszeni. Najciężej żyje się kobietom, są niechronione, pozbawione praw, dlatego decydują się na ucieczkę, nawet z piątką, czy ósemką dzieci.

Niestety wtedy, w 2017 r., Straż Graniczna zawracała całe rodziny na Białoruś, po kilkanaście, kilkadziesiąt razy, utrudniając im wjazd do Polski. Marina zawoziła im ubrania, buty, śpiwory, jedzenie, bo mamy i dzieci tygodniami tkwiły na twardych dworcowych ławach. Zaczęła też uczyć dzieci. Chciała im stworzyć namiastkę szkoły, zająć przez chwilę, oderwać od smutnej rzeczywistości. Podobnie robiła z dorosłymi. Wymyśliła, żeby uchodźczynie szyły zabawki, torebki, breloczki, które wymieniała na zakupy na podstawowe potrzeby uchodźców. Tę inicjatywą oczarowała wiele osób, torby i zabawki kupili m.in. Aga Zaryan, Anna Dziewit Meller, Mariusz Szczygieł, Grzegorz Turnau.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Jan Jakub Wygnański
Jak już będę miał coś, o czym marzę, będę szczęśliwy' – mówimy. Potem zaczyna do nas dochodzić, że można mieć pieniądze, ale na końcu liczy się tylko to, ile mamy czasu i przyjaciół

Marina Hulia i jej sieć dobra

Poznałam Marinę, gdy po przeczytaniu postu na Facebooku, kupiłam dla jednej z Czeczenek żelazko, mąkę, olej, owoce i zawiozłam prosto do wynajmowanego przez nią mieszkanka. Kobieta uciekała kilka razy, najpierw z mężem i trójką dzieci z Czeczenii, potem już od przemocowego męża z ośrodka uchodźców. I tak wsiąkłam w sieć Mariny.

Marina Hulia to kobieta wulkan – charyzmatyczna, kreatywna, dla której całe życie to pomoc skrzywdzonym. Pochodzi z Ukrainy, ale prawie od 30 lat mieszka w Polsce. Jest nauczycielką pracowała w szkołach społecznych, była doradcą do nauczanie dzieci uchodźczych za czasów minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej.

Pomoc dla dzieci i mam nie skończyła się dla Mariny wraz z chwilą opuszczenia przez nie białoruskiego dworca. Część kobiet w końcu znalazła się w Polsce. Większość z nich trafiła do ośrodków uchodźczych, które nie są zbyt przyjaznymi miejscami do życia. Zwykle znajdują się na obrzeżach miast lub ukryte gdzieś w lasach.  W takich warunkach ich mieszkańcom trudno poznawać nowy kraj.  Mariana wymyśliła, jak wyprowadzać mamy i dzieci w nowy świat. Organizuje sieć ludzi, którzy nie tylko pomagają, ale zaprzyjaźniają się, zapraszają do siebie, pokazują małym uchodźcom tę dobrą i otwartą Polskę. Teraz, podczas pandemii, możliwości integracji i pomocy są niestety jeszcze trudniejsze.

Marina ma umiejętność włączania w pomoc także tych, co nic nie mają. Jeszcze rok temu wraz z nią, mamami i dziećmi często odwiedzaliśmy drewniane altanki na działkach na warszawskiej Woli. Nie groźny był nam deszcz, czy śnieg. Madina, Malika, Żouret i ich kilkuletnie dzieci pomagały zabezpieczać domki ludzi z problemami bezdomności przed zimą. Razem budowali także karmniki dla ptaków, z rzeczy wyrzuconych czy znajdowanych na działkach. Po pracy wszyscy siadali w jednej z altanek, u Kazika. Na prowizorycznej kanapie leżała Kropka, ukochana suczka tego mieszkańca działek. Przy rozpalonej kozie, piliśmy herbatę. Milana ukradkiem ocierała łzy i mówiła „Tu trochę tak jak u nas, na wojnie (przeżyła dwie w Czeczeni)”. Siedzimy razem i nieważne, skąd jesteśmy, nikt nikogo nie nazywa bezdomnym, nikt uchodźcą. Po co piętnować? Jest fajnie.

Teraz, mimo pandemii Marina sama nadal wpada na działki. Zawsze coś przywozi: ciepłe kołdry, płaszcz, parówki dla Kazika.

Jeszcze do lutego 2020r. czeczeńskie mamy i dzieci jeździły regularnie z wizytami do domu seniora w Józefowie. Tam dzieci śpiewały napisane przez Marinę piosenki, tańczyły czeczeńskie tańce. Samotni staruszkowie słuchali i płakali. Mamy przywoziły swoje regionalne smakołyki: ciepalgasz, płow, manty, mielone pulpeciki, które łatwiej się je, gdy nie m a już dobrych zębów.

Nie ma nic prostszego, taka pomoc nie wymaga funduszy, tylko ruszenia głową – mówi Marina. – Czeczeńskie dzieci nie mają dziadków, bo nie żyją, albo są daleko. Seniorzy są samotni, więc wzajemnie dzielą się uwagą, troską, czułością. Dziś babcie można tylko odwiedzać i zobaczyć przez szybę, ale też o nich nie zapominamy.

W lecie zdarzały się też wspólne wyprawy do schroniska dla zwierząt, gdzie dzieci wyprowadzały na spacery psy. To także burzyło stereotypy, że muzułmańskie dzieci nie dotykają czy boją się psów. Radziły sobie świetnie.

Choć wiele ludzi stara się pomóc inicjatywie Dzieci z Dworca Brześć, uchodźczynie zmagają się z nadal z niechęcią, bezdusznością. Kiedyś ojciec dziecka z tej samej szkoły, wykrzyczał do jednej z mam: „Won z naszego kraju!”. Poza tym status wielu z nich wciąż jest niepewny, te, które nie dostały ochrony humanitarnej,wciąż mogą być deportowane.

Każdy może się czymś podzielić

Marina pięknie opowiada i pisze historie czeczeńskich kobiet i dzieci. Rok temu udało się zebrać te opowieści w książce „Dzieci z Dworca Brześć”, którą współtworzyłam. Zdjęcia do książki zrobiło wielu wspaniałych fotografów, którzy także są wolontariuszami m.in.: Marta Rybicka, Jędrzej Nowicki, Jacek Taran, Tomek Sikora. Dochód z jej sprzedaży idzie na potrzeby mam i dzieci, które teraz są w jeszcze trudniejszej sytuacji. Kobiety, które zazwyczaj pracowały w restauracjach czy sprzątając biura, potraciły wszelką możliwość zarabiania. Ja do książki przygotowałam cykl wywiadów. Udało mi się porozmawiać z ludźmi, którzy pomagają mamom i dzieciom, m.in z Kasią i Maciej Stuhrami, Dorotą i Czesławem Mozilami, Dorotą Sumińską, Krystyną Starczewską, Dariuszem Popielą, Michałem Olszańskim, Sylwią Gregorczyk -Abram.

Katarzyna Błażejewska-Stuhr i Maciej Stuhr poznali czeczeńskie mamy dwa lata temu na warsztacie kulinarnym w restauracji Vege Małpa. Zaangażowali się w pomoc i zaprzyjaźnili z jedną z mam. Teraz Madina i trójka jej dzieci mieszka u Stuhrów w domu, czekając na przyznanie mieszkania socjalnego od miasta.

– Pamiętam poczucie bezradności, kiedy usłyszałam historię Madiny – mówi Kasia. – Jestem osobą czynu i od razu powiedziałam Marinie, że chcę coś konkretnego zrobić dla tej rodziny.

Na pewno zdecydowaliśmy się też na to, żeby pochylić się nad losem naszych gości i świadomie brać udział w rozmowie o migrantach – dodaje Maciej Stuhr. – Warto poznać lepiej rodziny uchodźców, a nie słuchać stereotypowych plotek i zasłyszanych historii.

Czesław Mozill
Wszyscy uczą się w ten sposób, że można coś dać innym. Niezależnie, czy jesteś biedny, masz mało, zawsze znajdzie się coś, czym możesz się podzielić

Jakiś czas temu do swojego domu rodzinę z Tadżykistanu przyjął też Jan Jakub Wygnański, socjolog, działacz społeczny, prezes fundacji Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.  Wygnański przyznaje, że dziś potrzeba nam więcej solidarności i braterstwa.

– Nasz świat przed transformacją był nastawiony na walkę o wolność, równość i solidarność – mówi Wygnański. – Na chwilę się nam udało i wolność potraktowaliśmy egoistycznie. Dobrym przykładem jest architektura. Żyliśmy w blokach, a teraz polskie miasta mają najwięcej zamkniętych osiedli. Ludzie ciężko pracowali, zarabiali, wynosili się z bloków i wierzyli, że będą szczęśliwsi, jak się od innych odgrodzą. Z filozoficznego punktu widzenia, warto postarać się zrozumieć, na czym polega szczęście. „Jak już będę miał coś, o czym marzę, będę szczęśliwy” – mówimy. Potem zaczyna do nas dochodzić, że można mieć pieniądze, ale na końcu liczy się tylko to, ile mamy czasu i przyjaciół. I zauważamy, jak wielu problemów nie da się rozwiązać tylko z pomocą pieniędzy. Zrozumienie tego wymaga perspektywy – zauważa socjolog. –  Ponad 25 lat życia spędziłem w dawnym systemie i wiem, jak bardzo potrzebna nam solidarność. Ta perspektywa i przekonanie, jaki dostaliśmy prezent, żyjąc w wolnym kraju, w środku Europy, działa.

Wygnański zwraca uwagę, że większość Polaków należy do 5 procent najlepiej sytuowanych ludzi na świecie. Mimo tego pokutuje wciąż w nas przekonanie, że jesteśmy państwem na dorobku, pokrzywdzonym, któremu się coś więcej niż innym należy i że my sami jesteśmy zwolnieni z obowiązków wspierania innych:

– Polska, jako członek OECD regularnie zajmuje ostatnie miejsca pod względem proporcji środków (w stosunku do PKB) przeznaczanych na tzw. pomoc rozwojową. Czego dziś najbardziej nam brakuje? Empatii i umiejętności bycia ze sobą. Nie ma wolności bez solidarności. Pamiętamy o tym haśle. No, więc mamy wolność, ale czy mamy solidarność, czy mamy braterstwo? Dobrze jednak, że są tacy ludzie, jak Marina (choć nieco dla nas krępujące wziąwszy pod uwagę, że nie jest Polką), którzy tyle robią dla innych i nas zawstydzają. Marina umie wciągnąć ludzi w pomoc. Robi to w sposób tak uroczy, że nikt nie odmawia. Dostarcza nam pretekstu i okazji do tego, aby móc choć trochę nadrobić nasze zaniedbania – podsumowuje działacz społeczny.

Dorota i Czesław Mozilowie od dawna pomagają dzieciom na warszawskiej Pradze, gdzie mieszkają. Wspierają świetlicę środowiskową Serduszko. Jakiś czas temu, w lecie, zorganizowali wycieczkę doEnergylandii w Zatorze, w której starali się pomóc integrować dzieci z Serduszka i dzieci z Dworca Brześć.

– Zapoznanie dzieci nastąpiło już w busie, a pełna integracja – w wesołym miasteczku. Doskonale się porozumiały, przecież na rollercoasterze nie trzeba wielu słów – mówi Dorota Mozil. A Czesław dodaje: – Fajnie było obserwować eksperyment, który się udał. Gdyby dzieci przebywały ze sobą dłużej, to ta integracja byłaby głębsza. Wszyscy uczą się w ten sposób, że można coś dać innym. Niezależnie, czy jesteś biedny, masz mało, zawsze znajdzie się coś, czym możesz się podzielić.

Dziś charytatywnych inicjatyw jest tak wiele, możemy dołączyć do Szlachetnej Paczki, czy już niedługo do WOŚP. Spróbujmy, oczywiście w miarę naszych możliwości, ale i chęci, włączyć się w pomoc. Warto jednak pamiętać, że nie tylko pomoc materialna się liczy, ale także pokazanie drugiemu człowiekowi, że jest dla nas ważny. Czasem zamiast rzeczy o wiele cenniejsze jest towarzyszenie, integrowanie się z ludźmi.

Ludzie często pytają, czy powinni coś dać bezdomnej osobie, która żebrze na ulicy. A przecież tu nie chodzi o pieniądze. Przełamujmy obojętność i zatrzymajmy się przy nim na kilka minut. Rozmowa może zmienić czyjeś życie. A ci, którzy dają, także bardzo dużo dostają.


Chcesz pomóc dzieciom z Dworca Brześć? Tu znajdziesz link do zbiórki.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Pierwsza dostawa jest już w drodze”. Zaprojektowała „patriotyczne sneakersy”, by pomóc rodakom

„Nie ma czystego altruizmu. Coś sobie po prostu tym pomaganiem kompensujemy” – mówi Kasia Nicewicz, która od kilku lat rozdaje bezdomnym herbatę i ciepłe posiłki

dziewczyna z psem

„Żeby pieniądze nie służyły kupowaniu spokoju sumienia”. Bartek Gardoliński o tym, czy można źle pomagać

Mężczyzna sprząta łazienkę

Joanna Keszka: protest tekst na święta, czyli dlaczego nie znoszę „pomagania w domu”

Pokazaliśmy, że potrafimy radzić sobie w trudnych sytuacjach i wspierać się nawzajem – mówi Filip Żulewski, pomysłodawca facebookowej grupy Widzialna ręka

„Pokazaliśmy, że potrafimy radzić sobie w trudnych sytuacjach i wspierać się nawzajem” – mówi Filip Żulewski, pomysłodawca facebookowej grupy „Widzialna ręka”

Mateusz Rojewski - teledysk "Ona by tak chciała, bym był zdrowy"

„Ona by tak chciała” – chory na chłoniaka Mateusz nagrał swoją wersję znanego utworu

Maja Kapłon z „The Voice od Poland” potrzebuje pilnej operacji. Lokalna społeczność prowadzi prawdziwą walkę. Dowiedz się, jak możesz jej pomóc

Pia Klemp

Pia Klemp: Nie ma takiej opcji, żebym trafiła do więzienia za pomaganie ludziom. To niedorzeczne na wielu różnych poziomach

„Ważne jest, żeby wejść na oddział z pozytywem. Jak mama przychodzi szczęśliwa, to dziecko wtedy myśli: no dobra, choruję, ale widocznie nic strasznego się nie dzieje”

Pomaganie jest proste, a Ty jesteś dobrą osobą

Zamień granie w pomaganie. Grając w „2 The Light” wspomagasz chore dzieci

„Warto jest ogrzewać chłód, aby samemu nie tracić ciepła. Czyli dawać z siebie, aby pozostać człowiekiem”

Kasia, ratowniczka medyczna: człowiek ma potrzebę, żeby znowu pod tę granicę życia i śmierci podjechać

Dyskoteka

„Panuje ogólna panika”. W Hiszpanii coraz więcej kobiet doświadcza tajemniczych ukłuć w klubach

Kobiety w Iranie rozmawiają ze sobą

W Iranie zakazano kobietom udziału w reklamach. Powodem oburzenie mężczyzn promocją lodów na patyku

Bogusław Linda

Paulina Młynarska wprost o słowach Bogusława Lindy: „Rzygnąłeś pan gadką z lat 90.”

Prawo głosu kobiet / unsplash

„Ściska mnie w gardle”, „Boję się powiedzieć, że mnie boli”. O prawo głosu w sprawach własnego ciała wciąż toczy się walka

Jacek Jelonek i Michael Danilczuk /fot. Polsat

„Para jednopłciowa w polskim 'Tańcu z gwiazdami’? I spoko”. Martyna F. Zachorska o tym, że żadna to rewolucja

Proste sposoby na poprawę kondycji – ćwiczenia tlenowe i siłowe

istockphoto.com

Jak mają się twoje biodra, gdy masz 20, 30, 40… lat?

Najpierw trening, a później… procenty. Czy to na pewno dobry pomysł?

Jak Zakopane stało się polskim Davos i centrum leczenia gruźlicy, oferując kuracje żentycą, olejami i powietrzem

Zakochajcie się w ćwiczeniach – prosty trening dla par w domu

Pierwsza gra komputerowa na receptę. Ma pomóc dzieciom z ADHD / istock

Pierwsza gra komputerowa na receptę. Ma pomóc dzieciom z ADHD

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

5 rozmów, które warto abyś przeprowadziła ze swoim partnerem lub partnerką

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Twój kręgosłup potrzebuje rozluźnienia? Oto kilka pomocnych ćwiczeń, skorzystaj

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

×