Przejdź do treści

Marcia Cross: bycie twarzą raka odbytu nie jest może najbardziej glamour, ale jestem bardzo zdeterminowana, aby zdjąć piętno związane z tą chorobą

Marcia Cross
Marcia Cross. Foto: Alberto E. Rodriguez/Getty Images for Farrah Fawcett Foundation
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Od wtorku pacjenci będą pytani o pobyt w szpitalu
Od wtorku pacjenci będą pytani o pobyt w szpitalu. Chodzi m.in. o serwowane posiłki
Zendaya
Zendaya wyznała, że social media wyzwalają u niej stany lękowe. „Staję się niespokojna, za dużo myślę i analizuję”
Trening interwałowy – fitnessowy must have! Na czym polega i dlaczego warto się w niego wkręcić?
Siatkarka
Katarzyna Skorupa o dyskryminacji kobiet w sporcie: Jesteśmy 'ładnym’ dodatkiem
Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. "Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego"
Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. „Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego”

Wiem, że są ludzie, którzy się wstydzą. Masz raka i masz dodatkowo się wstydzić, jakbyś zrobiła coś złego, że ten rak akurat jest w twoim odbycie? – pyta Marcia Cross, która wygrała z rakiem wywołanym przez wirusa HPV.

Kiedy zapytano Marcię Cross, gwiazdę „Gotowych na wszystko”, jak na diagnozę raka odbytu zareagowałaby grana przez nią Bree Van de Kamp, aktorka odpowiedziała: „nie pisnęłaby nikomu słowa”. Od 2017 r. aktorka głośno mówi o wstydzie, jaki towarzyszy osobom, które chorują i dzieli się swoimi doświadczeniami: „Cieszę się że żyję. Moim celem jest przekazywanie dalej, że badania odbytu podczas wizyty u ginekologa są absolutnie niezbędne dla wszystkich. To dosłownie kwestia życia lub śmierci” – tłumaczy.

 

Marcia Cross
Cieszę się że żyję. Moim celem jest przekazywanie dalej, że badania odbytu podczas wizyty u ginekologa są absolutnie niezbędne dla wszystkich. To dosłownie kwestia życia lub śmierci

Marcia Cross urodziła się w 1962 roku w stanie Massachusetts jako jedna z trzech córek Marka i Janet Cross. W dzieciństwie często występowała na szkolnej scenie, a po ukończeniu Juilliard School w Nowym Jorku zaczęła przyjmować pierwsze role w produkcjach telewizyjnych. Najbardziej znana jest z ról w operach mydlanych takich jak „The Edge of the Night”, „Inny świat” czy „One life to Live”. W latach 90-tych grała lekarkę Kimberly Shaw w „Melrose Place”. Międzynarodową sławę, uznanie i nominacje do trzech Złotych Globów i Nagrody Emmy przyniosła  jej rola Bree Van de Kamp, perfekcyjnej pani domu, w „Desperate Housewives” („Gotowe na wszystko”).

Julia Louis-Dreyfus

W 2017 roku podczas rutynowego badania ginekolog odkrył u niej rakowe zmiany na odbycie. Cross nie miała żadnych dolegliwości. Jak mówi, przeżyła szok, kiedy lekarz, kończąc badanie, powiedział: „Cóż, musimy sprawdzić, czy to jest do wyleczenia”.  Na szczęście udało się zdiagnozować chorobę we wczesnym stadium i obyło się bez operacji. Przeszła sześciotygodniową chemioterapię i radioterapię. „Pamiętam z tego czasu  mojego męża, który płakał. Przeżyliśmy wspólnie wiele ciężkich chwil, ale nigdy wcześniej nie pokazywał mi, że martwi się aż do tego stopnia”– mówi dziennikarzom. Jak dodaje, przeszła chorobę tylko dzięki swoim „analnym aniołkom”, jak nazywa bliskich i przyjaciół. „Cieszę się, że wróciłam do normalności, ale nadal uważam ją  za nową normalność. Już niczego nie biorę za pewnik. Jestem osobą, która idzie do łazienki i cieszy się, że ciało może robić takie rzeczy! Jestem tak wdzięczna!”

Marcia Cross

Marcia Cross. Foto: Franziska Krug/Getty Images for Marcel Remus

HPV jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych wirusów przenoszonych drogą płciową. Szacuje się, że jego nosicielami jest nawet 80 proc. aktywnych seksualnie ludzi, ale niekoniecznie musimy zarazić się nim uprawiając seks. Zazwyczaj nie wywołuje objawów i system odpornościowy trzyma go w ryzach. Bywa jednak, że powoduje raka, najczęściej odbytu, pochwy, penisa, szyjki macicy, ust, języka i gardła. Osiem lat wcześniej ten sam typ wirusa wywołał raka gardła u jej męża Toma Mahoney’a.

Dziś wolna od raka i przerzutów Marcia Cross głośno mówi o diagnostyce i prewencji. „Bycie twarzą raka odbytu nie jest może najbardziej glamour, ale jestem bardzo zdeterminowana, aby zdjąć piętno związane z tą chorobą” – mówi żartobliwie. Jak dodaje, diagnoza była „jednym z najlepszych prezentów, jakie można dostać” i pozwoliła jej na przemyślenie tego, co jest dla niej ważne: „Znam wiele osób, które przeszły przez doświadczenie raka i zgadzają się, że częścią choroby jest bycie kochanym i bycie osobą, która miłość otrzymuje.”

Marcia dzieli się refleksjami na temat choroby na Instagramie. To tam, jak mówi, zorientowała się, jak bardzo wstydliwa to przypadłość: „Szybko dowiedziałam się, że ludzie z rakiem odbytu walczą głównie ze sobą i wstydem. Pomyślałam sobie, o rany, nie mogę nie pomóc!”.

 

Marcia Cross
Szybko dowiedziałam się, że ludzie z rakiem odbytu walczą głównie ze sobą i wstydem. Pomyślałam sobie, o rany, nie mogę nie pomóc

Aktorka angażuje się w zbieranie pieniędzy, przyjmuje zaproszenia na spotkania i wykłady. „Gdybym miała raka piersi, nie usłyszelibyście o tym. Poszłabym z moim życiem dalej, bo dużo ludzi o nim mówi.  Szczególnie kobiety są zbyt zawstydzone, by opowiedzieć z jakiego rodzaju nowotworem się mierzą. Chcę, aby nie trzeba było wstydzić  się tej choroby” –  mówi.

W 2020 roku została uhonorowana Nagrodą Marin Mazzie dla ruchu Empowerment („dawanie mocy”) podczas szesnastego, wirtualnego spotkania Cancer Support Community. Cross jest drugą osobą, która otrzymała to wyróżnienie, po Ashley Park. „Wiem, że są ludzie, którzy się wstydzą. Masz raka i masz dodatkowo się wstydzić, jakbyś zrobiła coś złego, że ten rak akurat jest w twoim odbycie?” – pytała publiczność.

W ostatnim czasie Marcia Cross pracuje zdalnie. Wystąpiła w podcaście „New York Times”, gdzie czyta „Could We Try Again”, udziela się na mediach społecznościowych, gdzie komentuje bieżące wydarzenia polityczne i kulturalne.

Od początku pandemii Covid-19 jest też zaangażowana w pomoc pracownikom medycznym. Współpracuje z pielęgniarkami w UCLA Santa Monica Medical Center i jest jedną z twarzy kampanii Feed Hero Nurses (Nakarmmy Bohaterskie Pielęgniarki). Głównym celem projektu jest dostarczanie codziennych zakupów dla pracowniczek służby zdrowia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Justyna Tomska / Archiwum prywatne

„Nie ma treningu, od razu jest życie. Wpadasz w nie po uszy i właściwie masz przegwizdane” – zauważa poetka Justyna Tomska

Joanna Głuchowska i Andrzej Dziedzic /fot. Damian Rychlica

„Choroba nie ma żadnego sensu. Dopiero to, co z niej wyciągniemy” – przekonują Andrzej Dziedzic i Joanna Głuchowska, autorzy książki „Liczy się każdy oddech”

Jakub Małecki

„Moi bohaterowie są szczególni, bo jest im trudniej” – mówi pisarz Jakub Małecki

hospicjum domowe

„Często mówi się, że 'ktoś kogoś oddał do hospicjum’. A nikt nie powie przecież 'oddał do szpitala'”. Anna Kurowicka o odchodzeniu bliskich

Chorzy na szpiczaka pozbawieni leku ratującego życie. Nie ma go na lipcowej liście refundacyjnej

Pomoc socjalna – na co mogą liczyć pacjenci chorzy na raka?/Getty Images

Pomoc socjalna – na co mogą liczyć pacjenci chorzy na raka?

Alicja Sekret

Alicja Sekret: Chodzi o to, by chorzy „uczyli” siebie nawzajem, że mimo danej przypadłości mogą i mają pełne prawo żyć tak, jak tego pragną

Paulina Młynarska

Paulina Młynarska: gdy tylko przejdę rekonwalescencję, kupię sobie jakiś piękny nowy biustonosz, sukienkę, rzucę grzywą i będę dumnie paradować z moimi implantami po ulicach

Pomacaj się

„Mastektomia to nie koniec życia ani kobiecości. Po niej można dalej funkcjonować, żyć i cieszyć się tym życiem” – mówią autorki niezwykłych zdjęć kobiet po raku piersi i akcji „Pomacaj się”

dziewczyna, walka z rakiem

Walczy czy zdrowieje? Psychoonkolożka o tym, dlaczego powinniśmy zmienić język, którym się posługujemy, mówiąc o raku

Anna Charko: Życie z chorobą jest jak wyprawa w Himalaje

Katarzyna Wolińska

Hello My Hero. Katarzyna Wolińska: Chciałabym, żeby ktoś kiedyś powiedział: „pamiętacie tę Kaśkę? Ona była taka fajna, wygłupiała się, tańczyła na wózku”

Jakie są najczęstsze przyczyny śmierci w Polsce?

Jill Biden: Od najmłodszych lat wiedziałam, że chcę własnych pieniędzy, własnej tożsamości i własnej kariery

"To nie ja" - mocna akcja fundacji Rak'n'Roll. Znane aktorki bez włosów

Znane aktorki bez włosów – w mocnej akcji fundacji Rak’n’Roll. „Pomyślałam: to nie ja. Czułam się naznaczona”

Shannen Doherty: Inni postawili już na mnie krzyżyk. Nie jestem gotowa na odejście. Mam w sobie dużo życia

księżniczki Disneya z rakiem piersi

Kopciuszek i Królewna Śnieżka z rakiem piersi? Włoski artysta Alexsandro Palombo w ten sposób przypomina o badaniach profilaktycznych

Kampania Dotykam=Wygrywa

„Przez dotyk możemy uratować swoje życie” – mówi Izabela Sakutova, twórczyni kampanii Dotykam=Wygrywam

Jaonna Górska

Joanna Górska wspomina dzień, w którym przyjęła pierwszą dawkę chemii: Było piekło… minęło. Teraz jest nowe życie

Chadwick Boseman nie żyje. Aktor cierpiał na raka jelita grubego

Chadwick Boseman nie żyje. Aktor cierpiał na raka jelita grubego

"Babski" problem w chorobie nowotworowej. Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz

Rak. „Babski” problem w chorobie nowotworowej. Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz

Rak. Jak zorganizować życie po diagnozie? Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz

Rak. Jak zorganizować sobie życie po diagnozie? Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz

Pozytywne aspekty choroby nowotworowej. Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz

Rak. Pozytywne aspekty choroby nowotworowej. Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz

Jak wspierać chorego na raka? Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz

Jak wspierać chorego na raka? Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

barbara pasek

„Gdybym po kolejnym ataku przestała szukać odpowiedzi, to skończyłoby się to śmiercią” – Barbara Pasek o swoich zmaganiach z boreliozą