Przejdź do treści

„Nigdy nie jesteś za stara, aby uczyć się nowych rzeczy”. Poznajcie biegającą zakonnicę

Tekst o niezwykłej sportowej karierze zakonnicy. Na zdjęciu: Grupa ludzi biegnących - HelloZdrowie
Madonna Buder / East News / Photo by DANIEL KARMANN / DPA / AFP
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Biegać zaczęła mając 45 lat. By pobić rekord świata w swojej kategorii wiekowej, potrzebowała 16 godzin 32 minut. Miała wtedy 86 lat. Teraz, jako 91-latka ma na swoim koncie setki thriatlonów i dziesiątki zawodów Ironman. Poznajcie Madonnę Buder, zakonnicę nazywaną „Żelazną Siostrą”.

Madonna Buder

Madonna Buder urodziła się w 1930 roku w Stanach Zjednoczonych. Po ukończeniu 23 lat wstąpiła do zakonu. 17 lat później siostra odeszła jednak ze wspólnoty i wraz z innymi zakonnicami założyła swój własny zakon. Siostry nazwały się Siostrami Wspólnoty Chrześcijańskiej (SFCC). Jest on uznawany przez kościół katolicki, jednak działa na innych zasadach niż tradycyjne klasztory. To właśnie dzięki nim siostra może oddawać się posłudze, ale też brać udział w zawodach.

Buder zaczęła biegać mając 45 lat. Początkowo wystarczały jej okrążenia wokół kościoła oraz pływanie w pobliskim jeziorze. 7 lat później siostra wzięła udział w pierwszych zawodach triathlonowych, a w wieku 55 lat wystartowała w pierwszym konkursie Ironman. Teraz, mając 91 lat, Buder ma na swoim koncie 366 triathlonów oraz 45 zawodów typu Ironman. To dzięki startom Buder otrzymała przydomek „Iron Nun”, czyli „Żelazna Siostra”.

Buder to też najstarsza kobieta, która ukończyła zawody Ironman Canada. By pobić rekord świata w swojej kategorii wiekowej, potrzebowała 16 godzin 32 minut. Miała wtedy 86 lat.

„Żelazna Siostra”

11 lat temu Madonna Buder wydała swoją autobiografię pt. „The grace to Race: The Wisdom and Inspiration of the 80-Year-Old World Champion Triathlete Known as the Iron Nun”. Opisała w niej, w jaki sposób pokonywała kolejne granice oraz wyjaśniła, że nie zdołałaby ukończyć żadnych zawodów bez wiary w Boga i jego miłości

„Miałam złamane żebra, złamanie biodra w dwóch miejscach, sześć razy prawe ramię i dwa razy lewe, a do tego wiele razy połamane palce u rąk i nóg 9[…]. Ale tak długo, jak Bóg daje ci zdrowie, nie ma powodu, aby przestać” – mówiła w rozmowie z ABC.

O „Żelaznej Siostrze” powstał też film dokumentalny. To w nim Buder zdradziła, że jej sposobem na długowieczność i zdrowie jest spożywanie dużej ilości świeżych warzyw oraz produktów bogatych w węglowodany i białka. Najważniejsze dla siostry jest jednak zaprzestanie myślenia o tym, ile ma się lat.

„Dzięki temu obudzisz się jako nastolatka, wtedy zaczniesz się tak zachowywać. Zrozumiesz, że nigdy nie jesteś za stara, aby uczyć się nowych rzeczy” – dodała Buder.

 

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: