Przejdź do treści

Hiszpania. Nauczyciel biologii zawieszony za nauczanie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska

Hiszpania. Nauczyciel zawieszony za mówienie, że istnieją tylko dwie płcie
Hiszpania. Nauczyciel zawieszony za mówienie, że istnieją tylko dwie płcie / Zdjęcie: Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nauczyciel biologii w publicznej szkole średniej pod Madrytem na lekcji o ludzkiej seksualności przekonywał, że istnieją dwie płcie biologiczne: męska i żeńska. Jego wypowiedzi zostały uznane za „homofobiczne, rasistowskie i patriarchalne”, a on sam – został zawieszony w wykonywaniu obowiązków.

Zawieszony za słowa o istnieniu dwóch płci

Jesus Barron Lopez ze szkoły w Alcala de Henares w kwietniu przeprowadził z uczniami lekcję o seksualności człowieka, opierając swój wykład na treści podręcznika do biologii obowiązującego w pierwszej klasie szkoły średniej. Nauczyciel tłumaczył uczniom, że istnieją dwie płcie – męska i żeńska, w zależności od tego, czy ludzie rodzą się z chromosomami XX (kobiety), czy XY (mężczyźni). Podczas zajęć wyjaśniał, że osoby transseksualne operacyjnie mogą zmienić wygląd swych genitaliów, ale genetycznie zachowują chromosomy płci biologicznej.

Za słowa o istnieniu dwóch płci Jesus Barron Lopez został najpierw upomniany przez dyrekcję szkoły, a następnie zawieszony na sześć miesięcy w wykonywaniu zawodu nauczyciela przez inspektor rady ds. edukacji wspólnoty Madrytu. O 600 euro zmniejszono także jego pensję.

Według raportu rady ds. edukacji, do którego dotarł portal Okdiario, stwierdzenia nauczyciela na lekcji zostały uznane za „homofobiczne, rasistowskie i patriarchalne, wykazujące pogardę dla innych grup”.

Dominik Haak

Nauczyciel czuje się ofiarą prześladowań

Po decyzji dyrekcji nauczyciel złożył skargę do sądu, przekonując, że padł ofiarą prześladowań ideologicznych. Uważa, że został ukarany za podanie uczniom faktów zgodnych z wiedzą naukową i treścią podręcznika. „Nauce nie udało się tego zmienić” – podkreślił w rozmowie z portalem „Okdiario”. „To tak, jakby mnie ukarali za stwierdzenie, że Ziemia jest okrągła” – dodał.

„Chcą mnie uciszyć, mnie i tysiące innych nauczycieli biologii czy innych przedmiotów, gdyż odrzucamy jednolite myślenie po totalitarnej linii ideologicznej XXI w.” – powiedział Barron Lopez portalowi.

Nauczyciel wspomniał też, że w szkole, w której nauczał, organizowane były w godzinach lekcyjnych pogadanki na temat „ideologii gender”. Jego zdaniem zajęcia prowadziły do demoralizacji nieletnich i odbywały się bez wiedzy i zgody rodziców.

Dyrektorka szkoły oraz inspektor rady ds. edukacji wspólnoty Madrytu zapewniają, że nauczyciel został zawieszony po skargach rodziców, którzy mieli zastrzeżenia co do treści zajęć. Opiekunowie uczniów wyrazili również na piśmie wątpliwości co do sposobu nauczania. Wyjaśnieniem sprawy – na prośbę dyrektorki – mają zająć się odpowiednie instytucje.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: