3 min.
Lubisz oleandry? Uważaj, są trujące! Ekspertka przestrzega

Oleandry / istock
Oleandry to piękne kwiaty, najbardziej powszechne w rejonie śródziemnomorskim. To często kupowana roślina dekoracyjna, której pięknem zachwycano się już w starożytnym Rzymie i Grecji. „Nie wszyscy wiedzą jednak, że oleandry są bardzo trujące” – pisze Ola Dufour, immunolożka. Przestrzegamy!
Oleandry – trujące piękno
Z oleandrami zdecydowanie trzeba uważać. Dlaczego? Argumenty przemawiające za ich toksycznością tłumaczy w swoim najnowszym poście Ola Dufour, immunolożka, znana jako „Insta Immunolog”.
„Kontakt z oleandrami może spowodować duszności, wpłynąć na pracę serca, co może skończyć się zgonem. Trująca substancja znajduje się we wszystkich częściach rośliny. Znane są przypadki ciężkiego zatrucia u dzieci, które brały do ust gałązki lub liście oleandra, a także śmierci w ciągu doby po ich spożyciu” – wymienia ekspertka.
Ola Dufour dodaje, że w starożytnej Grecji i Rzymie oleandra używano do popełniania samobójstw.
„Gdy widzicie oleandry, nie zrywajcie ich, nie dotykajcie. Najbezpieczniej będzie po prostu podziwiać ich piękno bez bezpośredniego kontaktu z tymi roślinami” – dodaje immuunolożka.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Oleandry – lepiej ich nie uprawiaj!
Chociaż oleandry najczęściej możemy spotkać w rejonie śródziemnomorskim, coraz więcej osób, również w Polsce, sadzi je w swoich przydomowych ogródkach. Nie są one trudne w uprawie, a wspaniale wyglądają. To wszystko sprawia, że bez problemu znajdziemy je w ogrodzie sąsiada czy na miejskim skwerku.
Uważajmy! Z każdą częścią rośliny musimy postępować ostrożnie. Pociętych kawałków nie możemy też palić – wydzielają toksyczny dym.
Insta Immunolog
Profil „Insta Immunolog” prowadzony jest przez Olę Dufour, naukowczynię – immunolożkę, doktor nauk biomedycznych Uniwersytetu Genewskiego. Od 10 lat pracuje w laboratorium i prowadzi badania naukowe. Jest mamą dwójki dzieci, na stałe mieszka w Szwajcarii.
Jej konto obserwują obecnie ponad 24 tys. osób. Znajdziemy na nim zarówno obrazy z prywatnego życia jej i jej rodziny, jak również informacje i porady dotyczące kwestii zdrowia i układu odpornościowego.
Zobacz także

„Zawsze, w każdym miejscu są rośliny, dzikie warzywa, które możemy zjeść. One są wszędzie, tylko my ich nie widzimy” – mówi Justyna Pargieła, ziołoznawca

„Czarci pazur, czyli diabelsko skuteczna roślina. Doskonale sprawdza się w leczeniu kręgosłupa, uśmierza bóle mięśni i kości” – mówi dietetyczka dr Grażyna Pająk

Czystek – właściwości lecznicze. Na co pomaga czystek?
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance!
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

05.02.2023
Bez przygotowanego umysłu nie rozpoznamy przełomu. Serendypia to dar dokonywania szczęśliwych i przypadkowych odkryć

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023