3 min.
„Lekarz, który ma rodzinę, własne życie – nie zrobi aborcji, jeśli za to mu grozi więzienie” – stwierdza Dawid Ciemięga

Strajk kobiet w Krakowie / zdj. Filip Radwanski/Piotr Lapinski/NurPhoto via Getty Images
08.08.2022
„Panuje ogólna panika”. W Hiszpanii coraz więcej kobiet doświadcza tajemniczych ukłuć w klubach
08.08.2022
W Iranie zakazano kobietom udziału w reklamach. Powodem oburzenie mężczyzn promocją lodów na patyku
08.08.2022
Paulina Młynarska wprost o słowach Bogusława Lindy: „Rzygnąłeś pan gadką z lat 90.”
08.08.2022
„Ściska mnie w gardle”, „Boję się powiedzieć, że mnie boli”. O prawo głosu w sprawach własnego ciała wciąż toczy się walka
07.08.2022
„Para jednopłciowa w polskim 'Tańcu z gwiazdami’? I spoko”. Martyna F. Zachorska o tym, że żadna to rewolucja
„Choć prawo się nie podoba czy jest wadliwe, musimy go przestrzegać” – zauważa na Facebooku Dawid Ciemięga. Lekarz bardzo wyraźnie rozgranicza decyzje podyktowane światopoglądem i kwestie objęte przepisami prawnymi.
„Choć prawo jest wadliwe, musimy go przestrzegać”
„Jeśli jest lekarz, który na przykład jest bardzo religijny i odmawia aborcji czy antykoncepcji – z punktu widzenia medycznego jest to postępowanie wątpliwe, bo pacjent nie dostaje każdej możliwej opcji, jaką może”.
Tymi słowami swój najnowszy wpis na Facebooku rozpoczyna Dawid Ciemięga. Lekarz odnosi się w nim do wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji z przyczyn embriopatologicznych. Pediatra podejmuje wątek trudnej sytuacji, w której znaleźli się obecnie lekarze. Rozgranicza jednak bardzo wyraźnie kwestie objęte prawem i decyzje podyktowane światopoglądem. Bo choć – jak zauważa autor posta – lekarz, który odmawia świadczeń medycznych ze względów religijnych może, a nawet powinien być krytykowany, to inaczej sytuacja wygląda, gdy specjalista jest do pewnych działań zobowiązany prawnie.
„Jeśli za aborcję grozi lekarzowi więzienie, prokurator itd., to choć prawo się nie podoba czy jest wadliwe, musimy go przestrzegać (…)” – zauważa specjalista.
Ciemięga w emocjonalnym wpisie odnosi się też do słów Marty Lempart – inicjatorki i jednej z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet – wypowiedzianych podczas protestów, które miały miejsce 27 stycznia:
„Wiemy, że prawdopodobnie znajdą się lekarze, którzy są tchórzami, którzy będą kłamać, że prawo się zmieniło, którzy będą próbowali odmawiać aborcji. Każdego z was znajdziemy, z każdym z was będziemy się sądzić tak długo, że nie będziecie mieć żadnych innych wspomnień ze swojej kariery zawodowej”.
Ciemięga nie zgadza się na tak zero-jedynkowe stawianie sprawy:
„Lekarz, który ma rodzinę, własne życie – nie zrobi aborcji, jeśli za to mu grozi więzienie” – podsumowuje gorzko.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Dawid Ciemięga
Dawid Ciemięga to pediatra, wróg publiczny numer jeden ruchów antyszczepionkowych i medycznych fake newsów. Jako pierwszy w Polsce lekarz pozwał antyszczepionkowców podważających jego wiedzę i kompetencję w sieci. Jest aktywny w mediach społecznościowych, gdzie nie tylko dzieli się swoją wiedzą, ale też chętnie komentuje bieżące wydarzenia z kraju i ze świata.
Jak sam informuje, jego najważniejszym dziełem jest obecnie „Projekt Science” – projekt tworzenia „Kompendium” o antyszczepionkowych fake newsach i autorskiego portalu internetowego z treściami edukacyjnymi.
Fanpage specjalisty na Facebooku w tym momencie obserwuje ponad 80 tys. osób.
Jeśli jest lekarz, który np jest bardzo religijny i odmawia aborcji czy antykoncepcji – to z punktu widzenia medycznego…
Opublikowany przez Lekarz Dawid Ciemięga Piątek, 29 stycznia 2021
Poleć artykuł
Zobacz także

„Ta decyzja zaprzecza dorobkowi ostatnich 40 lat polskiej medycyny rozrodu, neonatologii i pediatrii”. NIL i PTP o wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Medycy grzmią: nie możemy odgórnie zakładać, że każda pacjentka poradzi sobie z ciążą wysokiego ryzyka, traumą porodu chorego dziecka oraz dalszą heroiczną opieką nad nim
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.08.2022
Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

06.08.2022
„Mężczyzna to nie jest ktoś, kto z definicji chce i umie inicjować seks. To może rodzić nieporozumienia w związku” – psycholożka o stereotypach związanych z męskością

06.08.2022
Jak Zakopane stało się polskim Davos i centrum leczenia gruźlicy, oferując kuracje żentycą, olejami i powietrzem

05.08.2022