Przejdź do treści

Koniec z nadużyciami w służbie zdrowia? Naczelna Izba Lekarska twierdzi, że znalazła rozwiązanie

Lekarka i pacjentka omawiają wyniki badań w gabinecie- Hello Zdrowie
NIL uruchamia skrzynkę w reakcji na prośby obywateli źródło: pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Podejrzewasz, że twój lekarz nie przestrzega etyki lekarskiej? Masz przypuszczenia, że treści medyczne w social mediach są szkodliwe i niezgodne z faktami? A może wiesz o sytuacjach, gdzie ktoś godzi w dobre imię konkretnego medyka? Teraz to możesz zgłosić.

Tutaj zgłosisz wszelkie nadużycia

O swoim nowym pomyśle Naczelna Izba Lekarska poinformowała za pośrednictwem platformy X. Rozwiązaniem na naruszenia wobec lekarzy, jak i wobec osób uderzających w ich środowisko ma być specjalna skrzynka mailowa, na którą każdy może wysłać wiadomość. Oczywiście, zupełnie anonimowo. To odpowiedź na prośby obywateli. Adres skrzynki to: naruszenia@nil.org.pl. 

„W odpowiedzi na Państwa sugestie i zapotrzebowanie stworzyliśmy specjalną skrzynkę e-mailową: naruszenia@nil.org.pl. Na ten adres można anonimowo zgłosić niezgodne z EBM, oraz kodeksem etyki lekarskiej postępowania lekarzy, treści w social media wymagające interwencji, oraz takie które uderzają w konkretnych lekarzy i całe środowisko” – czytamy.

EBM (evidence based medicine) to, najprościej mówiąc, medycyna oparta na faktach, prakty­ka medyczna oparta na wiarygodnych i aktualnych publikacjach. Chodzi o wykorzystywanie aktualnych dowodów przy podejmowaniu decyzji w opiece zdrowotnej nad pacjentem.

Zgłoszenia będzie rozpatrywał powołany do tego specjalny zespół. Zdecyduje on o ewentualnym zgłoszeniu sprawy do rzecznika odpowiedzialności zawodowej, działu prawnego lub organów ścigania.

To rozwiązanie ma na celu zapewnienie jak najlepszych standardów etycznych oraz profesjonalizmu wśród lekarzy, a także zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów. Przyda się również do zwalczania treści pseudomedycznych oraz hejtu wobec medyków. To także realna szansa na walkę z dezinformacją.

Lekarki zarabiają mniej niż lekarze. Ujawniono nierówności płacowe w ochronie zdrowia

NIL uruchamia skrzynkę, internauci pytają

Informacja o nowym narzędziu Izby Lekarskiej wywołała spore emocje. Pod postem na portalu X pojawiły się liczne pytania dotyczące m.in. przyjętych kryteriów oceny zgłoszeń oraz osób pracujących w zespole.

„Obawiam się, że dobry zasadniczo pomysł jest trudny do wykonania, z uwagi na zalew zgłoszeń o niemożliwej do ustalenia merytoryczności” – brzmi jeden z komentarzy.

Są także wątpliwości dotyczące anonimowości adresatów.

„Czy osoba zgłaszająca (nawet ta anonimowa) otrzyma informację zwrotną z a) przyjęcia zgłoszenia b) działań podjętych i ich wyników 2) Czy odpowiedzi będą generowane szybciej niż w przypadku rozpatrywania spraw wewnętrznych między członkami Izby?”- pyta ktoś inny.

Na tę chwilę nie wiadomo nic więcej o szczegółach działania tego narzędzia.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: