Koniec z nadużyciami w służbie zdrowia? Naczelna Izba Lekarska twierdzi, że znalazła rozwiązanie
Podejrzewasz, że twój lekarz nie przestrzega etyki lekarskiej? Masz przypuszczenia, że treści medyczne w social mediach są szkodliwe i niezgodne z faktami? A może wiesz o sytuacjach, gdzie ktoś godzi w dobre imię konkretnego medyka? Teraz to możesz zgłosić.
Tutaj zgłosisz wszelkie nadużycia
O swoim nowym pomyśle Naczelna Izba Lekarska poinformowała za pośrednictwem platformy X. Rozwiązaniem na naruszenia wobec lekarzy, jak i wobec osób uderzających w ich środowisko ma być specjalna skrzynka mailowa, na którą każdy może wysłać wiadomość. Oczywiście, zupełnie anonimowo. To odpowiedź na prośby obywateli. Adres skrzynki to: naruszenia@nil.org.pl.
„W odpowiedzi na Państwa sugestie i zapotrzebowanie stworzyliśmy specjalną skrzynkę e-mailową: naruszenia@nil.org.pl. Na ten adres można anonimowo zgłosić niezgodne z EBM, oraz kodeksem etyki lekarskiej postępowania lekarzy, treści w social media wymagające interwencji, oraz takie które uderzają w konkretnych lekarzy i całe środowisko” – czytamy.
EBM (evidence based medicine) to, najprościej mówiąc, medycyna oparta na faktach, praktyka medyczna oparta na wiarygodnych i aktualnych publikacjach. Chodzi o wykorzystywanie aktualnych dowodów przy podejmowaniu decyzji w opiece zdrowotnej nad pacjentem.
Zgłoszenia będzie rozpatrywał powołany do tego specjalny zespół. Zdecyduje on o ewentualnym zgłoszeniu sprawy do rzecznika odpowiedzialności zawodowej, działu prawnego lub organów ścigania.
To rozwiązanie ma na celu zapewnienie jak najlepszych standardów etycznych oraz profesjonalizmu wśród lekarzy, a także zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów. Przyda się również do zwalczania treści pseudomedycznych oraz hejtu wobec medyków. To także realna szansa na walkę z dezinformacją.
NIL uruchamia skrzynkę, internauci pytają
Informacja o nowym narzędziu Izby Lekarskiej wywołała spore emocje. Pod postem na portalu X pojawiły się liczne pytania dotyczące m.in. przyjętych kryteriów oceny zgłoszeń oraz osób pracujących w zespole.
„Obawiam się, że dobry zasadniczo pomysł jest trudny do wykonania, z uwagi na zalew zgłoszeń o niemożliwej do ustalenia merytoryczności” – brzmi jeden z komentarzy.
Są także wątpliwości dotyczące anonimowości adresatów.
„Czy osoba zgłaszająca (nawet ta anonimowa) otrzyma informację zwrotną z a) przyjęcia zgłoszenia b) działań podjętych i ich wyników 2) Czy odpowiedzi będą generowane szybciej niż w przypadku rozpatrywania spraw wewnętrznych między członkami Izby?”- pyta ktoś inny.
Na tę chwilę nie wiadomo nic więcej o szczegółach działania tego narzędzia.
Rozwiń
Zobacz także
„W Anglii jest wiele różnych udogodnień dla pacjentów, jakich w Polsce nie ma”. Lekarka Roksana Świderska o wadach i zaletach brytyjskiego systemu ochrony zdrowia
„Anestezjologia to 90 proc. nudy, 9 proc. strachu i 1 proc. horroru” – mówi anestezjolog lek. Krzysztof Wernicki
„Bardzo wielu pacjentów nabywa niedożywienia w szpitalu. Są oddziały, gdzie niedożywienie sięga 80-90 proc.” – alarmuje dr Przemysław Matras z Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego
Polecamy
Lekarze przetoczyli krew pacjentce wbrew jej woli. Trybunał w Strasburgu przyznał jej odszkodowanie
Ruszył proces lekarzy oskarżonych w związku ze śmiercią Izabeli z Pszczyny. „Bardzo wiele wskazuje, że można było tę dziewczynę uratować”
Odnaleziono ciało zaginionego chirurga. Jest kolejną ofiarą powodzi w Polsce
Lekarze chcą zarabiać więcej. Ale czy publiczna ochrona zdrowia to wytrzyma? „Nie będziemy w stanie w nieskończoność cenami bić się o kadrę”
się ten artykuł?