Konferencja online „O chorowaniu po ludzku” już 11 lutego! Hello Zdrowie objęło wydarzenie matronatem medialnym
Z okazji Światowego Dnia Chorego, który obchodzony jest 11 lutego, Fundacja Ludzie i Medycyna organizuje wyjątkowe wydarzenie. Wirtualna konferencja „O chorowaniu po ludzku” została przygotowana z myślą o osobach z chorobami przewlekłymi. Poprowadzą ją mówcy, którzy byli lub nadal są pacjentami żyjącymi z długotrwałymi schorzeniami.
Konferencja „O chorowaniu po ludzku”
Informacja o chorobie potrafi całkowicie odmienić życie człowieka, ale to nauka życia z chorobą weryfikuje to, jak wielu aspektów tak naprawdę dotyka. Z tego powodu Fundacja Ludzie i Medycyna organizuje wyjątkowe wydarzenie – konferencję „O chorowaniu po ludzku”. Spotkanie odbędzie się na platformie Gridaly, 11 lutego 2023 roku, w Światowy Dzień Chorego, a dostęp do niego będzie bezpłatny.
Konferencja skierowana jest do osób żyjących z różnymi chorobami przewlekłymi, między innymi z nowotworami, stwardnieniem rozsianym, chorobami tarczycy, astmą, niewydolnością nerek, cukrzycą czy po przeszczepach narządów.
– Jednym z tematów konferencji jest obraz choroby. Czym on jest? Indywidualnym podejściem osoby chorującej do własnej choroby, często budowanym na bazie powszechnych przekonań na temat chorób przewlekłych, posiadanej wiedzy, osobistych sądów i opinii na temat schorzenia. Postrzeganie chorób różni się w zależności od tego, o jakiej jednostce chorobowej mówimy. I tak np. chorób nowotworowych nie postrzega się jako chorób przewlekłych, a raczej jako choroby śmiertelne. Z kolei np. niepłodności najczęściej w ogóle nie postrzega się jako choroby.
Obraz choroby nie bez powodu jest jednym z czterech tematów konferencji. Te różnice w postrzeganiu chorób przez społeczeństwo bardzo wpływają na to, jaki obraz choroby ma osoba chorująca, a co za tym idzie – na jakość jej życia z chorobą i stan psychiczny, który w tej chorobie jej towarzyszy. W konsekwencji również na relacje w rodzinie osoby chorującej – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie Alicja Sekret, członkini Zarządu Fundacji Ludzie i Medycyna, liderka projektu Pacjenci Pacjentom.
O obrazie choroby, głosie pacjentów, pracy zawodowej z chorobą przewlekłą czy rzetelnych źródłach informacji, które pacjent może znaleźć w internecie, opowie podczas konferencji aż 12 mówców, którzy zostali doświadczeni lub wciąż żyją z chorobami przewlekłymi. W wydarzeniu wezmą udział także eksperci z dziedzin psychologii, medycyny, nauki, którzy podzielą się swoją wiedzą o tym, w jaki sposób radzić sobie z chorobą przewlekłą w życiu codziennym.
– Innym poruszanym na konferencji tematem jest poszukiwanie informacji w internecie. Z jednej strony pacjenci często nie wiedzą, jakie pytania zadać lekarzom, żeby uzyskać pełnię wiedzy na temat swojego schorzenia i leczenia. Z drugiej strony, często nie uzyskują od specjalistów odpowiedzi na nurtujące ich pytania albo uzyskane odpowiedzi bywają zbywające lub mało konkretne. W obydwu przypadkach chorzy sięgają do najlepiej sobie znanego źródła informacji – „wujka Google”. Ale jak wiemy, znalezienie rzetelnych informacji w internecie jest niezwykle trudne. Dlatego też na konferencji ten temat opowiedziany zostanie z perspektywy pacjentki, naukowczyni i lekarki – dodaje Sekret.
Oprócz merytorycznego przygotowania konferencji, o prezentację wystąpień zadbają mentorki mające doświadczenie w przygotowywaniu mówców do konferencji TEDx. Konferencję poprowadzi Anna Charko – założycielka fundacji Ludzie i Medycyna, psycholożka kliniczna i zdrowia, która żyje z genetyczną chorobą nerek.
Wszyscy uczestnicy opuszczą spotkanie także z wiedzą o nowej bezpiecznej przestrzeni do rozmowy o chorowaniu – aplikacji Pacjenci Pacjentom, tworzonej przez zespół fundacji w ramach realizacji projektu „Rozwijamy aplikację Pacjenci Pacjentom z Tobą”, realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG.
– Widzowie konferencji wyjdą z niej bogatsi o sposoby na to, jak mogą poradzić sobie z różnymi trudnościami, także tymi dotykającymi codziennego życia, jak łączenie choroby przewlekłej z pracą czy przejmowanie kontroli nad narracją nt. naszej choroby w rodzinie. Każdy znajdzie coś dla siebie, bo każdy z prelegentów będzie wypowiadać się z innej perspektywy. Pacjenci i pacjentki podzielą się swoimi doświadczeniami, a eksperci opowiedzą o podejściu specjalistycznym – podsumowuje Alicja Sekret.
Aby wziąć udział w wydarzeniu, wystarczy uzupełnić formularz: https://o-chorowaniu-po-ludzku.gridaly.com/registration. Osoby, które chcą wziąć udział w warsztatach, muszą zapisać się na nie do dnia 6.02.2023.
Mówcy konferencji „O chorowaniu po ludzku”
W trakcie konferencji na wirtualnej scenie wystąpi 12 mówców i mówczyń — niezwykłych ekspertów, którym tematy pacjenckie są bardzo bliskie. Będą to m.in.:
Kamila Belczyk-Panków
5 lat temu przeszła operację rodzinnego przeszczepu nerki i zawdzięcza życie swojej mamie. 2,5 roku po przeszczepie sama została mamą Tosi.
Jest współautorką książki „Ku pokrzepieniu wątrób, trzustek, nerek i serc, czyli jak zachorować, przejść przez chorobę i wyzdrowieć, na ile się da”, która powstała dzięki inicjatywie Zbigniewa Pastuszaka, Romka Asyngiera oraz Artura Popka.
Na co dzień pracuje we współtworzonej z mężem agencji kreatywnej oraz zajmuje się PR-em lifestylowym i modowym, pracując każdego dnia na pełnych obrotach.
Aleksandra Wiederek-Barańska
Pacjentka onkologiczna, „Boska Mama”. Od wielu lat relacjonuje swoje codzienne życie z rakiem na profilu na Instagramie @olawiederekbaranska. Ambasadorka wielu kampanii społecznych dotyczących profilaktyki antynowotworowej i raka piersi, w tym kampanii Novartis „Zaawansowany rak piersi. Wiem więcej”.
Współpracuje z wieloma fundacjami onkologicznymi, m.in. Fundacja Rak and Roll i Onkocafe.
Marta Banout
Psycholożka i psychoterapeutka na co dzień pracująca z pacjentami onkologicznymi w Centrum Terapeutycznym na Śląsku. Jest autorką artykułów popularnonaukowych, prowadzi warsztaty i szkolenia. Pasjonatka Terapii Simontonowskiej, książek i czarnej herbaty.
Paulina Łopatniuk
Lekarka, specjalistka patomorfologii, członkini Rady Upowszechniania Nauki Polskiej Akademii Nauk.
Autorka popularnonaukowego bloga „Patolodzy na klatce” i jego fanpage’a na Facebooku, autorka książek popularnonaukowych. W wolnym czasie czyta książki, ogląda seriale, jeździ na rowerze i opowiada o medycynie.
Agnieszka Matan
Komiczka stołeczna, improwizatorka i scenarzystka. Chociaż, cytując klasyka – „życie jest małą ściemniarą”, ona robi, co może. Gdyby pieniądze kochały ją tak, jak robią to choroby autoimmunologiczne, to na pewno trafiłaby do rankingu Forbes Top 10 najbogatszych ludzi w Polsce. W internecie występuje pod pseudonimem Halo Matan, który świadczy o jej zaawansowanych umiejętnościach z zakresu sztuki wywiadowczej.
Uczestnicy będą mogli również wziąć udział w warsztatach uzupełniających cztery bloki tematyczne: „Obraz choroby”, „Odzyskać głos”, „Praca a choroba przewlekła” oraz „Poszukiwanie informacji w Internecie”. Eksperci chętnie odpowiedzą także na wszelkie zadane pytania oraz porozmawiają o doświadczeniach choroby w specjalnych, wirtualnych pokojach.
Zobacz także
Caroline Wozniacki: „Byłam u sześciu lekarzy, zanim usłyszałam diagnozę”. Specjaliści bagatelizowali jej objawy
Polki umierają, choć nie muszą. Te same choroby w innych krajach europejskich są całkowicie uleczalne
Karolina Szymczak: Przeszłam przez tabun lekarzy. Mówili mi, że miesiączka boli i że to normalne
Polecamy
Prof. Rajmund Michalski: „Gdyby ktoś mi powiedział, że będę żył tylko dzięki jakiejś rurce w brzuchu i wodnym roztworom glukozy, to bym po prostu nie uwierzył”
Rok temu 502 km pieszo, teraz 3600 km rowerem. Dziadek jedzie przez Polskę dla małego Olinka
Pan Roman wyprzedaje kiosk, żeby ratować syna. Odzew ludzi chwyta za serce
Chorują na stwardnienie rozsiane. „Choroba mnie przeczołgała, ale nigdy nie sprawiła, że przestałam żyć pełnią życia”
się ten artykuł?