Kompostownik na balkonie? Tak, to możliwe! Sylwia Majcher wyjaśnia, jak się za to zabrać
Jak pisze Sylwia Majcher, z raportu ONZ wynika, że niemal 20 proc. wyprodukowanej żywności kończy w śmietniku. Tymczasem, jak przekonuje, nawet resztki mają wartość i mogą się zmienić na przykład w… złoto. A to płynne, czyli biohummus – wzmacniający, naturalny nawóz do roślin. „Przerabianie odpadków w domowych warunkach nie jest skomplikowanym procesem” – zaznacza blogerka i wyjaśnia, jak założyć kompostownik na domowym balkonie.
Jak założyć kompostownik na balkonie?
W bloku też można zrobić kompostownik. Dla chcącego nic trudnego! Żywym przykładem na to jest Sylwia Majcher, blogerka, propagatorka zero waste i autorka dwóch książek: „Gotuję, nie marnuję” oraz „Wykorzystuję, nie marnuję”.
„Wiosną postawiłam na balkonie kompostownik. Od początku dzielnie pracują w nim dżdżownice, nie ma nieprzyjemnych zapachów, jest dużo ciekawych obserwacji i frajda dla moich dzieci. Są zafascynowane intensywnym życiem robaków i tym, jak pysznie tyją na diecie z naszych kuchennych pozostałości” – pisze na swoim profilu na Instagramie Majcher.
Pewnie zastanawiasz się, jak to zorganizować, żeby mieć z kompostownika same korzyści? Blogerka wyjaśnia, jak ona podeszła do tego tematu:
„Mam kilkuwarstwowy pojemnik. Na górę wrzucam niewykorzystane kulinarnie resztki, pod nimi znajduje się przerobiona materia, a jeszcze niżej skapuje ciemny płyn, czyli pożądany biohummus, nazywany także herbatą kompostową – do picia przez moje parapetowe i balkonowe kwiaty”.
Prowadzenie kompostownika w praktyce
„Proces kompostowania odbywa się powoli, muszę kontrolować poziom wilgoci i dbać o to, by była równowaga między suchą a mokrą warstwą. I regularnie dokarmiać dżdżownice, bo one nie wytrzymają dłużej niż tydzień bez jedzenia. Zaglądam do kompostownika codziennie, bo wciąż mam etap fascynacji. Z ciekawością obserwuję, jak te moje odpadki się materializują” – opowiada Sylwia Majcher.
Jak kompostować z sukcesem? Blogerka podpowiada, że powinno się:
- dbać o to, żeby resztki jedzenia nie były zbyt mokre, bo mogą spleśnieć;
- mieszać wilgotne odpadki z suchymi;
- kroić i warzywa i owoce na mniejsze kawałki, żeby szybciej się rozłożyły;
- uzupełniać regularnie zawartość kompostownika.
Sylwia Majcher – kim jest?
„Codziennie piszę, jak nie marnować” – mówi o sobie Sylwia Majcher, blogerka i autorka dwóch książek: „Gotuję, nie marnuję” oraz „Wykorzystuję, nie marnuję”. Blogerka tworzy też patenty i przepisy, dzięki którym zastanowisz się dwa razy, zanim coś wyrzucisz do kosza.
Konto Sylwii Majcher na Instagramie obserwuje ponad 30 tys. osób. Popularność przyniosła blogerce nie tylko duża wiedza, ale i umiejętność przekazywania jej innym w łatwy sposób.
RozwińPolecamy
Zimowit jesienny może zabić. Leśnicy ostrzegają: „To roślinny arszenik, 5-10 nasion to dawka śmiertelna”
Na rynku w Łęcznej usmażył jajecznicę. Miał do dyspozycji tylko patelnię, jajka i rozgrzane płyty chodnikowe
Ewa Grodzka-Szkółka: „Balkon na Miodowej jest zielony cały rok, jest przedłużeniem mojego mieszkania, moim zielonym pokojem”
Drzewa częściej „kaszlą” zamiast oddychać. Niepokojące wnioski naukowców
się ten artykuł?