Kobiety na TikToku jednoczą się w sprawie zakazu aborcji w Stanach Zjednoczonych i Polsce. „Jeśli potrzebujesz aborcji, przyjedź do mnie”
W geście siostrzeństwa kobiety na całym świecie oferują pomoc w dostępie do aborcji. Po piątkowych wydarzeniach w Stanach Zjednoczonych na TikToku wiralowe stały się filmy, na których kobiety oferują swoje domy tym, które nie będą miały możliwości dokonać aborcji we własnym kraju.
Kobiety kobietom
Piątek, 24 czerwca zapisał się na kartach historii Stanów Zjednoczonych. Amerykański Sąd Najwyższy unieważnił orzeczenie w sprawie Roe vs. Wade, które zalegalizowało aborcję w 1973 roku. Orzeczenie to było podstawą do regulacji prawa do aborcji w całym kraju. Teraz każdy stan ma możliwość ustanowienia prawa według ustaleń lokalnych władz. Oznacza to wprowadzenie licznych ograniczeń a nawet całkowitego zakazu aborcji w większości stanów. Kobiety w Stanach Zjednoczonych wyszły na ulicę w ramach protestu, a głosy oburzenia masowo pojawiły się również w mediach społecznościowych. Amerykanki ogłosiły także „strajk seksualny”, nawołując do zaprzestania kontaktów intymnych z mężczyznami, którzy nie poddadzą się wazektomii po wprowadzeniu zakazu aborcji.
Amerykanki jednak nie są same, a kobiety z całego świata wyciągają do nich pomocną dłoń. W geście solidarności i siostrzeństwa nagrywają krótkie wideo, które publikują w aplikacji TikTok.
„Jeśli potrzebujesz aborcji, przyjedź do mnie” – czytamy w opisach.
Kobiety mówią, w jakim państwie mieszkają i oferują swój dom oraz pomoc w dojechaniu do lekarza. Jak czytamy, pomogą również w czasie, kiedy ich gościni będzie dochodziła do siebie po zabiegu.
Rozwiń Rozwiń RozwińWśród kobiet, które wyciągają pomocną dłoń, są pielęgniarki, terapeutki, psycholożki, lekarki, ale również Rajathy Gerlyn Henry pełniąca rolę księdza w Kanadyjskim Kościele Anglikańskim.
Rozwiń„Bóg wspiera bezpieczny dostęp do aborcji. Bóg wspiera prawo kobiety do wyboru” – napisała.
Kobiety pomagają Polkom w dostępie do aborcji
Tiktokerki nie zapomniały również o kobietach z Polski. Przypomniały o wydarzeniach z 22. października 2020 roku, kiedy Trybunał Konstytucyjny decydował o dopuszczalności usunięcia ciąży w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu i orzekł, że zaskarżone przepisy są niekonstytucyjne, co doprowadziło do niemal całkowitego zakazu legalnej aborcji w Polsce.
W swoich filmach kobiety z całej Europy zaznaczają, że Amerykanki i Polki mogą do nich przyjechać, by otrzymać pomoc w dostępie do aborcji.
RozwińZobacz także
Protesty w Stanach Zjednoczonych po utraceniu prawa do legalnej aborcji. Kobiety wzywają do strajku seksualnego
„Przestańmy mówić w imieniu kobiet, nie zabierajmy im głosu”. Znani mężczyźni radzą, jak wspierać kobiety w walce o ich prawa
Lily Tomlin: kobiety przyjaźniące się z innymi kobietami żyją dłużej
Polecamy
Florence Pugh o nierealnych standardach w Hollywood: „Jestem dumna, że wytrwałam i wyglądam tak, jak wyglądam”
Islandia uznana najbardziej feministycznym i równościowym krajem na świecie
Afganki nie zostaną już pielęgniarkami i położnymi. „Ten zakaz będzie kosztował życia”
Joanna Koroniewska w emocjonalnym wyznaniu: „Dziś coś już we mnie pękło”
się ten artykuł?