„Kobiecość to nie tylko wewnętrzna siła, chęć życia, dążenie do celu, ale i momentami łzy, które sprawiają, że jesteśmy silniejsze”. „Życie po raku” w cyklu HZ: „Kobiecość to dla mnie…”
Kobiecość – to spojrzenie na płeć żeńską jest często punktem spornym w dyskusji bez konkluzji. Bardzo trudno je określić, ponieważ jest płynne i elastyczne. Nie istnieje jedna definicja, która opisywałaby to zjawisko. Z pewnością jest ich przynajmniej tyle, ile jest kobiet. Każda z nas ma własne określenie, które też zmienia się wraz z czasem. A jak sprawa wygląda z perspektywy kobiety, która straciła włosy, rzęsy i pierś? Zapytałam o to Alicję Czarnecką, opowiadającą w mediach społecznościowych o swoich doświadczeniach w życiu po raku.
W Internecie można spotkać wiele artykułów, które wymieniają najlepsze atrybuty kobiecości i doradzają, jak być bardziej kobiecą. W procesie socjalizacji przygotowywane jesteśmy do pełnienia pewnych ról i zachowywania się w określony sposób, wypełniając odgórnie narzucone wzorce. Jesteśmy więc bombardowane informacjami o tym, co tak na prawdę nas określa i decyduje, że jesteśmy bardziej lub mniej kobiece od innych. Spotykam się wciąż ze stwierdzeniem, że kobiecość jest bardzo łatwo ocenić na podstawie wyglądu. Jednak z czasem nasz wygląd się zmienia i przestajemy pasować do wcześniej wyznaczonych wzorców. Nie oznacza to przecież, że tracimy własną kobiecość. Zaczynamy odkrywać wtedy jej nowe, nieznane nam dotąd rejony.
Odruchowo chciałam napisać, że liczy się przecież troska, subtelność, wrażliwość i delikatność, które przypisuje się kobietom, jednak byłoby to kolejnym powielaniem granic i standardów. Czy bycie silną i wytrzymałą dyskwalifikuje nas z bycia kobiecymi? Co w momencie kiedy zostaniemy pozbawione słynnych atrybutów kobiecości? Będziemy bez włosów, rzęs, biustu? Czy takie kobiety nie są już kobiece?
Kolejną bohaterką mojego cyklu jest Alicja Czarnecka, znana w mediach społecznościowych jako „Życie po raku„. Ta szczególna kobieta udowodniła, że kobiecość to nie tylko ładny wygląd. Pokonała raka, żegnając swoją pierś i pokazując, że nawet bez cycka można wyglądać seksownie i kobieco. Po jej rekonstrukcji piersi zapytałam ją o jej własną definicję kobiecości. Oto, co odpowiedziała:
Kobiecość to dla mnie uśmiech przy śniadaniu z rodziną. To sposób w jaki spoglądam przed siebie. Kobiecość to patrzenie w lustro i podziwianie tego co we mnie niedoskonałe, ale kochane. To także założenie najwyższych szpilek i umalowanie ust na czerwono, a innym razem niedbale upięte włosy, dresy i kapcie "jednorożce" na nogach. Kobiecość to nie tylko nasza wewnętrzna siła, chęć życia, dążenie do celu, ale i momentami łzy, które sprawiają, że jesteśmy silniejsze. Kobiecość = kobieta.
Główne atrybuty kobiecości zostały mi zabrane przez chorobę. Nie miałam piersi, włosów, rzęs, byłam cieniem siebie. Ale wiesz? Nadal byłam kobietą i co najważniejsze czułam się kobieco i seksownie. Teraz odzyskałam to, co straciłam. Ale nigdy już "kobiecość" nie będzie definiowana przez rozmiar biustu, długość włosów czy idealną figurę
Jestem ciekawa, czym dla was jest kobiecość. Jeśli chcesz podzielić się własną definicją, napisz do mnie.
Zobacz także
„Kobieta może być silna, dzika i nieokrzesana”. Kaja Szulczewska, założycielka „Ciałopozytyw” i jej definicja kobiecości w nowym cyklu HZ: „Kobiecość to dla mnie…”
„Coraz więcej kobiet wychodzi z cienia”. O społecznym nakazie samopoświęcania rozmawiamy z psycholożką Anną Mochnaczewską-Kałasą
„Dążymy do tego, żeby świat był odrobinę lepszy dla kobiet”. Ania Troszkiewicz i Paulina Kitlas o WIMIN
Polecamy
Ashley Graham o swoim debiucie na pokazie Victoria’s Secret: „Wahałam się, bo ich wizja piękna wydawała się wąska”
Aniołki Victoria’s Secret po 6 latach wróciły na wybieg. „Powiew świeżego powietrza” i „celebracja różnych typów kobiecego ciała”
Pamela Anderson bez makijażu na okładce „Glamour”. „Lepiej wyglądał na mnie, gdy miałam 20 lat, niż teraz”
Kate Winslet o komplementach dla dziewczynek: „Jeśli nie powiemy im, że są piękne i że jesteśmy z nich dumne, mogą tego nie usłyszeć od nikogo innego”
się ten artykuł?