Przejdź do treści

Kiepsko sypiasz? 6 wskazówek, dzięki którym będziesz spać jak dziecko

Kobieta
Kiepsko sypiasz? 6 wskazówek, dzięki którym będziesz spać jak dziecko Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dobry sen to podstawa! Brak snu lub zła jego jakość wpływają negatywnie na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Żyjemy szybko, mamy dużo na głowie i dużo się stresujemy. Jeśli kiepsko sypiasz, mamy dla ciebie kilka wskazówek, dzięki którym zaczniesz spać jak dziecko.

Rutyna – to pomaga

Słowo “rutyna” większości z nas kojarzy się negatywnie, jako coś nudnego. Codzienna rutyna poprawia jednak jakość snu. Nasz organizm lepiej sobie radzi, kiedy codziennie wstajemy i kładziemy się spać o podobnych porach. Zarywanie nocy, późne wstawanie, praca z łóżka, nieregularne pory posiłków – to wszystko odbija się na jakości snu.

W związku z koronawirusem dużo osób obecnie pracuje zdalnie i ma trudności z zachowaniem rutyny. Wstawanie pięć minut przed rozpoczęciem pracy i wykonywanie jej w piżamie bez wychodzenia z łóżka brzmi kusząco, ale lepiej zachowywać się tak, jak gdybyśmy wychodzili do pracy normalnie, aby nie zaburzać rytmu naszego dnia.

Ćwiczenia na lepszy sen

Aktywność fizyczna nie musi być mocno męcząca, aby wpłynąć pozytywnie na jakość snu. Jeśli na co dzień nie uprawiasz intensywnych sportów, możesz zacząć od małych kroczków. Proste ćwiczenia aerobowe w domu, wycieczka rowerowa czy długi spacer lekko cię zmęczą, dzięki czemu szybciej zaśniesz. Aktywność wpłynie także pozytywnie na twoje samopoczucie. Pamiętaj jednak o tym, aby nie ćwiczyć krótko przed snem, bo wtedy twój organizm będzie pobudzony i możesz mieć wręcz problemy z zaśnięciem.

Kobieta leży na łóżku. W ręku trzyma święcącą kulę

Drzemka? Tak, ale nie za długo

Power nap, czyli drzemka mocy, to doskonały sposób na zregenerowanie sił po ciężkim dniu. Regeneracyjna drzemka powinna być jednak nie za długa i trwać nie dłużej niż 20 minut – sen takiej długości składa się tylko z lekkiej fazy, więc łatwiej się z niego wybudzić, a po przebudzeniu będziesz czuć się świeża i pełna energii. Zbyt długi sen w ciągu dnia zaburza naturalny rytm twojego organizmu, sprawia, że wieczorem trudniej zasnąć i niekoniecznie regeneruje – po przebudzeniu możemy czuć się ciężko. Nie unikaj drzemki, jeśli twój organizm się jej domaga, ale nastaw budzik.

Ogranicz technologię przed snem

Zasypiasz podczas oglądania filmu? A może jeszcze w łóżku scrollujesz najświeższe posty w social mediach? To duże błędy, które sprawiają, że gorzej sypiasz! Po pierwsze – komputery i telefony emitują niebieskie światło. Zbyt duża ilość niebieskiego światła hamuje wydzielanie melatoniny, która odpowiada za lepszy sen. Wiele nowych smartfonów i komputerów ma specjalny tryb nocny, który można włączyć manualnie lub automatycznie wieczorami.

Mimo wszystko warto przynajmniej na godzinę przed pójściem spać nie sięgać po telefon, nie oglądać filmów ani nie czytać wiadomości, ponieważ mogą one na działać pobudzająco i zamiast szybko zasnąć, będziesz się przewracać z boku na bok.

Zadbaj o higienę snu

Bardzo ważne jest to, w jakich warunkach śpimy – higiena snu to podstawa! Po pierwsze zadbaj o to, aby sypialnia była uporządkowana i schludna. W przyjemnych, czystych wnętrzach łatwiej się wyciszyć i wypocząć. Regularnie wymieniaj pościel i piżamę. Przed snem otwórz okno w sypialni, chociaż na kwadrans i zadbaj o odpowiednią temperaturę – najlepsza temperatura do snu to 18-19 stopni Celsjusza. Możesz na poduszkę wkropić kilka kropli olejku lawendowego, który pomoże ci się zrelaksować.

Ogranicz stresujące wiadomości

Ten punkt ma szczególne znaczenie w kontekście pandemii koronawirusa. Ogranicz stresujące wiadomości do minimum, a na pewno zauważysz pozytywną różnicę w tym, jak sypiasz. Staraj się nie czytać newsów zaraz przed zaśnięciem – zamiast tego sięgnij po ulubioną książkę lub posłuchaj relaksującej muzyki. Wyciszenie przed snem jest bardzo ważne.

 

Źródło: Healthline

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?