Kiedy i jak złożyć wniosek o zasiłek rodzinny 2024 na utrzymanie dziecka?
Otrzymanie zasiłku rodzinnego możliwe jest po spełnieniu określonych przez prawo warunków oraz złożeniu stosownego wniosku. Taki dokument o zasiłek rodzinny można złożyć w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Sprawdź, jak prawidłowo go wypełnić i co należy przygotować.
Co to jest zasiłek rodzinny?
Zasiłek rodzinny to rodzaj świadczenia społecznego, które wypłacane jest w celu częściowego pokrycia wydatków na utrzymanie dziecka. Prawo do zasiłku posiadają określone podmioty, w tym rodzice, opiekunowie prawni, opiekunowie faktyczni oraz osoby uczące się po spełnieniu warunków określonych w przepisach. Przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego uzależnione jest m.in. od spełnienia kryterium dochodowego.
Otrzymanie zasiłku rodzinnego możliwe jest tylko po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o ustaleniu prawa do zasiłku rodzinnego. Uprawnionym do zasiłku rodzinnego przysługuje także prawo do ubiegania się o dodatki z tytułu:
- urodzenia dziecka,
- opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego,
- samotnego wychowywania dziecka,
- wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej,
- kształcenia i rehabilitacji dziecka z niepełnosprawnością,
- podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania,
- rozpoczęcia roku szkolnego.
Jak złożyć wniosek o zasiłek rodzinny?
Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego, nazywany potocznie wnioskiem o zasiłek rodzinny, można złożyć w formie pisemnej lub elektronicznej.
Jeżeli zdecydujesz się na wydrukowanie i złożenie pisemnego wniosku, należy złożyć go w urzędzie gminy lub miasta, właściwego do miejsca zamieszkania. Jeżeli w danej gminie realizacją świadczeń rodzinnych zajmuje się ośrodek pomocy społecznej lub inna konkretnie wskazana jednostka organizacyjna, wówczas wniosek o zasiłek rodzinny składa się do takiej jednostki.
Od 2018 roku możliwe jest także złożenie wniosku o zasiłek rodzinny online za pośrednictwem rządowego portalu informacyjno-usługowego Emp@tia. Aby zalogować się na stronę i wypełnić e-wniosek, trzeba jednak posiadać profil zaufany lub podpis kwalifikowany.
Gdzie znaleźć wzór wniosku do wydrukowania i złożenia w wersji papierowej? Wnioski wraz z wszelkimi niezbędnymi załącznikami i oświadczeniami znaleźć można na stronie internetowej rządowego portalu Emp@tia oraz stronie rządowej gov.pl. Stosowne dokumenty udostępniają także podmioty realizujące świadczenia rodzinne.
Wnioski o zasiłek rodzinny 2024 – kiedy je złożyć?
Prawo do zasiłku rodzinnego przysługuje od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego wraz z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, aż do końca danego okresu rozliczeniowego. Okres rozliczeniowy trwa od 1 listopada do 31 października następnego roku kalendarzowego.
Aby ubiegać się o zasiłek rodzinny na nowy okres rozliczeniowy, należy złożyć wniosek o zasiłek w stosownym terminie. Pisemne wnioski przyjmowane są od 1 sierpnia danego roku, a wnioski o zasiłek rodzinny przez Internet składać można od 1 lipca.
Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny? Omówienie
Wypełniając wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego, istotne jest, aby pamiętać o uzupełnieniu w poszczególnych rubrykach następujących informacji:
- wskazanie okresu zasiłkowego dotyczącego wniosku,
- określeniu organu właściwego, który prowadzi postępowanie w sprawie przyznania świadczenia,
- oznaczenie adresu powyższego organu,
- określenie danych wnioskodawcy (w tym imię, nazwisko, PESEL lub serię i numer dowodu osobistego, datę urodzenia, obywatelstwo, stan cywilny, adres),
- określenie danych dziecka lub dzieci, na które wnioskodawca ubiega się o zasiłek (w tym imię, nazwisko, PESEL, datę urodzenia, obywatelstwo, rok szkolny, w którym będzie uczęszczało do szkoły oraz rodzaj szkoły i jej adres),
- określenie danych wszystkich osób, które wchodzą w skład rodziny (łącznie z wnioskodawcą),
- oznaczenie instytucji, do której odprowadzane są składki od dochodów,
- określenie czy w roku bazowym wnioskodawca uzyskiwał dochody nieopodatkowane, np. alimenty.
Jeżeli ubiegasz się o dodatki do zasiłku rodzinnego, uzupełnij także rubryki dotyczące dodatku, który chcesz otrzymać, oraz załącz właściwy załącznik.
Do wniosku o zasiłek rodzinny należy dołączyć także stosowne dokumenty. Są to:
- skrócony odpis aktu urodzenia lub inny dokument, który potwierdza wiek dziecka,
- zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach rodziny,
- oświadczenie lub zaświadczenie ze szkoły czy też szkoły wyższej, które potwierdza kontynuację nauki (jeżeli dziecko ukończyło 18. rok życia)
- orzeczenie o niepełnosprawności lub uzyskanym stopniu niepełnosprawności (jeżeli dziecko jest niepełnosprawne),
- akt zgonu rodziców (jeżeli wnioskodawca uczy się, a rodzice zmarli),
- kopia karty pobytu (jeżeli wnioskodawcą jest cudzoziemiec, który przebywa na terytorium Polski),
- kopia odpisu prawomocnego wyroku sądu orzekającego rozwód/separację albo kopia aktu zgonu małżonka lub rodzica dziecka (jeżeli wnioskodawcą jest osoba samotnie wychowująca dziecko).
Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego trzeba podpisać.
Bibliografia:
- https://empatia.mpips.gov.pl/-/zasilek-rodzinny [dostęp: 4.12.2023].
- https://www.gov.pl/web/rodzina/zasilek-rodzinny [dostęp: 4.12.2023].
- Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych, Dz. U. 2003 Nr 228 poz. 2255.
Polecamy
„Zastanawiam się, jak bardzo trzeba nam ufać, żeby wziąć do domu dziecko, które umrze”. Rozmowa z Tisą Żawrocką-Kwiatkowską, założycielką i prezeską zarządu Fundacji Gajusz
Lekarz potrącił ciężarną kobietę i jej córeczkę. Nie udzielił im pomocy. Ukarano go… naganą
„Wszyscy mówili: zszyje się, będzie wyglądało. To nie jest prawda”. Marta opowiada o swojej walce o zdrowie córki z całkowitym obustronnym rozszczepem
Głośny wyrok w sprawie nielegalnej reklamy alkoholu. Wśród skazanych znany dziennikarz i były poseł
się ten artykuł?