Przejdź do treści

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowy projekt ustawy o zarządzaniu kryzysowym?

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowa ustawa o zarządzaniu kryzysowym?
Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowa ustawa o zarządzaniu kryzysowym?/ fot. Karol Serewis, Getty Images)
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Korpus 10 tys. ratowników medycznych, 2,8 tys. karetek i nowy wydział ratownictwa medycznego w… Szkole Głównej Służby Pożarniczej – takie są między innymi założenia nowego projektu ustawy o zarządzaniu kryzysowym i stanie klęski żywiołowej. Co jeszcze ma się zmienić? Wyjaśniamy.

Karetka w każdej gminie

Rząd poprzez nową ustawę o zarządzaniu kryzysowym i stanie klęski żywiołowej chce rozbudować system ratownictwa medycznego. Na bazie Ochotniczych Straży Pożarnych ma powstać korpus ratowników medycznych w terenie. W planach jest też program „karetka w każdej gminie”, który zakłada, że żadna gmina nie pozostanie bez ambulansu z przeszkolonymi ratownikami, którymi w większości przypadków mają być strażacy OSP. W sumie ma zostać zakupionych ok. 2,8 tysięcy karetek. Z tym że, jak zastrzega szef MSWiA Mariusz Kamiński – nie od razu.

„To jest kwestia na pewno kilku lat. To z dnia na dzień nie powstanie, ale ten system trzeba budować i to nie tylko w oparciu o sprzęt, ale także o kadry. Musimy mieć szeroki korpus ratowników medycznych, zakorzenionych lokalnie, społecznie” – stwierdził na konferencji prasowej. „W perspektywie kilku lat chcemy zbudować korpus około 10 tysięcy takich ratowników medycznych ” – dodał minister.

Jak osiągnąć taką liczbę? Duże znaczenie ma mieć wkład Ochotniczej Straży Pożarnej. W Szkole Głównej Służby Pożarniczej zostanie uruchomiony wydział ratownictwa medycznego dedykowany ochronie ludności.

Kobieta rozmawia przez telefon

System tworzony na nowo

Nowa ustawa ma uprościć też wszystkie znane do tej pory procedury związane z reagowaniem w sytuacji klęski żywiołowej. Gminne plany zarządzania kryzysowego zastąpi centralny system informatyczny. Wiceminister MSWiA Maciej Wąsik poinformował również, że projekt ustawy o ochronie ludności definiuje trzy stany gotowości państwa: pogotowia, zagrożenia i klęski żywiołowej.

– Stan pogotowia dotyczy tylko i wyłącznie administracji. Stan zagrożenia daje państwu możliwość wydawania poleceń. Stan klęski żywiołowej jest to stan, który był już zdefiniowany ustawą. My go redefiniujemy. Przypomnę, że ze względu na różne obostrzenia w tej ustawie, tego stanu nigdy nie wprowadzono w Polsce. Wydaje się, że teraz będzie można go stosować – powiedział Wąsik na konferencji.

Wraz z ustawą ma powstać również nowy fundusz kryzysowy. Do dyspozycji na zarządzanie kryzysowe mają być 3 mld zł rocznie, którymi w 50 proc. będą zarządzać wojewodowie. Zmieni się też wysokość pomocy finansowej przyznawanej osobom poszkodowanym przez klęski żywiołowe. Na odbudowę domu mają dostać 300 tys. zł (więcej o 100 tys. zł niż wcześniej), a zapomoga klęskowa ma wynieść 10 tys. zł, a nie tak jak wcześniej 6 tys. zł.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.