Przejdź do treści

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowy projekt ustawy o zarządzaniu kryzysowym?

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowa ustawa o zarządzaniu kryzysowym?
Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowa ustawa o zarządzaniu kryzysowym?/ fot. Karol Serewis, Getty Images)
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Korpus 10 tys. ratowników medycznych, 2,8 tys. karetek i nowy wydział ratownictwa medycznego w… Szkole Głównej Służby Pożarniczej – takie są między innymi założenia nowego projektu ustawy o zarządzaniu kryzysowym i stanie klęski żywiołowej. Co jeszcze ma się zmienić? Wyjaśniamy.

Karetka w każdej gminie

Rząd poprzez nową ustawę o zarządzaniu kryzysowym i stanie klęski żywiołowej chce rozbudować system ratownictwa medycznego. Na bazie Ochotniczych Straży Pożarnych ma powstać korpus ratowników medycznych w terenie. W planach jest też program „karetka w każdej gminie”, który zakłada, że żadna gmina nie pozostanie bez ambulansu z przeszkolonymi ratownikami, którymi w większości przypadków mają być strażacy OSP. W sumie ma zostać zakupionych ok. 2,8 tysięcy karetek. Z tym że, jak zastrzega szef MSWiA Mariusz Kamiński – nie od razu.

„To jest kwestia na pewno kilku lat. To z dnia na dzień nie powstanie, ale ten system trzeba budować i to nie tylko w oparciu o sprzęt, ale także o kadry. Musimy mieć szeroki korpus ratowników medycznych, zakorzenionych lokalnie, społecznie” – stwierdził na konferencji prasowej. „W perspektywie kilku lat chcemy zbudować korpus około 10 tysięcy takich ratowników medycznych ” – dodał minister.

Jak osiągnąć taką liczbę? Duże znaczenie ma mieć wkład Ochotniczej Straży Pożarnej. W Szkole Głównej Służby Pożarniczej zostanie uruchomiony wydział ratownictwa medycznego dedykowany ochronie ludności.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Mama
Estabiom Mama, Suplement diety, 20 kapsułek
28,39 zł
BESTSELLER
Odporność, Good Aging
Naturell Selen Organiczny 200 µg, 365 tabletek
73,00 zł
BESTSELLER
Mama
WIMIN Myślę o dziecku, 30 kaps.
59,00 zł
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Deep Focus from Plants 60 kaps. wegański
45,00 zł 60,00 zł
Kobieta rozmawia przez telefon

System tworzony na nowo

Nowa ustawa ma uprościć też wszystkie znane do tej pory procedury związane z reagowaniem w sytuacji klęski żywiołowej. Gminne plany zarządzania kryzysowego zastąpi centralny system informatyczny. Wiceminister MSWiA Maciej Wąsik poinformował również, że projekt ustawy o ochronie ludności definiuje trzy stany gotowości państwa: pogotowia, zagrożenia i klęski żywiołowej.

– Stan pogotowia dotyczy tylko i wyłącznie administracji. Stan zagrożenia daje państwu możliwość wydawania poleceń. Stan klęski żywiołowej jest to stan, który był już zdefiniowany ustawą. My go redefiniujemy. Przypomnę, że ze względu na różne obostrzenia w tej ustawie, tego stanu nigdy nie wprowadzono w Polsce. Wydaje się, że teraz będzie można go stosować – powiedział Wąsik na konferencji.

Wraz z ustawą ma powstać również nowy fundusz kryzysowy. Do dyspozycji na zarządzanie kryzysowe mają być 3 mld zł rocznie, którymi w 50 proc. będą zarządzać wojewodowie. Zmieni się też wysokość pomocy finansowej przyznawanej osobom poszkodowanym przez klęski żywiołowe. Na odbudowę domu mają dostać 300 tys. zł (więcej o 100 tys. zł niż wcześniej), a zapomoga klęskowa ma wynieść 10 tys. zł, a nie tak jak wcześniej 6 tys. zł.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Polska kardiolożka w elitarnym gronie najlepszych naukowców z całego świata

Pięciolatka zadławiła się cukierkiem na cmentarzu. Policjant uratował jej życie

Svante Pääbo laureatem nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. „Udało mu się dokonać niemożliwego”

Szerszenie zaatakowały pielgrzymów. Trzy osoby, w tym dziecko, trafiły do szpitala

„Pewnie zrezygnowałabym wcześniej, gdyby nie panujący w środowisku pogląd, że jak się już ma zawód medyczny, to nie możliwości odwrotu” – rozmowa z lek. Ewą Stawiarską, która odeszła z medycyny

Kobieta pływa w basenie ogrodowym

10-latek uratował tonącą matkę, która w basenie dostała ataku padaczki. Wideo mrozi krew w żyłach i wzrusza do łez

Zadławienie się dziecka - pierwsza pomoc / istock

12-latka zadławiła się podczas jedzenia. Uratowało ją zachowanie młodszego brata

W Polsce brakuje chirurgów / istock

Wkrótce w Polsce zabraknie chirurgów. „Za chwilę nie będzie komu operować” – alarmują eksperci

„Zdarzają się sytuacje, że pacjent nie powie lekarzowi wszystkiego, a powie pielęgniarce” – mówi Anna Szczypta, krajowa konsultantka w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

Paulina Łopatniuk

Nie jest tak, że elegancko zapakowane wycinki przyjeżdżają w pudełkach gotowe do oglądania. Jelito trafia do nas w wiadrze lub słoiku z formaliną – mówi Paulina Łopatniuk, patomorfolożka

„Proces umierania to jeszcze nie śmierć, to część życia”. O uporczywej terapii w polskich realiach mówią dr n. med. Agata Malenda i doula umierania Anja Franczak

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Siedem osób usłyszało zarzuty w sprawie samobójstwa znanego lekarza. "Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna"

Siedem osób z zarzutami w sprawie samobójstwa znanego lekarza. „Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna”

Polscy lekarze na misji w Zambii: „Jeśli ktoś pokocha ten kontynent, łatwo w niego wsiąka. Jeszcze bardziej czujemy tu sens naszej pracy”

Czterolatka zadławiła się cukierkiem. Uratował ją st. asp. Jacek Zbrzyzny, policjant z Nidzicy

Kobieta i mężczyzna ćwiczą

Ćwiczenia na kręgosłup dla każdego, czyli sposób na zdrowe plecy. Jak właściwie dobrać zestaw ćwiczeń?

Kobieta w aucie

Ofiara porwania uratowana dzięki gestowi z TikToka. „Były partner groził jej śrubokrętem, mówiąc, że ją zabije”

„Tam, gdzie ktoś inny zastanawia się trzy razy czy iść i zaryzykować, tam Polak już jest”. O medycynie ekstremalnej mówi Dariusz Jaroń, autor książki „Ekstremalni”

Polska, Ukraina, Portugalia. Jak w tych trzech krajach funkcjonuje ochrona zdrowia? O pracy medyków na świecie opowiada Aleksandra Myszczuk, „Lekarka w podróży”

„Każdy mózg umiera w 4 minuty. Ale to mit, że wobec śmierci wszyscy są równi” – zauważa Ane Piżl

Środki ochrony osobistej – dla bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Kiedy musimy założyć kask, gogle i przyłbicę

Bandaż elastyczny. Samoprzylepny czy klasyczny? Kiedy użyć, jak założyć, ile kosztuje

David Beckham oddał na dobę swoje konto na Instagramie lekarce z Charkowa. Cały świat zobaczył, jak wojna zmieniła rzeczywistość w szpitalach

David Beckham oddał na dobę swoje konto na Instagramie lekarce z Charkowa. Cały świat zobaczył, jak wojna zmieniła rzeczywistość w szpitalach

Najpopularniejsze

×