Kąpiel w fontannie to fatalny pomysł. Tak, nawet w upalny dzień. Może ucierpieć i twój portfel i zdrowie
Letnie wieczory w sezonie wakacyjnym sprawiają, że chętnie wychodzimy, odwiedzamy knajpy i imprezujemy. Lubimy do późna siedzieć nad jeziorkiem lub zwiedzać miasto nocą z grupą znajomych. Często towarzyszy nam alkohol. A co, jeśli znajomi namówili cię na kąpiel w fontannie miejskiej? Albo poszłaś w ślady kumpeli, która szukała ochłody w wodzie? Niestety, nie jest to dobry pomysł. Może ucierpieć i twój portfel i zdrowie.
Kąpiel w fontannie miejskiej nie jest najlepszym pomysłem. Tak, nawet w upalne dni. Tak, nawet jeśli po kilku drinkach wydaje ci się, że jest to zabawne. Reguluje to Kodeks wykroczeń, a dokładnie Art. 55: Kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany. Jednak czy wiemy, czym jest niedozwolone miejsce kąpieli? Basen sąsiada, fontanna miejska czy niestrzeżony zbiornik wodny?
Gdzie zakazana jest kąpiel?
Jest upał, więc każdy z nas szuka ochłody, najczęściej w wodzie. Jednak nie w każdych okolicznościach i miejscu jest to bezpieczne. A bezwzględnie powinnaś uważać, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu albo znajdujesz się przy otwartym zbiorniku wodnym. Jeśli czujesz, że wypiłaś o jednego drinka za dużo, unikaj kąpieliska. Niezależnie, czy jest to miejsce przeznaczone do kąpieli, czy niedozwolone. Pływanie pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem, grozi też utonięciem.
1. Zakazami kąpieli powinny być ujęte obszary wodne, na których kąpiel jest niebezpieczna, a w szczególności położone przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, jak również szlaki żeglowne oraz wody o silnym zanieczyszczeniu i wirach.
2. Obszary wodne objęte zakazem kąpieli należy oznaczyć, w szczególności przy dojściach i dojazdach do obszaru wodnego, odpowiednimi znakami określającymi przyczynę zakazu.
3. Miejsce niebezpieczne położone na obszarze wodnym, na którym kąpiel jest dozwolona, oznacza się tablicą ostrzegawczą, określającą przyczynę niebezpieczeństwa.
4. Dzieci do lat 7 mogą korzystać z kąpieli wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich, w miejscach do tego przeznaczonych.
Fontanna miejsca – jedno z najbrudniejszych miejsc w mieście
Fontanna jest przyjemna dla oka, zwłaszcza jeśli wyobrażamy sobie Fontannę di Trevi. I ustalmy, tylko temu powinna służyć. Wszelkie kąpiele w przestrzeni publicznej są zakazane i grozi nam nie tylko kara pieniężna, ale również niebezpieczeństwo związane z zanieczyszczeniami. Obieg wody w fontannie jest zamknięty, a więc ta sama woda, w której czyścił się piesek z błota, leżał bezdomny a nastolatkowie wylali do niej piwo, trafia na naszą skórę. W ten sposób ochładzając się lub nietypowo kończysz imprezę, narażasz się na grzyby, pasożyty, bakterie coli, szkodliwe środki chemiczne oraz bakterie salmonelli. A przecież wystarczy pójść na basen…
”Kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”
Kąpiel dziecka w fontannie?
Na to również należy być wyczulonym. Fontanna jest wodopojem dla zwierząt i ptaków, które jednak nie tylko piją wodę, ale i czyszczą się w niej. A okoliczni mieszkańcy wcześniej postanowili wejść i spłukać brud z siebie i ubrania. Dodatkowo, turyści często do takiego zbiornika wrzucają monetę „na szczęście”.
Nie tylko wypicie wody z fontanny jest szkodliwe, ale również kontakt ze skórą. Jednym zdaniem: fontanna nie jest odpowiednim miejscem na kąpiel. Ani dla ciebie, ani dla twojego dziecka. Chyba, że chcesz wrócić do domu z wysypką lub zarazić się groźną bakterią…
Zobacz także
„Bardzo wysokie temperatury nie wpływają korzystnie na gojenie” – mówi dr Małgorzata Andrzejewska. Co jednak, jeśli koniecznie musimy wyrwać zęba, a na dworze upał?
„Bycie atrakcyjnym lub pociągającym ma bardzo niewiele wspólnego z rozmiarem ubrań, zaś z naszym stosunkiem do ciała i akceptacją”
Kontuzja, stres, ból pleców, słaba wydolność oddechowa? Jest na to jedna odpowiedź – basen
Polecamy
„Zaburzenia psychiczne nasilają się w okresie występowania ekstremalnie wysokich temperatur” – mówi Weronika Michalak z HEAL
Zatrzasnęli pacjenta onkologicznego w karetce. Prawie godzinę czekał w upale na pomoc
Zamknął psa w aucie. Ciało zwierzęcia miało 60 st. C. „Zdaniem lekarza weterynarii, pies się ugotował” – mówi kierownik schroniska
Obdarte i poparzone do czerwoności – tak wyglądają łapy psów po spacerze w upał. „To nie jest czas na hasanie z psem po centrum miasta” – grzmi aktywistka
się ten artykuł?